Bosna Hersek'in Hırvatistan sınırı yakınındaki Velika Kladuşa şehrinde derme çatma çadırlarda kalan yüzlerce düzensiz göçmen kışı zor koşullarda karşılayacak.

Kosova'da Gerilim Arttı: Sırplar NATO Askeri İle Çatıştı Kosova'da Gerilim Arttı: Sırplar NATO Askeri İle Çatıştı

Geceleri hava sıcaklığının 0 dereceye kadar düştüğü bölgede, çoğu Afganistan'dan 300 civarında göçmen eşleri ve çocukları ile ağır koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Ülkelerine dönmek isteyemen ve Batı Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenler, AB ülkesi Hırvatistan'a yakın bir bölgede olduğu için derme çatma bu çadır kampta kalmayı tercih ediyor.

Aylardır Bosna Hersek'te "sıkışıp kalan" göçmenlerin büyük çoğunluğu yakın akrabalarının bulunduğu Belçika ya da İtalya'ya giderek "daha iyi bir yaşam" hayali kuruyor.

Bihaç şehrindeki göçmen kampına gitmeyerek kendi yaptıkları çadırlarda kalan göçmenler, dondurucu soğukların başlaması ve karın yağmasının ardından ne yapacakları konusunda ise endişeli.

Kampta tuvalet ve yıkanabilecekleri bir yer olmadığını anlatan göçmenler, karınlarını da iyiliksever insanların getirdikleri ile doyurduklarını söyledi.

BalkanNews