Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Türkiye

Türkiye bir bayrama daha salgın tedbirleri ile girdi. Alınan tam kapanma kararı sebebiyle bayramı evinde geçiren Türkiyeli Müslümanlar Ramazan bayram namazını kılmak için camilere gitti. Camilerde yoğunluk gözlemlenirken salgın tedbirlerine uyulduğu ve hutbeden salgınla ilgili uyarılarda bulunulduğu görüldü. Ayrıca bayram hutbesinde işgalci İsrail'in Mescid-i Aksa ve Gazze'de yaptığı zulümlere değinildi. Hutbede Kudüs ve Gazze'nin bir bayrama daha zulümle girdiği aktarıldı.

Ayasofya Camide 87 Yıl Sonra Bayram Namazı

Ayasofya Cami'nin 87 yıl sonra ibadete açılmasının ardından ilk bayram namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan Bayramı münasebetiyle Ayasofya Camii'nde bayram namazı kıldırıp hutbe irad etti. Namazın ardından Mescid- i Aksa ve Filistin direnişine dua edildi.

Filistin ve Gazze

Mescid-i Aksa'da bayram sabahı namazın ardından Gazze'de yaşayan Müslümanlar için dua edildi. Yapılan duanın ardından on binlerce Filistinlinin katılımı ile bayram namazı eda edildi.

Bayram namazı sonrası Mescid-i Aksa'da Gazze'de şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Gazze ise bir bayrama daha zulümle girdi. İşgal güçleri bayram gecesi Gazze'yi bombalamaya devam etti. Çok sayıda Müslüman şehit oldu.

Gazze'de bayram namazları muhtelif camilerde kılınırken, işgalci İsrail'in hava saldırıları sebebiyle şehit olanlar namaz sonrası ebediyete uğurlandı.

2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek 2024 Yılı Afrika'da Seçimler Açısından Yoğun Geçecek

Kassam Tugayları'nın, İsrail saldırılarında şehit olan, aralarında üst düzey komutanlarının da bulunduğu bazı direnişçileri için toplu cenaze namazı kıldırıldı.

Kabe'de Bayram Coşkusu

Kutsal topraklarda ise bayram coşkusu vardı. Kabe'de bayram namazı on binlerce Müslümanın katılımı ile gerçekleşti. Salgın tedbirlerinin yüksek seviyede olduğu kutsal mekanda saf tutan Müslümanlar, Ramazan bayramına kavuşmanın heyecanı içerisindeydi.