Hamduk'un, darbe lideri General Abdulfettah el Burhan ile anlaşmayı imzaladığı görüntüler devlet televizyonunda yayımlandı.

Ordu ile sivil liderler ve eski isyancı gruplar arasında varılan anlaşma Hamduk'un teknokratlardan oluşacak yeni bir kabine kurmasını ve bütün siyasi tutukluların serbest bırakılmasını öngörüyor.

Sudan'da ordu 25 Ekim'de sivil yönetimin görevden alındığını ve olağanüstü hal ilan edildiğini duyurmuştu.

Başkent Hartum ve diğer kentlerde haftalarca süren protestolarda pek çok kişi hayatını kaybetmişti.

Resmi Sudan TV'de canlı yayımlanan imza töreninin ardından konuşan Hamduk, "Sudan güvende; dönüşü olmayan noktaya ulaştığımız her defa Sudanlılar olarak ülkeyi hep doğru yola geri döndürebildik" dedi.

Hamduk, "Geçiş hükümetinin başbakanı olarak atanmayı kabul ettiğimde bu yolun dikensiz olmayacağını biliyordum… ama doğru irade ve ortak çalışma ile Sudan'da güveni tesis edebiliriz" diye konuştu.

Başbakan Hamduk, Sudan halkına "ülke için" birlik çağrısı yaptı ve "bu çerçeve anlaşmasının imzalanması, geçiş sürecinin tüm sorunlarının ve zorluklarının çözüm yolunu açacak" dedi.

2019'da Ömer el Beşir'in görevden alınması ardından ülke yönetiminden sorumlu olan ordu ile siviller arasındaki ortaklığın başarılarına işaret eden Hamduk, anlaşmayı imzalama nedenlerinden birinin "Sudanlarının hayatını korumak" olduğunu söyledi.

Tunus, İsrail ile İlişkileri Normalleştirmeyi Suç Sayan Tasarıyı Görüşüyor Tunus, İsrail ile İlişkileri Normalleştirmeyi Suç Sayan Tasarıyı Görüşüyor

Sudan'da ordu ile sivil liderlerin anlaşmaya vardığı ve Hamduk'un başbakan olarak yeniden göreve başlayacağı ve "bütün siyasi tutukluların serbest bırakılacağı" açıklamasının ardından Hamduk'un ev hapsine son verildiği belirtildi.

Başbakan Hamduk'un ofisinden yapılan açıklamada, Hamduk üzerindeki kısıtlamaların kaldırıldığı ve güvenlik güçlerinin konutunu terk ettiği ifade edildi.

Sudan'da 30 yıl iktidarda kalan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in Ağustos 2019'da darbeyle devrilmesi ve geçici bir hükümet kurulmasının ardından ordu ile sivil yönetim arasında iktidar mücadelesi devam etti.

2019'da ordu ile iktidar paylaşımı için anlaşmaya varan ana muhalefet blokunun yeni anlaşmayı reddettiği belirtildi.

Umma Partisi Başkanı Fadlallah Burma Nasır, Cumartesi gecesi anlaşmaya varıldığını ve Pazar günü de imzalanıp harekete geçirileceğini söyledi.

Akademisyenler, gazeteciler ve siyasetçilerden oluşan arabulucular grubunun açıkladığı anlaşma koşullarına göre, Başbakan Hamduk görevine dönecek ve darbe sırasında gözaltına alınan kabine üyeleri serbest bırakılacak.

Açıklama metninde ayrıca Sudan'da demokrasiye geçiş için belirlenen kuralların yeniden uygulamaya konacağı ifade edildi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, darbecilerin lideri General Abdulfettah el-Burhan'ın geçen ay hükümetin sivil kanadını görevden aldığını açıklaması ve liderlerinin gözaltına alınması ile kriz derinleşti.

Burhan, bunun bir "darbe" olmadığını, siyasi grupların sivilleri güvenlik güçlerine karşı kışkırtması nedeniyle ülkede baş gösteren iç savaş tehlikesini önlemeyi amaçladığını belirtmişti.

Burhan, kendisini Egemenlik Konseyi Başkanı ilan etmişti.

Ülke çapında düzenlenen darbe karşıtı gösterileri şiddet kullanarak bastırmaya çalışan ordu, protestoculara ateş etmekle suçlandı.

Taraflar arasında anlaşmaya varıldığına dair açıklama, bugün için planlanan yeni gösterilerden önce yapıldı.

Uluslararası toplum darbeyi kınamış ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmişti.

Dünya Bankası, Sudan'a yapılan yardımları dondurmuş, Afrika Birliği de Sudan'ın üyeliğini askıya almıştı.