Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 224 üye tasarı lehinde oy kullanırken 187 üyenin tasarı aleyhinde oy kullandığı, tasarıya Demokratlardan 16 üyenin “evet” ve Cumhuriyetçilerden 3 üyenin “hayır” dediği ifade edildi.

Demokratların kontrolündeki ABD Senatosu’ndan geçmesi gerektiği için tasarının yasalaşmasının beklenmediği, Temsilciler Meclisi’ndeki onayın sembolik anlamı olduğu, Biden’ın da yasa tasarısını veto edeceğini açıkladığı kaydedildi.

İsrail ile Amerika Arasında Kriz Patlak Verdi! İsrail ile Amerika Arasında Kriz Patlak Verdi!

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylama başkanlık seçimleri öncesinde Washington’da İsrail’e destek konusunda derin bir bölünme yaşandığını gösterdi.

Cumhuriyetçiler Biden’ı Filistin’e destek gösterilerinin yayılmasının ardından İsrail’i kendi haline terk etmekle itham ederken, Demokratlar da Cumhuriyetçileri siyasi manevralar peşinde olmak ve Biden’ın İsrail politikasını kötü göstermeye çalışmakla suçladı.

Washington’da yaşanan mevcut tartışmalara rağmen İsrail’in ABD’den milyarlarca dolarlık silah yardımı almaya devam edeceği belirtildi.

Biden yönetimi geçenlerde 500 ve 2000 kiloluk bombalar içeren bir sevkiyatı durdurmuş, bekleyen diğer sevkiyatların da daha geniş bir şekilde gözden geçirilmesi kararı almıştı.

İşgal ordusunun Gazze Şeridi’nde yürüttüğü soykırım savaşında kullandığı silahların büyük bölümü ABD tarafından sağlanıyor.

Editör: Yusuf Yusmar