Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan Hamas'ın konuya ilişkin açıklamasında, söz konusu toplantılarda, ikili ilişkilerin yanı sıra Kudüs Kılıcı Operasyonu'nun sonuçları ve Filistin halkını ve haklı davasını destekleme yolları üzerinde durulduğu belirtildi.

Siyonist İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik barbar saldırılarının akabinde Filistin meselesine destek toplamak ve işgal rejiminin işlediği savaş suçlarını tescil etmek amacıyla Heniyye, bölgedeki ülkelere diplomatik ziyaretler turuna çıktı.

Bu bağlamda ilk sırada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile görüşen Heniyye, Emire, Filistin'deki son gelişmeler ve abluka altındaki Gazze Şeridi'nin yeniden imarına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi vermişti.

Ardından Mısır'a giden Hamaslı yönetici Heniyye liderliğindeki heyet, Kahire'de Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'le görüşerek, işgal rejiminin düzenlediği son saldırılar karşısında Filistin direnişinin gösterdiği mücadele ve elde ettiği başarının yanı sıra bölgesel meseleleri ele almıştı.

Son olarak PJD'nin daveti üzerine Rabat'a giden Heniyye'nin, birkaç gün sürecek ziyareti kapsamında Fas'taki diğer siyasi partiler ile de görüşme yapması bekleniyor. Hamas heyetinin, önümüzdeki hafta başında da Moritanya'ya gideceği belirtildi.

Başbakan Osmani, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında, PJD'nin davetini kabul ettiği için İsmail Heniyye ile beraberindeki Hamas heyetine çok teşekkür ettiğini ve ziyaretten dolayı son derece mutlu olduğunu ifade ederek, 'Bu davet, kralı, hükümeti ve halkıyla Fas'ın, tüm meşru haklarını elde edip başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet inşa edene kadar bağımsız Filistin halkına verdiği destek bağlamındadır.' ifadelerini kullandı.

Mısır'da 8 İhvan Liderine İdam Cezası Verildi Mısır'da 8 İhvan Liderine İdam Cezası Verildi

Fas devletinin, Filistin meselesini Batı Sahra ile aynı konumda gördüğünü aktaran Osmani, Filistin davasının, tüm Faslılar için çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi