Libya'da göstericiler, kötüleşen yaşam koşulları ve siyasi krizi protesto etmek amacıyla dün ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi binasını bastı.

Bazı televizyon kanalları, göstericilerin binaya girip binada hasara yol açtığını bildirdi. Yayınlanan görüntülerde, öfkeli göstericilerin lastik yaktığı ve bölgeden siyah dumanların yükseldiği görülüyor.

Bazı medya organları ise, Libya'da Cuma gününün resmi tatil olduğunu aktarırken, göstericilerin boş olduğunu bildikleri binaya girerek binayı yaktıklarını aktardı.

Görüntülerde, bir gösterici tarafından sürülen bir buldozerin bina kompleksinin kapısının bir bölümünü devirerek göstericilerin içeri girmesini kolaylaştırdığı görünüyor. Bazı milletvekillerinin araçları da ateşe verildi.

Bazı göstericiler de Muammer Kaddafi rejiminin simgelerinden yeşil bayrak salladı.

Libya'da iki siyasi kamp arasındaki anlaşmazlıkların devam ettiği bir dönemde birkaç gündür elektrik kesintisi yaşayan halk birçok petrol tesisinin kapatılmasıyla gösteriler düzenlemeye başlayarak "Elektrik istiyoruz" şeklinde sloganlar attı.

Mart ayından bu yana, biri ülkenin batısındaki Trablus'ta bulunan 2021'den beri Abdulhamid Dibeybe liderliğinde, diğeri ise Fethi Başağa liderliğindeki hükümet iktidar için rekabet ediyor.

2020 yılında yaşanan şiddet eylemlerinin ardında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Libya'da Aralık 2021'de seçim yapılması planlandı. Ancak siyasi gruplar arasındaki derin anlaşmazlıklar ve sahadaki gerilimler nedeniyle seçimler süresiz olarak ertelendi.

Heniyye Başkanlığındaki Hamas Heyeti Kahire'de Heniyye Başkanlığındaki Hamas Heyeti Kahire'de

Temsilciler Meclisi ile Danıştay arasında Cenevre'deki son tur müzakereler Perşembe günü, seçimlerin yapılması için anayasal bir çerçeve üzerinde anlaşma sağlanmadan sona erdi.