Mısır’da Yıllar Geçse de Zulüm Dinmedi

Mısır’ı kaosa götüren Sisi darbesinin başlangıcı sekizinci yılına girdi. Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi sekiz yıl önce bugün darbeciler tarafından yönetim erkinden uzaklaştırıldı.

Mısır’daki Kardeşlerinizin Kanları Dökülüyor!

Mısır’da Yargıtay, Muhammed el-Biltaci'nin de aralarında olduğu 12 kişi hakkındaki idam cezasını onamıştı. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından iktidara gelen askeri rejimin muhaliflerini tasfiye etmek için oluşturduğu bir siyasi intikam davası olduğunu söyledi.

Kudüs'ün Kılıcı Savaşı Sonrası Diplomasi Turu: Heniyye Fas'ta

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye başkanlığındaki bir heyet, bir dizi görüşme gerçekleştirmek üzere Fas’a ulaştı. Heyet, ilk önce Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani ve Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) yetkilileriyle bir araya gelerek görüşmelerine başladı.

Mısır'da Muhammed Biltaci'ye idam Muhammed Bedii'ye Ömür Boyu Hapis!

Mısır'da cunta yönetimi'nin Müslüman Kardeşler mensuplarına yönelik zulümleri devam ediyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadının eski Genel Sekreteri Muhammed Biltaci'ye idam cezası verildi. Hareketin eski lideri Muhammed Bedii de ömür boyu hapse mahkum edildi.

Siyonist’e Fas’ı Dar Ettiler

Fas’ta yönetimin başlattığı “normalleşme”nin ardından İsrail rejiminin Fas’ta görevlendirdiği David Govrin’e karşı onurlu bir duruş sergileniyor.

Fas, İspanya'daki Kimsesiz Faslı Göçmen Çocukları Ülkeye Geri Alacak

Fas Kralı 6. Muhammed, hükümetine yasa dışı şekilde İspanya'da bulunan ve başında ebeveynleri olmayan tüm Faslı çocukları geri alması talimatını verdi.

Türk Heyetin Mısır Ziyareti İhvan İçinde Tartışmalara Neden Oldu

Türk yetkililerin, Türkiye ve Mısır arasındaki ‘anlayış’ çabalarında ilerleme sağlamak amacıyla Mısırlı mevkidaşlarıyla görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etmesi beklenirken, Müslüman Kardeşler içinde tartışmalar yaşanmaya devam ediyor.

80 Yaşında Oruçluyken İdam Edildi! Mısır İdamlara Devam Ediyor!

80 yaşındaki hafız, Şeyh Abdülrahman Cebril ve beraberindeki 17 kişi Mısır'ın cunta yönetimi tarafından idam edildi. Üstelik Ramazan ayında, oruçluyken!... Mısır basınına göre, İhvan lideri Mahmut İzzet de terör listesine alındı.

Yunanistan ve Libya, Deniz Yetki Alanlarının Belirlenmesi Müzakerelerine Başlayacak

Libya Geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü. İki ülke, deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere başlanmasında mutabık kaldı.

Türkiye ile Mısır Arasında Yakınlaşma: Dışişleri Bakanları Telefonda Görüştü

Türkiye ile Mısır arasında uzun zaman sonra resmi temas kuruldu. Mısır'da yapılan darbenin ardından Türkiye ile kopan diplomatik ilişkiler yeniden başlarken iki ülke dışişleri bakanları telefonda görüştü.

Mısır, Sudan ve Etiyopya Nil Konusunda Anlaşamadı

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki Rönesans (Büyük Etiyopya) Barajı (GERD) ile ilgili son görüşmeler hiçbir ilerleme kaydedilmeden sona erdi. Taraflar arasındaki diplomasi yerini tehdit içeren açıklamalara bıraktı.

Mısır İle Etiyopya Savaşa Sürükleniyor: Sisi Tehdit Etti!

Abdulfettah es-Sisi, kimsenin Mısır’dan bir damla su bile alamayacağını söyleyerek, Mısır’ın şu anda Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili bir ‘müzakere savaşında’ olduğunu vurguladı.

Süveyş Kanalı'nda Karaya Vuran Ever Given İsimli Gemi Kurtarıldı

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given adlı yük gemisi çakıldığı yerden kurtarıldı. Bir haftadır trafiğe kapalı olan Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz yolu konumundaki kanal yeniden açıldı.

Dünya Ticaretinin Gözü Süveyş Kanalında: Kurtarma Operasyonu Sürüyor

Süveyş Kanalı'nda çapraz bir şekilde karaya oturarak geçişlerin durmasına neden olan 400 metre uzunluğundaki dev kuru yük gemisini kurtarma operasyonu devam ediyor. Bu operasyonun günler ve hatta haftalar sürebileceği belirtiliyor.

Savaş Suçlusu Olarak Aranan Libyalı Komutan Verfali Öldürüldü

Libya Ulusal Ordusu’na bağlı Yıldırım Kuvvetleri’nin komutanı Mahmud el-Verfali, Bingazi şehrinde uğradığı suikast sonucu öldü.

Mısır: Süveyş Kanalı'nda Sıkışan Gemi, Dünya Çapında Nakliyeyi Tehlikeye Attı

Mısır'da Tayvan bandıralı bir yük gemisinin karaya oturması nedeniyle ulaşıma kapanan Süveyş Kanalı'nı açma çalışmalarının çarşamba sabahından beri sonuç vermemesi dünya çapında nakliyeyi tehlikeye attı.

İhvan’ın Onurunu Koruyun

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik gelişmelerin ardından hükümet, Mısırlı muhaliflerden dikkat çeken bir talepte bulundu.

Libya’da Yeni Hükümet Görevi Olaysız Devraldı

Libya’nın birlik hükümeti Salı günü ülkenin doğusunu ve batısını kontrol eden iki rakip yönetimden görevi devraldı. Ülkede yaklaşık 10 yıldır devam eden şiddetin ve çatışmaların ardından iktidar devri sorunsuz oldu.

Libya’da Dibeybe Hükümeti Güvenoyu Aldı

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu tarafından Libya Başbakanı olarak seçilen Abdulhamid Dibeybe’nin 26 bakandan oluşan hükümeti, Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu aldı.

Kahire, Ankara’nın Müzakere Çağrılarını Görmezden Geliyor

Türkiye'nin doğalgaz açısından zengin Doğu Akdeniz'de müzakere çağrılarını görmezden gelen Mısır, dün, enerji alanında Yunanistan ile iş birliğine geçişin hızlandırılması yönündeki arzusunu dile getirdi.

Mısır’ın Adımı Yunan’ı Kızdırdı

Türkiye’nin istihbarat düzeyinde görüştüğü Mısır’dan Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı kızdıran hamle…

Tunuslular Nahda'nın Çağrısıyla Sokaklara Döküldü: "Karşı Devrime Geçit Yok!"

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said ile Başbakan Hişam Meşişi arasında kabine revizyonu krizi sürerken, ülkenin çeşitli bölgelerinden başkente gelen Nahda Hareketi'nin binlerce destekçisi, siyasi krizin son bulması için gösteri düzenledi.

Libya'nın Yeni Başbakanı Mısır'da Sisi İle Görüştü

Mısır'da darbe ile yönetime gelen Abdulfettah Sisi, başkent Kahire'de Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldi.

“Cezayir, İsrail ile Normalleşmeye Karşı Aşılamayan Bir Duvardır”

İslami Cihad Hareketi, Cezayir’in, İsrailli temsilcinin katılımına tepki olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) Uluslararası Parlamentolar Ağı toplantısından çekilmesini memnuniyetle karşıladı.

Yeni Başbakanını Seçen Libya'yı Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

Eski lideri Muammer Kaddafi'nin 2011 yılında iktidardan düşmesinden bu yana iç savaş sarmalına sürüklenen Libya'da önemli bir dönemece girildi. Yaklaşık 10 yıldır iç savaşla kanayan Libya'nın artık bir geçiş dönemi başbakanı var.

Libya'yı Seçimlere Kadar Yönetecek Geçici Konsey Belirlendi

Libya'yı, 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar yönetecek geçici yürütme otoritesi belirlendi.