Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Katar Haber Ajansı, Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı Hilal Gözlem Komisyonu’nun, “9 Nisan Salı günü Ramazan ayının tamamlanacağını, ertesi günü olan çarşamba günü ise Ramazan Bayramı’nın ilk günü olacağını duyurduğunu” bildirdi.

Aynı şekilde Mısır Fetva Evi de Ramazan Bayramı'nın ilk gününün çarşamba günü olacağını duyurdu.

Resmi haber ajansının (SPA) aktardığına göre Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi, salı günü Ramazan ayının tamamlandığını, çarşamba günü ise Ramazan Bayramı'nın ilk günü olduğu yönündeki kararını açıkladı.

Resmi Birleşik Arap Emirliği Haber Ajansı ise, "Ramazan ayının sonunun salı günü ve ülkede Ramazan Bayramı'nın ilk gününün çarşamba günü olacağını." bildirdi.

Lübnan Cumhuriyeti Müftüsü Abdul Latif Derian ve Yemen Evkaf Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Lübnan ve Yemen de aynı tarihi duyurdu.

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, televizyonda yayınlanan konuşmasında Ramazan Bayramı'nın ilk gününün çarşamba günü olacağını ilan etti.

Sudan İslam Fıkıh Akademisi'nden yapılan açıklamada ise, Ramazan Bayramı'nın ilk günü çarşamba günü olarak ilan edildi.

Arap ve İslam ülkelerinin çoğu, Şevval hilalinin astronomik gözlemevleri aracılığıyla gözlemlenmesine itimat etmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in "onu(hilali) gördüğünüzde oruç tutun, onu(hilali) gördüğünüzde iftar edin. Şayet hava kapalıysa(bulutluysa) otuza tamamlayın." hadisini dikkate almaktadır.

Hilalin görülmesini kabul eden ülkelerde; hilalin görülmesi şeri yollarla teyit edildikten sonra Ramazan Bayramı tarihi ilan edilir.

Öte yandan bazı İslam merkezleri ve ülkeler ise Şevval'in başlangıç ​​tarihini belirlemek için astronomik hesaplamaları esas almaktadır. Örneğin Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı 10 Nisan Çarşamba gününü Ramazan Bayramı'nın ilk günü olarak belirledi.

Mübarek Ramazan ayı aralarında Mısır, Katar, Türkiye, Suudi Arabistan ve Filistin'in de bulunduğu 17 Arap ve İslam ülkesinde 11 Mart Pazartesi günü başlarken; Umman, Ürdün, Fas ve Libya’da hilal görülmediği için 12 Mart'ta başladı.

İsrailli Güvenlik Liderleri: Savaş Çıkmaza Girdi İsrailli Güvenlik Liderleri: Savaş Çıkmaza Girdi

Bu yıl Ramazan Bayramı, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne karşı başlattığı yıkıcı savaşın ortasında kutlanacak. Bu savaş çoğu çocuk ve kadın olmak üzere on binlerce sivilin ölümüne, hayati yapılarda ve hastanelerde büyük bir yıkıma ve eşi benzeri görülmemiş insani bir felakete yol açtı.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.