Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

Mahkeme kararıyla yasaklanmasına rağmen Bosnalı Sırp idareciler tarafından tertiplenmeye devam edilen "Sırp Cumhuriyeti Günü" çerçevesinde entite İçişleri Bakanlığı'na mensup polisler, askeri üniforma ve uzun namlulu silahlarla geçit törenine katıldı. Polislerin, Srebrenitsa soykırımına da katılan 'Akrepler' isimli meşum özel kuvvetlerin taktığı kırmızı bereleri taşıdıkları görüldü. Bosnalı Sırp polis güçleri, geçit töreni sırasında Sultan Murat Hüdavendigar'ı hançerleyerek şehit ettiği rivayet edilen Sırp soylusu Miloş Obiliç ve Orta Çağ'daki Sırp devletinin kurucusu Stefan Nemanya'nın isimlerini haykırdı. Polisler, 'Şanı için, Obiliç'in şanı için / Haç için, Nemanyiç'in haçı için' diye haykırdı.

İllegal kutlama sırasında bir konuşma yapan Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, 'Yaşasın Sırp Cumhuriyeti, yaşasın Sırbistan' ifadelerini kullandı. Sırpların devletleri olmadan özgür olamayacaklarını söyleyen Dodik, 'Başkaları ne derse desin, Sırp Cumhuriyeti bizim için bir devlet' diye konuştu.

Entite Başkanı Zeljka Cvijanovic ise hiçbir zaman 'Sırp Cumhuriyeti' olmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin eski Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic'in 2015'teki başvurusu üzere RS Günü'nün yasallığını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 9 Ocak'ın RS Günü olarak kutlanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş ve bunun entitede yaşayan Sırp olmayan halklara karşı ayrımcılık olduğunu ifade etmişti.

Ayrılıkçı söylemleriyle bilinen Sırp lider Dodik ise 2016'da entite sınırları içinde bir referandum yapmış ve referandumda oy kullananların yüzde 99'u 9 Ocak'ın RS Günü olarak kutlanması yönünde oy vermişti.

Balkan News