Zirvenin kapanışında yayınlanan sonuç bildirisinde İsrail’in uluslararası çevrelerce yapılan Gazze Şeridi’nde kalıcı ateşkes çağrılarına olumlu yanıt vermesi, soykırımın önlenmesi için Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) kararlarına uyması ve Gazze Şeridi’ne uygulanan haksız ablukayı kaldırması talep edildi.

Afrika Birliği Zirvesi, İsrail’in “vahşi” saldırılarını ve 2,2 milyon masum insana karşı orantısız güç kullanmasını, sivilleri hedef alan katliamlarını ve Gazze Şeridi sakinlerini zorla Sina Yarımadası’na nakletme çabalarını kınadı.

Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu

Afrika Birliği 37’nci Liderler Zirvesi Cumartesi gün çalışmalarına başladı ve iki gün devam etti. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırılarının uluslararası insani hukukun “en bariz” ihlali olduğunu söyledi ve İsrail’i Gazze Şeridi sakinlerini “yok etmekle” suçladı.

Bu arada, İslami Direniş Hareketi (Hamas) dün akşam (18 Şubat Pazar) yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan basın açıklamasında Afrika Birliği Zirvesi’nin yayınladığı sonuç bildirisinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Açıklamada, bildirinin tüm dost Afrika ülkeleri tarafından Gazze Şeridi’ndeki soykırım savaşını durduracak ve ateşkes sağlanmasına katkıda bulunacak pratik adımlara dönüştürülmesinin ümit edildiği dile getirildi.