Taliban: Amerika'ya Verdiğimiz Süre Doldu

Taliban, 1 Mayıs tarihinin gelmesiyle Amerikan güçlerine Afganistan'dan çekilmeleri için verilen sürenin bittiğini açıkladı. Öte yandan Afganistan'da barış sürecine ilişkin görüşmeler devam ederken, bölgesel ve küresel aktörler aynı Katar'da bir araya geldi.

Afganistan'da İftar Vakti Bombalı Saldırı Düzenlendi

Afganistan bir Ramazan ayını daha bombalı saldırılarla geçiriyor. Ülkenin doğusunda yer alan Lovgar Vilayeti'nin merkezi Pul-i Alem şehrinde bomba yüklü bir aracın intihar saldırısında en az 30 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı.

Kırgızistan - Tacikistan Sınırında Çatışma: En Az 13 Ölü, 10 Bin Kişiye Tahliye

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki sınır anlaşmazlığında son yılların en büyük çatışması yaşandı. En az 13 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı ve 10 binden fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Pakistan’da Fransa Karşıtı Protestolar Nedeniyle Sosyal Medyaya Yasak!

Pakistan hükümeti, bir haftadır süren Fransa karşıtı protestolar nedeniyle Telekomünikasyon Kurumu’na (PTA) sosyal medya ve anlık mesajlaşma platformlarını geçici olarak engelleme talimatı verdi.

Amerika'nın 20 Yıllık Hüsranı Afganistan! Çekiliyorlar!

Amerika, 20 yıl önce işgale kalkıştığı Afganistan'dan hüsranla ayrılıyor. Binlerce askerini kaybeden Amerika'nın Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs'tan itibaren Afganistan’da kalan tüm askerlerini geri çekmeye başlayacaklarını duyurdu. ABD, bu ülkede onlarca vahşet ve katliam bıraktı.

Hindistan Bu Defa Arakanlıları Gözaltına Aldı

Hint güçleri, işgal altındaki Cammu Keşmir’de 160'dan fazla Arakanlıyı tutukladı. Zulüm gören Arakanlılar, tutuklamaların "Myanmar'da başlarına gelenlerin tekrarı" olduğunu söyledi. Keşmir'de bulunan yetkililer ve aktivistler hareketi kınarken çok sayıda Rohingyalı mülteci 'gözaltı merkezine' gönderildi.

Hint Güçleri, Keşmirli Müslümanların Cesetlerinin İadesini Yapmamakta Diretiyor

Keşmir'de 30 Aralık 2020 günü Hindistan polisi tarafından bir kontrol noktasında katledilen 3 gencin cesetleri henüz ailelerine iade edilmedi.

Taliban'dan Tehdit ve Biden’a Uyarı

Taliban, 2020 yılı Şubat ayında ABD'yle yaptıkları anlaşmada "işgalci" Amerikan askerlerine Afganistan'dan "güvenli bir çıkış yolu" sunma taahhüdünde bulunduklarını, anlaşmayı gözden geçirecek olan Biden yönetiminin kurallara uymasını beklediklerini söyledi.

Kırgızistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Milliyetçi Caparov Oldu

3 ay önce siyasi olarak çalkantılı bir dönem geçiren Kırgızistan'da, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden milliyetçi aday Sadır Caparov zaferle çıktı.

Pakistan'da Elektrik Kesintisi: Ülke Karanlığa Gömüldü

Pakistan'ın birçok şehrinde henüz belirlenemeyen sebeple yaşanan elektrik kesintisi yaşamı olumsuz etkiledi. Bütün ülkeyi karanlığa sürükleyen elektrik kesintisi, yavaş yavaş kimi yerlerde ortadan kalkmaya başladı.

Keşmir'de Öldürülen 3 Gencin Cesedi Kayıp: #ReturnTheBodies

Keşmir halkı Hindistan zulmüne direniyor. Müslüman mahallelerine düzenlenen baskınlarda katledilen ve cesetlerine el konulan gençler için #ReturnTheBodies (cesetleri iade edin) çağrısı hızla yayıldı.

Afganistan'da Gazeteci Cinayetleri: Bismillah Aymak Öldürülen Dördüncü Gazeteci Oldu

Afganistan'da son iki ay içinde gerçekleşen dördüncü benzer cinayette, Gor eyaletinde çalışan Bismillah Aymak isimli gazeteci öldürüldü.

