Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Türkiye Ramazan'a Tedbirler İle Giriyor

Türkiye bir Ramazan ayına daha Covid-19 önlemleri ile gireceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği genelgeyle Ramazan ayı boyunca uygulanacak Covid-19 tedbirleri açıklandı. 'Ramazan Tedbirleri' genelgesine göre iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Genelgede, "Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek." denildi. Salgının oluşturduğu riskin artmaması için teravih namazı nedeniyle bir araya gelinmemesi yönünde vatandaşların sık sık uyarılacağı belirtildi.

Nisan ayına girildiğinde Türkiye'de vaka sayıları 50 bin rekorunu aşmış ve günlük vaka oranlarında Avrupa ülkeleri arasında birinci sıraya yerleşmişti.

Filistin ve Gazze'de Ramazan Heyecanı

İşgalci İsrail'in baskılarının yanı sıra Covid-19 pandemisinden de etkilenen Filistin'de Ramazan ayı sevinci yaşanıyor. Müslümanların ilk kıblesi mübarek Mescid-i Aksa'da yüzlerce gönüllü insan tarafından temizlik çalışmaları yapıldı. Mescid-i Aksa ve çevresi Ramazan ayının icrasına hazır hale getirildi. Filistin hükümeti, Ramazan ayında teravih namazının camilerde kılınabileceğini açıkladı.

Öte yandan son zamanlarda Mescid-i Aksa'ya yönelik baskıların artmasının ardından, Mescidi Aksa murabıtı Henadi Halevani, önümüzdeki Ramazan ayında mübarek Mescidi Aksa'yı hedef alan tehlikeli planlar konusunda uyarıda bulunarak, çok geç olmadan bu planlara karşı harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Gazze'de ise Ramazan hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Gazze Şeridi, İsrail ablukası nedeniyle yaşanan ekonomik sorunlar ve bölgede tehlikeli boyutlara ulaşan Covid-19 salgınının yol açtığı olumsuz ortamda ramazana giriyor. Ancak halk, ramazan sevincini yaşayabilmek için hazırlıklarına devam ediyor.

İran'da Dördüncü Dalga: Ramazan'da Kapanma Açıklandı

İran'da yaşanan 4'üncü Covid-19 dalgası ve yeni varyantların vaka ve ölüm oranlarını artırması sonrası Ramazan ayına tedbirler ile girmek zorunda kaldı. Ülkenin büyük bölümünde 10 günlük karantina ilan edildi. Cumartesi günü başlayan tam kapanma, ülkede bulunan 31 bölgenin 23'ünde uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Alireza Raisi, önümüzdeki çarşamba günü başlayacak olan Ramazan ayı boyunca 23 bölgede bulunan tüm okul, sinema-tiyatro salonu ve spor merkezleri gibi yerlerin kapalı kalacağını ve insanların bir araya geldiği düğün, konferans ve diğer etkinliklerin düzenlenmesinin yasaklanacağını duyurdu.