Müslüman Kardeşler Genel Rehberi İbrahim Münir, grup liderlerinden bazılarının Türkiye'de muhalefetteki Saadet Partisi genel başkanıyla görüştüğünü açıkladığında tepki çekti. Bu gelişme, grup içinde son Mısır-Türkiye yakınlaşmasıyla daha da şiddetlenen çeşitli anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden oldu.

Münir yaptığı açıklamada, bazı Müslüman Kardeşler liderlerinin ve 'diğer güçlerin' Türkiye'deki Mısırlı 'mültecilerin' durumunu görüşmek için Türkiye'den bazı sivil gruplarla bir toplantı yapmak istediklerini söyledi.

Müslüman Kardeşlerin, Türkiye'deki yasalara ve düzenlemelere saygı duyduğunu ifade eden Münir, Ankara'ya 'mültecilere' ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

Münir'in Mısırlı göçmenlere 'mülteci' olarak atıfta bulunması ise dikkatlerden kaçtı.

Libya: Kardeş ve Dost Ülkelerden Yardım Bekliyoruz Libya: Kardeş ve Dost Ülkelerden Yardım Bekliyoruz

Müslüman Kardeşlerin Gençlik Teşkilatı ise Munir'in 'teşekkür ve minnettarlığını' 'utanç' olarak nitelendirerek öfkeli bir açıklama yaptı.

Münir'in Mısırlı yetkililere teslim olduğunu savunulurken, Müslüman Kardeşlerin 2013'te Mısır'da iktidardan uzaklaştırılmasından bu yana benimsediği yaklaşımdan uzaklaştığı öne sürüldü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Nisan ayında, Türkiye'den bir heyetin Mayıs ayı başlarında Mısır'ı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Kahire ziyareti ne onayladı ne de reddetti ancak Dışişleri Bakanı Samih Şükrü, Ankara'nın ilişkileri düzeltme çabalarının "takdir edildiğini" söyledi.

Kahire Üniversitesi'nden siyaset bilimi profesörü Tarık Fehmi, Şarkul Avsat'a verdiği demeçte, Kahire ve Ankara'nın yakınlaşmaya devam etmesi halinde, ziyaretin bölge üzerinde 'gerçek ve büyük' bir etkisi olacağını ifade etti.