Mısır'da 8 İhvan Liderine İdam Cezası Verildi Mısır'da 8 İhvan Liderine İdam Cezası Verildi

Sürece katılan çoğu Libyalı ve yabancı şahsiyet, seçimlerin zamanında yapılması için kamuoyuna çağrıda bulunmaya devam etse de, politikacılar, analistler ve diplomatlar bunu başarmanın son derece zor olacağını söylüyor.

Seçimlerin uzun süreli olarak ertelenmesi, Libya'daki barış sürecini raydan çıkarma riskini artırabilir.

Bununla birlikte, kurallar veya nitelikli adaylar üzerinde net bir anlaşma olmadan tartışmalı seçimlerin yapılması da, ülkenin istikrarına doğrudan bir tehdit oluşturuyor.

Yüksek Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 'Bu aşamanın hassasiyeti ve onu çevreleyen siyasi ve güvenlik koşulları göz önüne alındığında, Komisyon kararların verilen hükümlere uygun olmasını sağlamak için tüm adli yolların yürütülmesini sağlayacaktır' denildi.

Seçimlere iki haftadan az bir süre kala, Libya genelinde seçimlere katılmak için kayıt yaptıran 98 aday arasından nihai bir aday listesi hazırlamak için yeterli zaman olmayacak. Bu da, zaten bilinen isimlere büyük bir avantaj sağlıyor.

Seçim zamanı, önde gelen adayların uygunluğu ve müstakbel cumhurbaşkanı ve parlamentonun yetkileri dahil olmak seçimlere ilişkin temel kurallar konusundaki anlaşmazlıklar üzere süreç boyunca devam etti.

Genel kabul görmüş herhangi bir yasal çerçevenin yokluğunda, kuralların Birleşmiş Milletler (BM) destekli seçim çağrısı yapan yol haritasına veya Meclis Başkanı tarafından Eylül ayında kabul edilen ancak diğer gruplar tarafından reddedilen yasaya ne ölçüde dayanacağı belli değil.

Adayların uygunluğuna karar verme süreci, süreçteki önemli zayıflıkları ortaya çıkardı. Komisyon başlangıçta 25 adayın başvurusunu reddetti ve itiraz etmeleri için yaklaşık iki haftalık bir süre belirledi.

Rakip gruplar birbirlerini, nihai aday listesini değiştirmeleri için adli ve idari yetkililere gözdağı veya rüşvet vermekle suçladı.

Seçim Komisyonu, Yüksek Yargı Konseyi ve Meclis komisyonu ile iletişim halinde olduğunu ve seçim sürecine geçmeden önce bu görüşmelere göre hareket edileceğini bildirdi.

Bazı gruplar, seçimleri ertelemenin onları daha geniş siyasi süreçten çekilmeye zorlayabileceği konusunda uyardı.