Yetkililer dün devrik Cumhurbaşkanı Albay Muammer Kaddafi'nin yakın çevresinin bir üyesi olan üst düzey bir liderin de serbest bırakıldığını duyurmuştu.

Olay, Temsilciler Meclisi'nin Tobruk kentindeki merkezinde Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nden (UBH) güvenoyunu tartışacağı toplantıdan sadece birkaç saat önce gerçekleşti.

Dün Cumhurbaşkanlığı Konseyi, cezaları sona eren veya yargı kararıyla hüküm giymemiş çok sayıda siyasi tutuklunun serbest bırakıldığını duyurdu. Serbest bırakılanlar arasında, Kaddafi rejiminde Albay rütbesine sahip, Genelkurmay ve İstihbarat şefi olarak görev yapan ve Kaddafi'nin 'kara kutusu' lakaplı Kaddafi'nin ofisinin Müdürü ve Özel Sekreteri Ahmed Ramazan da bulunuyor.

Konsey yaptığı açıklamada, kapsamlı bir ulusal uzlaşma sağlamak için çalışmalarına devam etme ve haklarında herhangi bir yargı kararı verilmeyen kalan mahkumların serbest bırakılmasını koordine etme sözü verdi.

Adalet Bakanı Halime Abdurrahman cebri tutuklu ve davası olmayan tüm tutukluların tahliyesinin hızlandırılmasının önemine işaret ederek, tutuklu ve tutukluların tamamının yargıya sevk edilmesinin önemine dikkati çekti.

Bu adımı savunan Libya Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necva Vehibe, dün Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, 'Hakkında yargı kararı verilenler serbest bırakılır. Diğer işlemler ise mahkemelerce karara bağlanır' dedi. Vehibe, serbest bırakılmanın 'Ortak Askeri Komite'nin çabalarını tamamlamak üzere geldiğini' kaydederek, tahliye sürecinin 'belirli bir tarafın tekelinde olmadığı; Serbest bırakılıp bırakılmayacağı, özellikle koordinasyonun yapıldığı yargı mercii tarafından belirlenir' açıklamasında bulundu.

Buna karşılık Dibeybe hükümeti, daha önce yaptığı açıklamada, Saadi Kaddafi'nin tahliyesinin, tahliye kararından iki yıl sonra yargı kararlarının uygulanmasıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Bunun ise Başsavcılık ile Terörizm ve Organize Suçlarla Mücadele Caydırma Ajansıyla işbirliği içinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Saadi ailesinin kendisini yasal prosedürlere uygun olarak kabul ettiğini açıklayarak, bu çabaların kapsamlı bir ulusal uzlaşma yoluna yol açacağını umduğunu ifade etti.

Ailesine iadesini ve yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından Saadi, önceki gün Adalet Bakanlığı Müsteşarı'ndan ayrılarak özel uçakla İstanbul'a hareket etti. Saadi'ye, daha önce Trablus'ta Harp Okulu Komutanlığı görevinde bulunan, yine sağlık nedenleriyle serbest bırakılan Tümgeneral Naci Harir eşlik etti.

Libya'da Yeni Tehlike: Kara Mayınları Libya'da Yeni Tehlike: Kara Mayınları

Kaddafi Türkiye'ye Geldi İddiası

Ajanslara göre, hakkındaki suçlamalardan beraat eden Saadi Kaddafi'nin serbest bırakılmasının ardından İstanbul'a geldiğini doğruladı. Türk medyasına göre Kaddafi, dün gece geç saatlerde İstanbul Havalimanı'na özel uçakla geldi.

Adalet Bakanlığı'ndan bir kaynak, AFP'ye verdiği demeçte, Saadi'nin Libya'dan ayrılmasıyla ilgili olarak, 'Saadi, tutuklandığı davayla ilgili olarak, yargı önüne çıkarılan ardından tahliye kararı çıkarılan bir Libya vatandaşıdır. Bu nedenle ülkede kalmakta veya ülkeyi terk etmekte özgürdür.'

Bu arada resmi bir kaynaktan alıntı yapan Reuters, Saadi'nin serbest bırakılmasının 'Dibeybe, önde gelen aşiret liderleri ve eski İçişleri Bakanı'nın da dahil olduğu müzakerelerin bir sonucu olduğunu' söyledi.

Libya Futbol Federasyonu başkanı ve mütevazı futbol kariyeri sahip bir oyuncu olan Kaddafi'nin üçüncü oğlu Saadi, 2011'de babasının rejiminin düşmesinden sonra kaçtığı Nijer tarafından Mart 2014'te iade edilmişti.

Ancak Saadi, geçtiğimiz günlerde 'Kaddafi ailesinin henüz son sözünü söylemediğini' ve 'siyasi bir operasyon planladığını' söyleyen kardeşi Seyfülislam'ın aksine, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmıyor.

Öte yandan, Dibeybe'nin hükümetindeki Petrol Bakanı Muhammed Avn ile Petrol Şirketi başkanı Mustafa Sunullah arasında uzlaştırma çabalarına rağmen, Avn, Sunullah'ı işten uzaklaştırma kararının hala geçerli olduğunu düşünüyor. Avn, sorumluların uygulanmasını bekliyor. Yetkililer, yönetim kurulunun değişmesi yönünde tavsiyede bulunulduğuna işaret edip Kurumun halen varlığını sürdürdüğünü vurgulayarak, Dibeybe'nin bunu Bakanlar Kurulu'na sunmayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi ve Birleşmiş Milletler Libya Misyonu (UNSMIL) Başkanı Jan Kubis yabancı savaşçıların Libya topraklarından çıkarılması ve ülkelerine dönüşleri için Libya meselesiyle ilgili ülkelerin katılımıyla yeni bir strateji geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş ve Kubis önümüzdeki ayın başlarında Berlin Konferansları 1 ve 2'nin sonuçlarını uygulamak için tamamen Libya girişiminde pratik mekanizmalar geliştirmeyi amaçlayan uluslararası bir konferans düzenleme ve başkanlık etme çabalarını görüşecekler.

Buna karşılık, Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Kubis ile yaptığı görüşmede, Parlamentonun Temsilciler Meclisi tarafından hazırlanan yaklaşan seçim yasalarına katılımını sağlamaya çalıştı. el-Mişri, Kubis'e Danıştay tarafından önümüzdeki hafta oylamaya hazırlanmak üzere hazırlanan en son yasa tasarıları hakkında bilgi vererek, bunları istişare için Temsilciler Meclisi'ne iletti.

Diğer taraftan, Trablus'un batısındaki Zaviye kentinin farklı bölgelerinde silahlı milisler arasında çıkan ve en az bir kişinin ölümüne, sayısı bilinmeyen sayıda yaralıya yol açan şiddetli çatışmaların ardından patlama sesleri duyuldu.

Çatışma haberleri, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun (LUO) Fırtına Tugayı'nın dün şafak vakti Fizan bölgesindeki Murzuk şehrinde DAEŞ liderlerinden birini tutuklamak için düzenlediği askeri operasyondaki başarısını açıklamasıyla aynı zamana denk geldi.