Muslim Port Haber Merkezi

Mısır'da darbeci Sisi yönetiminin, Ramazan ayında 17 Müslümanı daha idam ettiği bildirildi.

İdam edilenlerin arasında 80 yaşındaki hafız, Şeyh Abdülrahman Cebril'de vardı. Cebril'in de aralarında bulunduğu 17 kişinin idam edildiği aktarıldı.

Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü Libya'da Sel Felaketi: 3 Bin Ölü

Mısır kaynaklı sosyal medya hesapları ise, Şeyh Cebril'in oruçlu olduğunu yazdı.

Silahsız Siviller Karakol Basarak Asker Öldürmekle Suçlandı!

Sanıklar, Kirdase polis karakoluna saldırı suçlamasından yargılanmıştı.

Mısır'daki "Kirdase olayları" davası, en çok sanık hakkında idam kararının verildiği davaların başında geliyor.

Sanıklar, Rabia Meydanı'nın boşaltılmasının ardından çıkan olaylarda Kirdase bölgesinde bir karakolu basmak ve 17 polisi öldürmekle suçlandı. Ve haklarında idam cezası verildi. Karar 24 Eylül 2018 tarihinde Yargıtay tarafından onandı.

Savcılık sivil sanıklara "yasa dışı örgüt kurmak, anayasa ve yasaların uygulanmasını engellemek, devlet kurumlarını çalışamaz hale getirmek, anayasal düzeni bozmaya çalışmak, kişi özgürlüklerini kısıtlamak, silah taşımak ve bomba yapmak" gibi suçlamalarda bulundu.

İhvan Lideri Terör Listesine Alındı

Öte yandan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanlığına vekalet eden Mahmud İzzet'in 5 yıl süreyle terör listesine alındığı belirtildi.

Mısır basınına göre Yeni Kahire Mahkemesi, Mahmud İzzet, Muhammed Abdulazim el-Beşlavi, Atıf Ali es-Semeri, Ahmed Şuşa ve Rıda Fehmi'nin 5 yıl süreyle terör listesine eklenmesi yönünde karar aldı.

Yeni Kahire Ceza Mahkemesi, Müslüman Kardeşler lideri Mahmud İzzet'e ömür boyu hapis cezası verdi. Zagaziq Üniversitesi'nde tıp profesörü olan 76 yaşındaki Dr. Mahmut İzzet, Ağustos 2020'de tutuklanmıştı. Mahmut, cunta hapishanelerinde kısa sürede tanınmaz hale gelmişti!