Görevine 1 Ağustos'ta başlayan Schmidt için başkent Saraybosna'daki Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği Ofisi (OHR) binasında tören düzenlendi.

Schmidt, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'e yardım etmek ve barışı sürdürmek için yeni görevinde sorumluluk duygusu ile hareket edeceğini ifade ederek, "İmkansız olan şeyler için söz vermek istemem ancak Bosna Hersek'in geleceği için tüm gücümle çalışacağım." dedi.

Bosna Hersek'in güçlenmesinin en önemli hedef olduğunu vurgulayan Schmidt, Bosna Hersek'in Avrupa Birliği (AB) üyelik yolunda ilerlemeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Schmidt, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko'nun 23 Temmuz'da çıkarttığı "soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa"yı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Yüksek Temsilci görevini 12 yıldır yürüten Inzko da Schmidt'in Bosna Hersek'in insanları ve çıkarları için son derece iyi çalışacağına inandığını söyledi.

Bosnalı Sırplar ile Müttefiklerinden OHR'ye Tepki

Amerika ve Avrupa Birliği tarafından desteklense de, OHR yakın zamanda Bosnalı Sırplar ile müttefikleri Rusya ve Çin tarafından eleştiriliyor. Sırplar daha önceki temsilci gibi Christian Schmidt'in de bu göreve gelmesine sıcak bakmıyor.

Geçen ay Rusya ve Çin, uluslararası yüksek temsilcinin yetkilerini 'derhal' ortadan kaldıracak bir BM Güvenlik Konseyi kararı taslağı hazırladığını açıklamıştı.

Taslakta, Dayton barış anlaşmasının uygulanmasına ilişkin 1997'de yapılan bir konferansta, yüksek temsilciye verilen yetkilerin 'Bosna'da tarafların kaydettiği ilerleme göz önüne alındığında artık gerekli olmadığı' belirtiliyor.

Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği Nedir?

Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

Bosna Hersek'te 1992-1995'te yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşması ile oluşturulan Bosna Hersek Yüksek Temsilciliği Ofisi (OHR), uluslararası toplum adına Bosna Hersek'te barış anlaşmasının uygulanmasını denetliyor. Yüksek Temsilcilik aynı zamanda ülkede faaliyet gösteren uluslararası kurumların etkinliklerini de koordine ediyor.

Her yıl Birleşmiş Milletlere (BM) Bosna Hersek'teki gelişmeler ve sorunlarla ilgili rapor da sunan Yüksek Temsilci, "Bonn Yetkileri" olarak bilinen geniş yetkilere sahip. Yüksek Temsilci, Devlet Başkanlığı Konseyinin üyeleri dahil olmak üzere ülkede barışın uygulanmasına engel olma gerekçesi varsa kişileri görevden alabiliyor, ihtiyaç durumunda yasa da çıkartabiliyor.