Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

Bekir Sıtkı Şirin

Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik zulmü durmaksızın sürerken Doğu Türkistan dışında yaşayan bir Uygur Türkünün büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre 19 Temmuz'da turistik vize ile Fas'a giden Uygur Türkü İdris Hasan, Çin'in talebi üzerine Fas'ın Tefrit'teki geri gönderme merkezinde bulunuyor. Milyonlarca Uygur Türküyle benzer bir durumu yaşamasından endişe edilen İdris Hasab için bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor.

HÜKÜMETE HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

Çin'e iade edilme ihtimali doğrultusunda canından endişe edilen İdris Hasan'ın kurtarılması için çağrı yapıldı. Bu bağlamda bir açıklamada bulunann Uluslararası Mülteci Hakları Derneği "Tüm Türkiye ve Dünya Kamuoyunu harekete geçmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan İdris Hasan'a ilişkin bir açıklama da Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği'nden geldi. Söz konusu açıklamada İdris Hasan'ın iade edilmesi halinde hayati tehlikesi bulunduğu belirtilerek, "İdris Hasan'ın Türkiye'deki ailesine kavuşması için ilgili makamlar ile acil çalışmalar yürütmekteyiz. Türkiye, Avrupa ülkeleri, insan hakları örgütlerinin İdris Hasan'ı kurtarmak için acil harekete geçmelerini talep ediyoruz." denildi.

milligazete.com