Bekir Sıtkı Şirin

Mart ayının ortalarında Türkiye'ye gelmesi planlanan İsrail rejimi Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog'un çantasındaki dosyalardan biri de İran ile ilgili olacak. Herzog'un Antalya'da düzenlenecek Diplomasi Forumu'na katılması öngörülürken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleşecek olan ikili zirvede İran'ın bölgesel faaliyetlerinin de masaya yatırılması bekleniyor. İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzundan rahatsız olan İsrail rejimi, bu konuda Türkiye'yi de yanına çekmek istiyor.

Yakın süreçte BAE, Umman ve Bahreyn gibi ülkelerle normalleşen İsrail rejiminin Ortadoğu'da İran karşıtı bir hat oluşturduğu biliniyor. Suudi Arabistan'ın örtülü destek verdiği bu hata Türkiye de dahil edilmek isteniyor. Bunun için de AK Parti hükümetinin ikna edilmesinin yanı sıra Türkiye toplumuna "İran düşman" algısının yerleştirilmesi gerekiyor. Bu bağlamda önümüzdeki süreçte Türkiye ile İran'ı çarpıştırma amacına matuf birtakım projelerin sahneye konulması muhtemel görünüyor.

Türkiye ile İran'ı karşı karşıya getirmek suretiyle mezhep savaşı çıkarılması projesine karşı her zamankinden daha dikkatli olunması büyük önem arz ediyor. Bu doğrultuda gerek Türkiye gerekse İran tarafında birtakım odakların düşmanlaştırıcı eylemlerine müsaade edilmemesi gerekiyor.

Afrika'daki En Ünlü Fransız Darbecinin Hikayesi: Bob Denard... Afrika'daki En Ünlü Fransız Darbecinin Hikayesi: Bob Denard...

İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının seyri Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın öngördüğü biçimde gerçekleşirken Erbakan'ın tarihi ikazını da akıllardan çıkarmamak gerekiyor. Bu bağlamda Irak ve Suriye'nin parçalanmasının ardından sırada iki ülkenin yani Türkiye ile İran'ın olduğunun unutulmamalı.

Emperyalist aktörler, Türkiye ve İran'da kaos meydana getirmek için ellerinden geleni yapacaktır.