Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

İSRAİL’İN ÇEKİNDİĞİ İSİM: SALİH EL-ARURİ

Tarihsel düzlemde intifada süreçleri haricinde bireysel eylemlerden öte bir direniş gösteremeyen Batı Şeria'da son süreçte çok önemli üç gelişme yaşandı. Bunların ilki Hamas'ın Batı Şeria sorumluluğuna hareketin ikinci adamı olan Salih El-Aruri'nin getirilmesi oldu. El-Aruri, Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Hatırlanacağı üzere bir dönem Türkiye'de bulunan El-Aruri, İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasının farklı bir ülkeye geçiş yapmıştı. İsrail rejiminin en çekindiği isimler arasında yer alan Salih El Aruri'nin Hamas'ın Batı Şeria sorumlusu olması, hareketin söz konusu bölgedeki etkinliğini fazlasıyla arttırdı.

KUDÜS’ÜN KILICI BATI ŞERİA’DA PARLADI

Batı Şeria'da son süreçte direnişin alevlenmesini sağlayan bir diğer gelişme de geçtiğimiz yıllarda yaşanan 'Kudüs'ün Kılıcı Operasyonu' oldu. İsrail rejimine yönelik Gazze'deki direniş güçleri tarafından başlatılan bu operasyon taraflı tarafsız her uzman tarafından bir hayli önemsenmiş ve Filistin-İsrail çatışması için bir dönüm noktası olarak gösterilmişti. Zira 'Kudüs'ün Kılıcı Operasyonu'nda İsrail zor şartlar altında bırakılmış ve Filistin direnişi bu tarih itibariyle net bir şekilde denklemin taarruz eden kısmında yer almaya başlamıştı. İşte 'Kudüs'ün Kılıcı Operasyonu' ile birlikte Batı Şeria'daki direniş de tetiklenmiş oldu. Batı Şeria'da gerçekleştirdikleri operasyonlar ile adeta Gazze'ye selam eden Filistinli direnişçiler, İsrail'e zor günler yaşatmaya devam ediyor.

Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi

İSLAMİ CİHAD’IN VARLIĞI KÜÇÜMSENEMEZ

Batı Şeria'daki direniş denklemini önemli ölçüde etkileyen durumlardan biri de İslami Cihad'ın etkinliğine dair oldu. Kudüs Seriyyeleri ve Cenin Tugayları gibi oluşumlarla İsrail'i zor durumda bırakan İslami Cihad mensupları hali hazırda işgalcilerin en çekindiği oluşumların başında yer alıyor.

ASLANLAR YUVASI İSRAİL’E KABUS YAŞATIYOR

Ve son olarak...

İşgalci İsrail rejimine karşı büyük bir direnişin gösterildiği Batı Şeria'da destansı bir oluşum doğdu. Kendilerine 'Aslanlar Yuvası' adını veren direnişçilerden oluşan bu hareket, İsrail'e adeta kabus yaşatıyor. Bu bağlamda 9 Ağustos 2022 tarihi Filistin direnişi için büyük bir anlam ifade ediyor. El Aksa Şehitleri Tugayı'nın komutanı İbrahim El Nabulsi'nin şehadete eriştiği bu tarih, bugünlerde tüm dünyanın gözünü çevirdiği 'Aslanlar Yuvası' hareketinin de doğuşunu hazırladı. Nabulsi, şehit olmadan önce annesini arayıp kendisi için dua etmesini istemiş ve şu ses kaydını göndermişti: Şehit olmak üzereyim. Seni çok seviyorum. Benden sonra vatanımıza sahip çıkın. Namusumuz için silahı asla bırakmayın. Şu an kuşatma altındayım ve birazdan şehit olacağım. Şehit İbrahim El Nabulsi'nin annesine yolladığı ses kaydında arzuladığı gibi Filistinliler onun mücadelesini sürdürüyor ve vatanlarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tıpkı İsrail’in en çok aradığı isimlerin başında yer alan İbrahim El Nabulsi gibi...

İNTİFADA ? NEDEN OLMASIN!

Gelecek ne getirir bilinmez lakin düzenli olarak İsrail güvenlik güçleriyle silahlı çatışmalara giren ve Batı Şeria'daki işgal hedeflerine yönelik ateş açma girişimlerinde bulunan Aslanlar Yuvası ve diğer oluşumlar yeni bir intifadanın fitilini ateşleyebilir.

Editör: Yusuf Yusmar