Libya'da seçimler yaklaştıkça kirli oyunlar oynanıyor, başkanlığa en güçlü adaylardan biri Muhammed ed-Dibeybe'nin adaylığı iptal edildi.

Seçimlerde en güçlü adaylardan biri olarak görülen Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakan Abdülhamid Muhammed ed-Dibeybe'nin seçime sokulmama kararı "Seçimi Hafter'e kazandırma girişimi" olarak yorumlandı.

Krizin devam etmesi halinde seçimlerin ertelenmesi de güçlü ihtimal olarak görülüyor.

Sandıkların kurulmasından 26 gün önce yaşanan kriz seçimlerin iptal edilebileceği yorumlarına sebep olurken, Dibeybe'nin istinaf yolu ile karar itiraz ettiği duyuruldu.

Başbakan Dibeybe'nin yarış dışı bırakılması Fransa, Mısır ve İsrail'in desteklediği darbeci General Halife Hafter'e yaramış durumda.

Hafter'in kazanması veya en güçlü aday olarak seçimlere girmesi, zaten coğrafi, ekonomik sıkıntılar yanında birçok bölgenin yeniden ayaklanmasına yol açacaktır.

Fransa, İsrail, Mısır, Rusya BAE, Suudi Arabistan ve ABD dahil batının desteklediği darbeci Hafter, seçim öncesi 'iç savaş' söylentilerine neden oldu.

Aynı zamanda yukarıda adı geçen ülkeler, Libya'da sömürge unsuru olarak varlığını devam ettirmek ve çıkarları doğrultusunda söz sahibi olmak istiyorlar.

Libya'nın batısındaki Zaviye kenti başta olmak üzere Misrata, Zileykim, Tarhuna, Zaviye, Humus gibi şehirler, Hafter'in kesin aday olması durumunda sandık kurdurmama kararı aldığı gelen haberler arasında.

Husiler Emperyalistleri Harekete Geçirdi! Tam 10 Ülke Birleşti! Husiler Emperyalistleri Harekete Geçirdi! Tam 10 Ülke Birleşti!

Libya'da 2011 devrimi ile başlayan ve daha sonra iç savaşa evrilen süreç ülkenin ikiye bölünmesine yol açtı.

Doğu'da Hafter güdümlü Tobruk hükümeti ilan edilirken Batı'da uluslararası meşruiyete sahip Trablus yönetimi hüküm sürüyor.

Ülkede yaşanan bölünme ve devam eden sıkıntıların kaynağı olarak darbeci general Hafter gösteriliyor.

"ANKARA İÇİN DE EN İDEAL ADAY DİBEYBE"

Türk dostu ve Türkiye'de yatırımları bulunan Muhammed ed-Dibeybe'nin adaylığının iptal edilmesi, Ankara'yı kara kara düşündürüyor.