İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerika'nın İsrail ordusuna bağlı taburlara yaptırım getirmeyi planladığına yönelik basında yer alan haberlerin ardından, hak ihlalleri iddiasıyla İsrail askeri birliklerine yaptırım uygulanmasına karşı mücadele edeceğini açıkladı.

New York Polisi Gazze’ye Destek Gösterisine Müdahale Etti New York Polisi Gazze’ye Destek Gösterisine Müdahale Etti

Axios haber platformunda Cumartesi günü yer alan haberde, Amerika'nın işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan ve İsrail ordusuna bağlı Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulamayı planladığı belirtilmiş, İsrail ordusu ise bu durumdan haberdar olmadığını açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı, Batı Şeria'daki şiddet yanlısı iki kişi için para toplanmasına yardım edildiği gerekçesiyle Cuma günü iki kuruluşa yaptırım getirdiklerini açıklamıştı.

NETANYAHU: YAPTIRIMA KARŞI MÜCADELE EDECEĞİM

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, "Eğer birileri IDF'nin (İsrail Savunma Kuvvetleri) bir birimine yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa, buna karşı tüm gücümle mücadele edeceğim" dedi.

İsrail'in önceki silahlı kuvvetler komutanı ve savaş kabinesinde yer alan bakan Benny Gantz da dün yaptığı açıklamada, Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştüğünü ve konuyu yeniden değerlendirmesini talep ettiğini belirtti.

(milli gazete)