Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirdiği siyasi darbeyle parlamentoyu feshederek hükümeti görevden almış, anayasayı değiştirmiş ve tek adam rejimine dayalı yeni bir siyasi sistem kurmuştu. Ülkede iktidarı gasbeden Kays Said'in yönetimindeki Tunus, ekonomik krizin eşlik ettiği şiddetli bir siyasi krize tanık olurken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde Tunus'ta düzenlenen Frankofon Zirvesi'nde yaptığı açıklamalarla ülkede yeni bir kaosu tetikledi. Macron'un Kays Said rejimine destek verdiği açıklamalara, Tunus Nahda Hareketi ve Ulusal Selamet Cephesi sert tepki gösterdi.

MACRON'UN SÖZLERİ TUNUS'U KARIŞTIRDI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tunus'un Cerbe Adası'nda gerçekleştirilen Frankofon Zirvesi'nde 'Fransa Cumhurbaşkanı olarak, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'e şunu söylemek istiyorum, Tunus'un içinden geçmekte olduğu dönüşüme eşlik etmek için buradayım' sözlerini sarf etmişti. Macron'un bu sözleri, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Tunus halkının siyasi iradesini gasbeden darbeci eylemlerine açık bir destek olarak yorumlandı

EN NAHDA'DAN SERT TEPKİ

Kays Said darbesinin en büyük mağduru olan Tunus'un en büyük siyasi partilerinden En-Nahda, Emmanuel Macron'un açıklamalarına karşı reddiye yayınladı. Parti açıklamasında 'Macron'un açıklamaları milletimiz değerlerine aykırı ve düşmancadır. Tunus'taki darbeyi ve otokratik yönetimi desteklediğini ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u, Tunus halkının özlemlerine, özgürlük ve haysiyet devrimine, milli kazanımlarına saygıya davet ediyoruz ' ifadeleri kullanıldı.

'TUNUS HALKINA YÖNELİK DÜŞMANCA BİR TAVIR'

Rejim muhalifi siyasi bir blok olan Ulusal Selamet Cephesi de Macron'un açıklamalarına tepki gösterdi. Cephe'nin açıklamasında, 'Emmanuel Macron'un sözlerini reddediyoruz, bu açıklamalar Tunus halkına bir hakarettir. Macron, 25 Temmuz 2021 darbesinden kaynaklanan 'yol haritasına' açıkça destek vermiştir. Tunus Cumhurbaşkanı, yürürlüğe koyduğu baskıcı ve özgürlükten yoksun yasalara dayanarak, muhaliflerine karşı askeri yargıyı da kullanarak karalama kampanyaları, tutuklamalar ve davalar yürütmeye devam ediyor. Macron'un açıklamaları, Kays Said'in otokratik ve tek taraflı projesine tam desteğini doğrulamaktadır. Bu tavır, Tunus halkına yönelik düşmanca bir tavırdır' değerlendirmesinde bulunuldu.

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

milli gazete