Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

İslam dünyasının farklı yerlerinde Ramazan ayına girmenin heyecanı yaşanıyor. Bosna Hersek ve Filistin'de Ramazan'ın gelişi top atışları ile müjdelenirken, Mescid-i Haram ve birçok noktada ilk teravih namazları kılındı.

Mescid-i Aksa'da İlk Teravih Namazı Kılındı

Kudüs'teki salgın kısıtlamaları ve işgalci İsrail'in baskılarına rağmen yüzlerce kişi Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Caminin içi dolarken cemaatin bir kısmı teravih namazını kutsal mekanın avlusunda eda etti. Kudüs'te ise Ramazan ayını müjdeleyen ilk top atışları yapıldı.

Kudüs Yüksek İslam Heyeti ve Kudüs Alimler ve Davetçiler Heyeti ise Ramazan-ı Şerif'in gelmesi münasebetiyle Filistin halkına, işgal rejiminin Yahudileştirme tehditleriyle karşı karşıya kalan Mescidi Aksa'yı ziyaret ve işgale karşı burada Allah yolunda ribatta bulunma çağrısı yaptı.

Gazze'de Ramazan Sevinci

Gazze, İsrail ablukası nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlar ve bölgede tehlikeli boyutlara ulaşan koronavirüs salgınının yol açtığı olumsuz ortamda Ramazan'a giriyor. Abluka nedeniyle birçok sorunun yaşandığı bölgede, bütün sıkıntılara rağmen Ramazan sevinci yaşanıyor.

Ramazan sevincini yaşayan Gazzeli Müslümanlar, alışveriş yapmak için pazarlara akın etti. Çoğunlukla Ramazan ayına özel süs eşyalarının satıldığı dükkanlara ilgi gösteren Gazzeliler, sokaklarını ve caddelerini de süslemeye özen gösteriyor.

Bunun yanı sıra Gazze'de Ramazan ayının ilk teravih namazı da kılındı. Yoğun katılımın olduğu teravih namazlarında maske ve mesafe kurallarına uyulduğu gözlemlendi.

Mescid-i Haram'da İlk Teravih Heyecanı

Covid-19 salgını nedeniyle önlemlerin yoğunlaştırıldığı kutsal belde Kabe'de de Ramazan ayı hazırlıkları tamamlandı. Temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarının aralıksız sürdüğü Beytullah'ta salgın kurallarına göre eda edilen teravih namazını, Kabe imamlarından Bandar Balah ve Abdurrahman Sudeys kıldırdı.

Suudi Arabistan yönetimi, Harameyn'de teravih namazlarının 10 rekat kılınacağını duyurmuştu.

Öte yandan Mekke'de bulunan Haremeyn idaresi, Mescid-i Haram'da Ramazan ayı boyunca mataf alanının kapasitesinin salgın kuralları kapsamında 50 bine çıkarıldığını duyurdu.

Top Atışları İle Ramazan Müjdelendi

Ramazan ayının gelmesiyle Kudüs sokaklarında top atışları duyuldu. Filistinli Müslümanlar top atışları ile Ramazan ayını müjdeledi.

Bosna Hersek'te de benzer bir manzara vardı. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Ramazan ayı hilalinin görüldüğünü duyurmak için toplar ateşlendi.

Lübnan ve Libya'da Teravih Namazları Kılınabilecek

İşgal Güçleri Batı Şeria ve Kudüs'teki Baskınlarında 76 Kişiyi Gözaltına Aldılar İşgal Güçleri Batı Şeria ve Kudüs'teki Baskınlarında 76 Kişiyi Gözaltına Aldılar

Lübnan'da Fetva Kurulu tarafından, maske ve mesafe kurallarına uyulması ve Covid-19 önlemlerine dikkat edilmesi şartıyla camilerde teravih namazı kılınmasına izin verildiği açıklandı.

Libya Vakıflar ve İslami İşler Heyetinden yapılan yazılı açıklamada ise camilerde teravih namazı kılınmasına 30 dakika sınırlandırması getirilerek izin verildiği belirtildi.

İslam Ülkelerinde Teravih Manzaraları

Birçok İslam ülkesinde Ramazan ayına girmenin sevinci ile ilk teravih namazları kılındı.

Malezya'da kılınan ilk teravih namazı, Putrajaya Nehri'nin yanında bulunan ülkenin simge yerlerinden Zeynel Abidin Camiinde covid 19 kısıtlamaları kapsamında eda edildi.

Endonezya'da da Ramazan sevinçle karşılandı. Ülkenin başkenti Cakarta'daki İstiklal Camii'nde ilk teravih namazı yoğun katılımla kılındı.