İsrail işgal güçlerinin geçtiğimiz Pazartesi günü erken saatlerde Cenin Kampı’na düzenlediği ve yaklaşık 48 saat süren baskın sırasında şehit düşen 10 Filistinli Çarşamba sabahı binlerce kişinin katıldığı kalabalık bir cenaze töreniyle toprağa verildi.

Bugün toprağa verilen şehitlerin Semih Firas Ebu’l-Vefa (20), Hüsam Muhammed Ebu Ziybe (18), Evs Hani Hanun (19), Nureddin Hüsam Merşud (16), Muhammed Mühenned Eş-Şami (23), Ahmed Muhammed Amir (21), Mecdi Yunus Ar’aravi (17), Ali Hani El-Ğul (17) ve Mustafa Imad Kasım (16) olduğu bildirildi.

Şehitlerin naaşları Cenin Devlet Hastanesi’nden alınarak işgal güçlerinin saldırısına maruz kalan Şehitler Mezarlığı’na götürüldü ve 9 şehit için kazılan toplu mezara defnedildi.

İşgal güçlerinin Cenin Kampı’na düzenlediği saldırılarda 4’ü çocuk 12 Filistinli şehit olmuş ve şehitlerden El-Yamun beldesi sakini Uday İbrahim Humayise ve Fahme beldesi sakini Abdurrahman Ahmed Saabine dün toprağa verilmişti. Şehitlerden Meyselun beldesi sakini Cevad Nairat ise bu sabah toprağa verildi.

İşgal güçleri Cenin kentine ve Cenin Kampı’na düzenlediği baskının ardından dün akşam saatlerinde Cenin’den çekildi. Baskına direnen Filistinli direnişçiler kurdukları pusularla işgal ordusuna ağır kayıplar verdirdiler.

Heniyye: Cenin işgal ordusuna büyük kayıplar verdirdi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Filistin direnişinin işgalci düşmana ağır bir ders verdiğini ve çok büyük zayiat vermesini sağladığını belirterek, Cenin’e destek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Heniyye, bu sabah (5 Temmuz Çarşamba) erken saatlerde yaptığı açıklamada, direnişin düşmana vurduğu darbenin boyutunun önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağını ve işgal güçlerinin bir kez daha Filistin halkına saldırmadan önce hesaplarını gözden geçirmesine yol açacağını ifade etti.

Cenin baskının devam etmesi halinde Cenin’deki kahramanlara destek için tüm seçeneklerin masaya konulduğuna dikkat çeken Heniyye, Tel Aviv eyleminin ve Batı Şeria’nın diğer bölgelerinde yaşananların Filistin halkının her kesimiyle Cenin’e sahip çıktığının göstergesi olduğunu belirtti.

İşgale karşı direnişin ve işgalcileri Filistin topraklarından kovmanın Filistin halkının stratejik tercihi olduğuna işaret eden Heniyye, aracılar vasıtasıyla işgalci düşmana Cenin baskınını durdurmaması halinde direniş güçlerinin kayıtsız kalmayacağı mesajını ilettiklerini bildirdi.

Heniyye, işgal güçlerinin baskınının çok sayıda kişinin şehit olmasına ve yaralanmasına yol açmasına rağmen direniş güçlerinin de işgalcilere ağır bir ders verdiğini kaydetti.

İşgalcilere seslenen Hamas lideri, işgalcilerin bedelini ödemeden Filistin halkına saldırdığı günlerin geride kaldığını dile getirdi.

İsrail işgal ordusu Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi

İşgal ordusu Gazze Şeridi’nden Sderot Yahudi Yerleşkesi’ne doğru beş füze atıldığının tespit edildiğini açıklamasının ardından bu sabah (5 Temmuz Çarşamba) erken saatlerde Gazze Şeridi’ndeki direnişe ait alanlara hava saldırısı düzenledi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, işgal ordusu uçakları Beyt Lahiya ve Gazze kentinin batısında yer alan iki alana füze attı. Hava saldırısıyla hedef alınan yerlerden patlama sesleri duyulduğu ve dumanların yükseldiği bildirildi.

Kaynaklar, işgal ordusunun hava saldırılarının Gazze’nin batısında hedef alınan alanın yakınlarındaki evlerde maddi hasara yol açtığını söyledi.

İşgal ordusunun saldırılarından kısa süre önce Gazze Şeridi yakınlarındaki Yahudi yerleşkelerinde sirenlerin çaldığı belirtildi.

Kudüs Vakıfları Konseyi Mescid-i Aksa’nın Statüsü Konusunda Uyarıda Bulundu Kudüs Vakıfları Konseyi Mescid-i Aksa’nın Statüsü Konusunda Uyarıda Bulundu

İşgal ordusu sözcüsü, Gazze Şeridi’nden atılan beş füzenin düşürüldüğünü, Sderot Yahudi Yerleşkesi’nde ve Gazze Şeridi sınırına yakın diğer yerleşkelerde sirenlerin çaldığını öne sürdü.

İşgal güçlerinin iki gün boyunca kuşatarak baskın düzenlediği Cenin’den çekilmesinden birkaç saat sonra gerçekleştirilen füze saldırısını Filistinli gruplardan üstlenen olmadı.