Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

"ABD Başkanı Joe Biden'ı İsrail konusunda etkileyen en önemli kişi yine Biden'dır." Bu ifade, Biden yönetiminin İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik eşi benzeri görülmemiş saldırganlığı konusundaki tutumunu ortaya dökmek amacıyla Washington’daki tartışmalarda yine gündem oldu.

Joe Biden, koyu bir Katolik Hıristiyan olmasına rağmen, üç çocuğunun yaptığı evliliklerden doğan üç Yahudi torunu olması nedeniyle derin Yahudi aile bağlarına sahip.

Bazı gözlemciler, uluslararası hukuk uzmanları tarafından soykırım ve savaş suçları işlemekle suçlanmasına rağmen Biden'ın İsrail’i desteklemek için "aşırı" bir duruş sergilemesinde bu aile bağlarının rolünün göz ardı edilemeyeciğini söylüyor.

01 1697616833

Biden (sağda) ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu (Reuters)

Biden Neden İsrail'le Suç İşliyor?

The New Yorker dergisi haftalar önce kendince "Neden insanlık tarihinin en güçlü ülkesi, yardım için kendisine bağımlı olan bir ülkeden emir alıyor?" diye sorgulamış ancak herhangi tatmin edici bir cevap verememişti.

Dergi, bu soruyu ABD'nin çeşitli yönetimlerinde Orta Doğu barış süreci elçisi olarak görev yapan kıdemli diplomat Aaron David Miller'a yöneltti ve Joe Biden'ın İsrail'in savaş suçlarını neden kabul ettiğini ve onlarla bir arada yaşadığını sordu.

Miller, bu soruyu Biden'ın Amerikan başkanları arasında İsrail fikrine, güvenliğine ve halkına duygusal bir bağla bağlı olan ayrı başkan olmasından kaynaklandığını söyleyerek yanıtladı.

Dış İlişkiler Konseyi'nin eski başkanı ve birçok ABD yönetiminde görev almış olan Richard Haass da bu görüşü destekledi. Ulusal Radyo'ya konuşan Haass, "Yönetimin İsrail'e olan desteği ile İsrail hükümetinin politikalarına olan karşıtlığını dengelemeye çalıştığı bir dönemde, özellikle Başkan Biden'ın İsrail ile duygusal bir bağ kurduğunu düşünüyorum" dedi.

İşgalci İsrail'in 1948'de kurulmasından ve ABD tarafından hemen tanınmasından bu yana Washington İsrail'i desteklemiş, ancak 1956 savaşı sırasında eski başkanlar Dwight Eisenhower ve Ekim 1973 savaşı sırasında Richard Nixon döneminde olduğu gibi Washington'un çıkarlarıyla çatışması halinde politikasını kökten değiştirmesi için Tel Aviv'e baskı yapmaya da devam ettiği yazıldı.

Sadece Biden'mı "Ben Bir Siyonistim" Dedi

Güney Amerika Ülkesi Tel Aviv Büyükelçisini Geri Çekti Güney Amerika Ülkesi Tel Aviv Büyükelçisini Geri Çekti

Gazze'de 35.000'den fazla Filistinlinin şehit olması ve yaklaşık 100.000 kişinin yaralanması ve Gazze Şeridi'nin altyapısının tahrip edilmesi karşısında Biden, yönetiminin İsrail'e ve onun barbar saldırganlığına olan sarsılmaz desteğini sürdürüyor.

Aynı zamanda Biden, Gazze'de artan sayıda sivil kayıplar ve insani acıların yanı sıra, aralarında Amerikan vatandaşlarının da bulunduğu İsrailli esirlerin serbest bırakılmasının zorlaşması nedeniyle iç utançla karşı karşıya kalıyor.

Joe Biden geçtiğimiz ekim ayında İsrail'e yaptığı ziyaret sırasında İşgalci İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve savaş konseyi ile bir araya geldiğinde onlara "Siyonist olmak için Yahudi olunması gerektiğini düşünmüyorum ve ben bir Siyonistim" demişti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ilk saatlerinden bu yana Biden, Tel Aviv'i askeri, siyasi ve diplomatik olarak destekleme konusunda net ve kararlı bir duruş sergilerken, kalıcı bir ateşkes çağrısını da ekranlara söyleyerek oyaladı.

ABD tarihinde belki de ilk kez bir başkan, binlerce sivilin öldürüldüğü yabancı bir askeri çatışmanın taraflarından çatışmayı durdurmalarını talep etmekten bu kadar kaçınıyor.

Open Secrets veri tabanına göre Biden, ABD Senatosu'nda görev yaptığı 36 yıl boyunca İsrail yanlısı gruplardan 4.2 milyon dolar ile en fazla bağış alan isim oldu.

Biden ve Yahudi Torunları

Koyu bir Katolik olarak yetiştirilen Biden, hâlâ her hafta Washington'un Georgetown bölgesindeki bir kilisede Pazar Ayini'ne katılıyor. Dört çocuğundan üçü Yahudi ile evlenen Biden'ın üç Yahudi torunu (iki erkek ve bir kız) olduğundan, ailesi evlilik yoluyla birçok Yahudiyi kapsayacak şekilde genişledi.

ABD Başkanı'nın ailesinin ilk Yahudi üyesi olan Haley Oliver, vefat eden oğlu Beau ile evlenmişti. Biden, Oliver'ın annesini çocukluğundan beri tanıyordu.

Çiftin Natalie (20 yaşında) ve Robert (18 yaşında) adında iki çocuğu vardı ve babaları 2015 yılında beyin kanserinden öldü.

Biden'ın diğer oğlu Hunter ise, 2019 yılında Güney Afrikalı Yahudi yönetmen Melissa Cohen ile evlendi. Cohen ise kendisini "koyu bir Yahudi" olarak tanımlıyor ve çiftin Beau adında (4 yaşında) bir oğulları var.

Son olarak Biden'ın kızı Ashley de Philadelphia'daki bir hastanede kulak burun boğaz doktoru olan Yahudi Howard Crane ile evlendi.

Biden, çocuklarının bir Yahudi ile evlendiğini görmekten mutlu olmuş ve bir kızının 2012'deki Katolik-Yahudi karma düğününde alaycı bir şekilde “Kızının Yahudi bir cerrahla evlenmesi hayalini gerçekleştiren tek İrlandalı Katolik benim” demişti. Ashley'nin ise henüz çocuğu yok.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar