Doğu Türkistanlı Çocukların Kimi Kampta Kimi Çinlilerin Evinde

Doğu Türkistanlı çocukların çilesi bitmek bilmiyor. Kimi asimilasyon kampında kimi Çinli bireylerin elinde bulunuyor.

Doğu Türkistan'da Uygur Türkü 2 Eski Yönetici İdam Cezasına Çarptırıldı

Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan'da, Uygur Türkü 2 eski hükümet görevlisinin "ayrılıkçı faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldığı açıklandı.

Arakanlı Mültecilerin Çilesi Bitmiyor: Kampta Yine Yangın Çıktı

Myanmar’da yaşadıkları zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların yaşam mücadelesi devam ediyor. Bangladeş’e iltica eden Müslümanların yaşadıkları kampta yeniden yangın çıktı. Çıkan yangın sonucu üç Arakanlı hayatını kaybetti.

Modi’nin Ziyaretine Karşı Ayaklanan Müslümanlara Karşı Şiddet Sürüyor

Hindistan Başbakanı Modi'nin Bangladeş ziyareti ile ülke sarsıldı. Zalim Modi’ye karşı yapılan protestoların ardından hükümet tarafından sınır muhafızları görevlendirildi. Ülke çapında baskı, şiddet ve cinayetler devam ediyor.

Arakanlı Müslümanların Kaldığı Kamptaki Yangında Son Durum: Türkiye Seferber Oldu

Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların kaldığı dünyanın en büyük sığınmacı kampı olan Cox's Bazar'da çıkan yangın en az 15 kişinin ölümüne neden olurken on binlerce kişi de evsiz kaldı. Türkiye süratle seferber olarak yardım kampanyası başlattı.

Uygurlara Zulmeden Komünist Çin Ortadoğu’ya Barış Getirmek İstiyor!

Komünist Çin hükümetinin Uygurlu Müslümanlara yıllardır süregelen zulmüne rağmen Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin hükümetinin Filistinlileri ve İsraillileri Çin'de yapılacak sözde barış görüşmelerine davet etmeyi planladığını söyledi.

Facebook: Çinli Hackerlar Yurt Dışındaki Uygurlara Siber Saldırılar Düzenliyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, Çinli hackerların ülke dışında yaşayan Uygurlu aktivist, gazeteci ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için sahte hesaplar ile siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Türkiye’deki Uygur Türkleri’nin Çin’e İadesi Bir Hak İhlali mi?

Türkiye ile Çin arasında düzenlenen suçluların iadesi anlaşmasının yürürlüğe girmesi gerek Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri gerekse onlarla gönül birliği içindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzur ve güven ortamını zedeleyecektir.

Burkayı Yasaklayan Sri Lanka, İslami Eğitim Veren Binden Fazla Medreseyi Kapatıyor

Sri Lanka, ülkedeki Müslüman azınlığa mensup kadınların bir kısmının giydiği, yüzlerinin tamamını örten burkayı yasakladı.

Myanmar Cuntası ile İsrailli İsim Arasında Dikkat Çeken Anlaşma!

Myanmar cuntasının Savunma Bakanı Mya Tun Oo ile Kanada merkezli halka ilişkiler firması Dickens & Madson'ın sahibi Ari Ben Menashe arasında imzalanan anlaşmaya dair bilgiler ortaya çıktı.

Uluslararası Uzmanlar: Çin Uygurlara Karşı Soykırım Yapıyor

ABD merkezli düşünce kuruluşu Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda, Çin hükümetinin Uygurlara yönelik eylemleri ile Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde yasaklanan her maddeyi ihlal ettiği ifade edildi.

Uygur Türklerinin Zorla Çalıştırıldığını Raporlayan Araştırmacıya Çinlilerden Dava

Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle ABD'nin pamuk ithalatına yaptırım uygulamasıyla zarara uğrayan firmalar, konuyla iligili raporu hazırlayan Alman araştırmacıya tazminat davası açtı.

Uluslararası Yargı Mekanizmaları ve Çin

Yaklaşık 70 yıldır Çin rejiminin yönetimi altında olan Doğu Türkistan, insan haklarına yönelik büyük suç ve ihlallerin işlendiği bir özerk bölge haline gelmiştir.

Çin'den Uygur Kadınlarına Yönelik 'Karalama Kampanyası': Özel Bilgiler İfşa Ediliyor

Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygurlara yönelik baskı ve zulümler nedeniyle artan küresel baskı altındaki Komünist Çin Yönetimi, istismar iddialarında bulunan kadınlara yönelik "karalama kampanyası" yürütüyor.

"Uygur Özerk Bölgesi’nde Kovuşturma ve Hapis Cezalarının Sayısı Arttı"

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, Doğu Türkistan'da Uygurlar ve diğer Müslüman gruplara yönelik kovuşturma ve hapis cezalarının sayısında belirgin artış gözlendiğini açıkladı. Örgüte göre, hapis cezalarını süreleri de arttı.

Dünya Uygur Kurultayı’ndan Çağrı: Türkiye Soykırıma Sükut Etmemeli

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistanlıların Türkiye’nin çeşitli illerinde sürdürdükleri aile nöbetlerine destek bildirisi yayınladı.

Doğu Türkistan'da Soykırım Suçu İşlendiğine Dair 'İnandırıcı Kanıtlar' Var

İngiltere'de Çin'in Doğu Türkistan'daki faaliyetlerine yönelik yayınlanan hukuki görüşte, Pekin hükümetinin Uygurlara karşı soykırım suçu işlediğine dair "çok inandırıcı kanıtlar" olduğu belirtildi. Raporda ayrıca hükümetin, Çin'in kuzeybatısındaki "Müslüman azınlığı yok etme niyetini gösteren" kanıtlar olduğu bildirildi.

Müslümanları Şehit Ettiler, Naaşlarını Sokakta Gezdirdiler

İslâm dünyasının kanayan yarası Doğu Türkistan’da, Çinlilerin gerçekleştirdiği Gulca katliamının üzerinden 24 sene geçse de acısı hâlâ yüreklerde derinden hissediliyor.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'nın Konvoyuna Yapılan Saldırıda 50 Kişiye Hapis

Bangladeş savcılığı, 2002 yılında dönemin Awami Ligi yani muhalefet lideri olan Hasina'nın konvoyunun taşlar, coplar ve palalarla saldırıya uğradığını aktardı. Mahkeme ise 50 kişiye hapis cezası verdi.

Çin'deki Toplama Kamplarında Kalanlar Anlattı: Sistematik Tecavüz ve İşkence Vardı

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlara yönelik suistimallerine ilişkin konuşan tanık ve kurbanlar, toplu tecavüz ve taciz gibi şahit oldukları olayları anlattı.

Kuzey Kore Nükleer Silahlanmaya Neden Çok Önem Veriyor?

Kuzey Kore, 2021 yılına askeri gövde gösterisiyle başladı. ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin etmesinden birkaç gün önce düzenlenen askeri geçit töreninde, yeni geliştirilen silahlar tanıtıldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un katıldığı bu törende, denizaltıdan fırlatılan balistik füze de ilk kez dünya kamuoyuna gösterildi.

Myanmar'da Darbe: Ordu Yönetime El Koydu

Myanmar'da iktidardaki Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD) Sözcüsü, Myanmar lideri Aung San Suu Kyi dahil partinin birçok üst düzey isminin erken saatlerde askerler tarafından düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındıklarını duyurdu.

Bangladeş 1.400 Arakanlı Müslümanı Daha Issız Adaya Gönderdi

Bangladeş, uluslararası toplumun tepkisine rağmen, Arakanlı Müslüman mültecileri 2017 yılına kadar kimsenin yaşamadığı ve su baskını tehlikesi altındaki Bhasan Char Adası'na göndermeye devam ediyor.

Küresel Isınma Köy Sakinlerini de Vuruyor; Göç Zorunlu Oldu

Küresel ısınma su kaynaklarını kurutuyor, yerli kabileler köylerini zorla terk ediyor!

Çin-Hindistan Sınırında Çatışma: 'Yaralılar Var'

Çin ve Hindistan askerleri arasında tartışmalı bir sınır bölgesinde yeniden çatışma yaşandığı haber verildi. İki ülke medyası, iki tarafta da yaralılar olduğunu duyurdu.

Endonezya, İran ve Panama Bandıralı İki Petrol Tankerine El Koydu

Endonezya Sahil Güvenlik Kurumu (BAKAMLA), biri İran diğeri Panama bandıralı olmak üzere iki petrol tankerine yasadışı petrol taşıdıkları şüphesiyle el koyduklarını duyurdu.