Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Avrupa Birliği liderlerinin geçtiğimiz günlerde Kahire'de “Akdeniz'den gelen göçmen akışını durdurma ve İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşının yansımaları nedeniyle Kahire'yi destekleme” çabalarının bir parçası olarak Mısır ile ilişkileri güçlendiren 7,4 milyar avro (8,06 milyar dolar) tutarında bir finansman paketini açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yanı sıra İtalya, Belçika, Avusturya, Yunanistan, Belçika ve Güney Kıbrıs liderlerinden oluşan heyetin Kahire ziyareti sırasında açıklanan anlaşma kapsamında AB'nin Mısır'la ilişkisini "stratejik ortaklık" seviyesine yükseltildi.

Uluslararası ajanslara konuşan bir yetkili, bu yıl 1 milyar euroluk (1,08 milyar dolar) acil durum finansmanının mali yardım olarak dağıtılacağını, geri kalan 4 milyar avronun (4,35 milyar dolar) ise Avrupa Parlamentosu'nun onayına ihtiyaç duyacağını belirtti.

Yetkili, fonların çoğunun yakın zamanda tahsis edildiğini ve finansmanın Uluslararası Para Fonu ile yakın işbirliği yoluyla sağlandığını söyledi.

Avrupalı ​​hükümetler 106 milyon nüfusa sahip ve döviz bulmakta zorlanan Mısır'da ekonomik zorlukların insanları son birkaç senede düzensiz göçe giderek daha fazla itmesi nedeniyle yaşanan istikrarsızlık riskinden uzun süredir endişe duyuyor.

Mısır'ın karşı karşıya kaldığı zorluklar

Mısır'da enflasyon rekor seviyelere yaklaşıyor ve birçok Mısırlı işlerini idare etmekte zorlandıklarını söylüyor. Bununla beraber, Birleşik Arap Emirliklerinin yatırımlarını artırmaya yönelik rekor Ras El Hikma anlaşmasını imzalamasının ardından hükümet üzerindeki mali baskılar son zamanlarda hafifledi. Bu ayın başlarında Uluslararası Para Fonu ile borçlanma programının genişletildiği duyuruldu ve 1 dolar 50 pounda denk oluncaya kadar para biriminin değeri önemli ölçüde azaldı.

Mısır Maliye Bakanı Muhamed Muid, hükümetin krediyi artırdıktan ve IMF ile üzerinde mutabakata varılan ekonomik reform programına devam ettikten sonra birden fazla kaynaktan toplam 20 milyar dolar destek topladığını söyledi.

Halid Meşal: Heniyye'nin Oğullarının Şehadeti Savaşta Bir Dönüm Noktasıdır Halid Meşal: Heniyye'nin Oğullarının Şehadeti Savaşta Bir Dönüm Noktasıdır

Mısırlı yetkililer, Mısır'ın tahmini 9 milyon yabancıya ev sahipliği yapması ve 2016 yılından bu yana kuzey kıyılarından düzensiz göçü büyük ölçüde engellemesi nedeniyle takdir edilmeyi hak ettiğini söylüyor.

Ancak Libya üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan Mısırlıların sayısında ciddi bir artış var ve Avrupa Birliği tam olarak bu akışları azaltmak amacıyla fon sağlıyor.           

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan'ın Girit ve Gavdos adalarına, çoğu Mısır, Bangladeş ve Pakistan'dan gelen göçmen sayısında hızlı bir artış yaşandı; bu durum yeterli donanıma sahip olmayan otoriteler üzerindeki baskıyı artırdı ve Akdeniz'de yeni bir kaçakçılık yolu açılacağı yönündeki korkuları artırdı.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.