Keşmir’de Hindistan İşgali Sürüyor: 3 Genç Katledildi

Keşmir’in Srinagar kentinde İşgalci Hint askerlerinin üç Müslüman direnişçiyi katlettiği bildirildi. Gençlerin cenazelerine de el konuldu.

Afganistan'da Barış Görüşmelerine Rağmen Bombalar Susmuyor

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir milletvekilinin konvoyundaki araca konulan bombanın patlatılması sonucu en az 9 kişi yaşamını yitirirken, 20 kişi de yaralandı.

Hindistan Keşmir'de Sınır İhlali Yaptı Pakistan Karşılık Verdi

Pakistan Yönetimi, Hindistan'ın Keşmir Kontrol Hattı'nda sınır ihlali yaptığını ve karşılık verildiğini açıkladı. Çıkan çatışmada Pakistan 2 askerini kaybederken Hint askerinin de öldürüldüğü bildirildi.

Hindistan Keşmir’de Devlet Terörü Sergiliyor

Hindistan’ın, 5 Ağustos 2019 tarihinde Keşmir’in otonom yapısını sağlayan “370. madde”yi kaldırıp Keşmir’i ilhak etme planını ortaya koymasının ardından bölgede zulüm dayanılmaz boyutlara ulaştı.

Afgan Hükümeti ve Taliban Yol Haritasında Anlaştı

Afgan hükümeti ile Taliban temsilcileri, barış görüşmelerini devam ettirmek için bir ön anlaşmaya vardıklarını açıkladı. İki taraf 19 yıldır süren savaş sırasında ilk kez yazılı anlaşma imzaladı.

Cammu Keşmir’i İlhak Yolunda Hindistan’ın 3 Adımlı Planı

Son nüfus sayımına göre büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Keşmir’de Hindistan tarafından ilhak adımları atılıyor.

Zalimler Değişti, Zulüm Değişmedi!

İslam coğrafyasının kanayan yaralarından olan Keşmir’de asırlardır zulüm yaşanıyor.

Afganistan’da İki Ayrı İntihar Saldırısında En Az 34 Kişi Hayatını Kaybetti

Afganistan’da askerlerin bulunduğu bina ile bir yerel yöneticiyi hedef alan ve iki ayrı bombalı araç saldırısında en az 34 kişi hayatını kaybetti. İntihar saldırılarında bombalı araçları infilak ettiren iki kişi de ölenler arasında bulunuyor.

Avustralya, Afgan Sivilleri Kasten Katleden 10 Askerini Ordudan Kovdu

Avustralya, Afganistan'da görev yaparken savunmasız sivillerin ve tutukluluların kasıtlı olarak öldürülmesine ilişkin raporun yayınlanmasının ardından 10 askerin ordu ile ilişiğinin kesileceğini duyurdu.

Şeyh Abdullah Azzam ve Küresel Cihat

Cihat yanlısı hareketin gelen isimlerinden, Batılı uzmanlarca "küresel cihat hareketinin babası" olarak adlandırılan Filistinli Abdullah Azzam gerek siyasi, gerek fikri, gerekse askeri açıdan yakın tarihte önemli bir yer edinmektedir.

Afganistan'da 14 Yıllık Savaşta 26 Bin Çocuk Katledildi

Önce Rusya ardından Amerika işgali altında savaşın uzun yıllardır hüküm sürdüğü Afganistan'da her gün ortalama 5 çocuğun hayatını kaybettiği ya da yaralandığı tespit edildi.

Pakistan'da Rizvi'yi Yüz Binlerce Kişi Ebediyete Uğurladı

Pakistan'ın Lahor kentinde hayatını kaybeden Müslüman siyasetçi ve din adamı Hadim Hüseyin Rizvi'nin cenazesine yüz binlerce kişi katıldı.

Avustralya da Afganistan'da Sivilleri Öldürdü

Amerika'nın başını çektiği Batı İttifakında yer alan Avustralya askerleri de Afganistan'da savaş suçu işledi. Soruşturmayı yürüten Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi tarafından hazırlanan rapor, 39 Afgan sivilin öldürüldüğünü ortaya koydu.

Hindu Erkekle Evlenmeyi Reddeden Müslüman Kadının Yakılarak Öldürüldüğü Aktarıldı

Hindistan'da Hindu bir erkekle evlenmeyi reddeden Müslüman bir genç kadın yakılarak katledildiği aktarıldı.