Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Gazete Netanyahu'ya yakın üst düzey bir diplomatik kaynaktan, planın Başbakan Netanyahu tarafından ABD Başkanı Joe Biden ile işbirliği içinde başlatıldığını aktardı.

2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek 2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek

Aynı kaynağa göre 22 Ekim'de yani savaşın başlamasından iki hafta sonra Netanyahu, Biden'la "İsrail'in Kıbrıs'ta gemileri denetlemesi şartıyla deniz yoluyla Gazze'ye insani yardım ulaştırılması" üzerine tartıştı ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Hristodulidis bu plandan haberdar edildi.

Kaynak, Biden'ın sadece Netanyahu'nun planını uyguladığını ve aslında yeni bir şey başlatmadığını ima etti. ABD Başkanı'nın, yeniden aday olacağı 2024 seçim kampanyasının bir parçası olarak ‘İsrail Başbakanı'ndan uzaklaşmaya çalıştığını’ da sözlerine ekledi.

مساعدات 1701250939

Yardım tırları Refah kapısı önünde kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne girmek için bekliyor. (Reuters)

Gazze'de Amerika Limanı

Planın nasıl uygulanacağına ilişkin ise gazete, denetim aşamasının ardından sevkiyatın sığ sulara demir atabilme kapasitesine sahip bir gemiye nakledileceğini ve Kıbrıs'tan Gazze'de inşaatı devam eden yeni bir iskeleye gönderileceğini açıkladı.

İlk etapta deneme niteliğinde olacak projede günde sadece 10 ila 20 tır yük teslim edilecek. World Central Kitchen organizasyonu, gıda kolilerini sonrasında Gazzelilere aktarmak üzere teslim alacak.

Ayrıca ilk aşamada yardım Kıbrıs'ın Larnaka limanında belirlenen bir iskeleye ulaşacak ve İsrail istihbarat servisi Shin Bet’in tırların içini kapsamlı bir şekilde inceleyecek.

Gazete, bu aşamada gemi seyir halindeyken İran veya başka taraflar tarafından kaçakçılık amacıyla kullanılmasını engelleyecek güvenlik ve denetim düzenlemelerinin henüz yapılmadığını açıkladı.

Gıda yardımları Gazze halkına tırlarla ulaştırılacak ve oradan da vatandaşlara dağıtılacak. Gazete, bu tırları kullanacak ve kontrol edecek kişilerin El Fetih hareketine bağlı Gazzeliler olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar