Ramazan'ın üçüncü Cumasında Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmeyi başarabilenlerin sayısı 125 bin kişiyi bularak bir önceki Cuma namazında girebilenlerin sayısını geçti. Ramazan'ın ikinci Cuma'sında Mescid-i Aksa'da toplananların sayısı ise 120 bini bularak birinci Cuma'sında toplananların bir buçuk katına çıkmıştı.  

Heniyye, "Kızıl Düve" Provokasyonunu İfşa Etti: Mescid-i Aksa'yı Zor Günler Bekliyor Heniyye, "Kızıl Düve" Provokasyonunu İfşa Etti: Mescid-i Aksa'yı Zor Günler Bekliyor

İşgal hükümetinin Ramazan öncesinde Mescid-i Aksa üzerindeki ablukayı artırma yönünde kararlar almasına ve buraya ulaşmakta kullanılan yollara yüzlerce polis yığmasına, Batı Şeria bölgesinden Kudüs'e geçişleri engellemek için de birçok yere askeri kontrol noktası koymasına rağmen Müslümanlar, Mescid-i Aksa üzerindeki ablukanın kırılması yönünde yapılan çağrılara ses vererek Cuma namazı için buraya akın etmeye devam ediyor. Bu vesileyle gerek vakit namazlarında ve gerekse Cuma namazlarında büyük kalabalıklar toplanıyor. 

Kudüs'teki Vakıflar İdaresi'nin yaptığı açıklamaya göre bu hafta Mescid-i Aksa'ya girebilenlerin sayısı 125 bini bulurken işgal rejiminin polisleri ayrıca binlerce kişinin Mescidi Aksa'nın içine girmesini engelledi. 

Mescid-i Aksa'da Cuma namazı hutbesi okuyan Yusuf Ebu Sinine Filistin halkına, Mescidi Aksa'ya sahip çıkmaları ve bulundukları her yerden buraya akın etmek için yolları ve şartları zorlamaları çağrısını tekrarladı. 

İşgal güçleri Mescid-i Aksa'ya girişleri zorlaştırmak için bugün de sabahın erken saatlerinden itibaren Eski Kudüs'ün giriş kapılarına ve Mescid-i Aksa'ya açılan caddelere yüzlerce polis yığdı. Ayrıca Kudüs'ün Batı Şeria'yla bağlantısını sağlayan tüm yollara da birçok askeri kontrol noktası koydu.

Siyonist işgal rejiminin Gazze'de soykırım savaşına paralel olarak ablukaya aldığı Mescid-i Aksa'daki bu ablukanın kaldırılması ve yeniden burada on binlerce insanın toplanabilmesi için Ramazan'dan birkaç hafta önce kampanya başlatılmıştı. Bu kampanyaya karşı işgal hükümeti de Ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya girişlerin zorlaştırılması için yeni uygulamalara başvurma yönünde kararlar almıştı. Ancak işgal hükümetinin kararları ters tepti ve insanlar Mescid-i Aksa ablukasının kırılması için yapılan çağrılara daha büyük bir ilgi gösterdi. Böylece Ramazan ayında insanlar büyük kafilelerle, akın akın buraya koştular. İşgal güçleri de bu insan selinin önünde duramadığı için Mescidi Aksa'ya girebilenlerin sayısını artırmak zorunda kaldı.