Bosna Hersek'te yedi muhalefet partisi, Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi için ortak aday belirledi.

Haftasonu Saraybosna'da bir araya gelen Sosyal Demokrat Parti (SDP), Bizim Parti (NS), Halk ve Adalet (NiP), Daha İyi Gelecek İçin Birlik (SBB), Halkın Avrupa Birliği İttifakı (NES), Yeni Nesil İçin Partisi ve Bosna Hersek İnisiyatifi temsilcileri, SDP Başkan Yardımcısı Denis Becirovic'i destekleyeceklerini açıkladı.

Denis Becirovic, partiler üstü bir politika benimseyeceğini ve Bosna Hersek'te tüm halklar ve tüm bireyler için çalışacağını açıkladı.

SPD lideri Nermin Niksic, parti liderleri arasında dostluk çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirildiğini ve Demokratik Eylem Partisi (SDA) aleyhinde değil, ülkedeki sistemi değiştirmek için birleştiklerini açıkladı.

Halk ve Adalet (NiP) Partisi lideri Elmedin Konakovic ise SDA'yı kendi adayını çıkarmak yerine Zeljko Komsic'i desteklemeye davet etti. Konakovic, muhalefetin ortak aday çıkarmasının Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) lideri Covic'e yarayacağını söyleyen SDA'nın bu şekilde Komsic'in zarar görmesini engelleyebileceğini ileri sürdü.

Zenica Belediye Başkanı ve Bosna Hersek İnisiyatifi Partisi lideri Fuad Kasumovic ise ortak aday ile kendisini 'Bey' ilan eden İzetbegovic'in yenilgiye uğratılacağını ileri sürdü. Kasumovic, Becirovic'in seçimleri kaybetmesi halinde belediye başkanlığı görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Muhalif partilerin böyle bir karar almalarının başlıca sebebinin, Demokratik Eylem Partisi (SDA) lideri Bakir İzetbegovic'in karşısını mümkün olduğunca güçlü bir aday çıkarmak olduğu aktarıldı.

Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü'' Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü''

Bosna Hersek'teki ikinci büyük Boşnak partisi konumunda olan Daha İyi Gelecek İçin Birlik (SBB) de dahil yedi muhalif partinin Becirovic'i desteklemesinin, İzetbegovic'ten çok mevcut Hırvat üye Zeljko Komsic'in yeniden seçilmesine engel olabileceği yorumlarına neden oldu.

Bosna-Hersek'teki Boşnak nüfus arasında en güçlü siyasi parti olmayı sürdüren Bakir İzetbegovic'in başında olduğu Demokratik Hareket Partisi (SDA) nasıl karşılık vereceği ise merak ediliyor. Yedili muhalefete İzetbegoviç'in tepkisi bekleniyor.

Balkan News, Muslim Port