Filistin

İsrail Gazze’de Katliam Yapıyor

16 Mayıs 2021 05:04

İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik ölümcül saldırıları devam ediyor. Pazartesi gününden bu yana şehid sayısı 150’yi geçerken yaralı sayısı da Bini aştı! İsrail vahşeti ise devam ediyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

Lid Kentinde 15 Filistinli Tutuklandı

İsrail işgal polisi, Lid kentinde son günlerde meydana gelen şiddet olaylarına sert müdahalede bulunurken  15 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kentten yansıyan bazı görüntülerde Filistinlilerin evlerine, işgalci siviller tarafından molotof atılarak yakılmaya çalışılmıştı.

Nablus'ta Cenaze Törenleri Düzenlendi

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde cuma günü İsrail güçleri tarafından şehid edilen Filistinliler için cenaze törenleri düzenleniyor. 

İşgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen protestolarda en az 11 Filistinli şehid olmuştu.

İsrail Hava Saldırılarına Ara Vermiyor

Yerel haber ajansı Shehab tarafından yayınlanan görüntülerde, İsrail'in Gazze Şeridi'ni bombalama anları yer alıyor.

Mısır Gazze'den Yaralıları Almak İçin Ambulans Gönderdi

Reuters haber ajansına konuşan sağlık ve güvenlik kaynakları, Mısır'ın İsrail saldırılarında yaralanan Filistinlileri tedavi etmek amacıyla 10 ambulans gönderdiğini aktardı.

Ambulanslar Gazze'ye, Bayram tatili ve hafta sonu boyunca beş gün kapalı kalan ve pazartesi günü yeniden açılacak olan Rafah geçidinden girdiler.

Kaynaklar ve yerel sağlık yetkilileri, daha sonra Gazze'ye girmek için beş ambulansın daha görevlendirildiğini ve üç hastanenin daha tedavi sağlamak için hazır olduğunu söyledi.

Gazze'nin Ana Elektrik Hatları Çökme Riski Altında

Filistin Wafa haber ajansına göre, Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi, İsrail'in acımasız bombardımanı nedeniyle kuşatma altındaki bölgelerde hayati elektrik hatlarının çökme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Ajans, İsrail tarafından gelen 10 ana elektrik hattından sekizinin birkaç kez aksadığını belirtirken, şirket tüm "ilgili tarafları" acilen müdahale etmeye çağırdı.

Evlere ve Tarım Arazilerine Bombardımanlar Devam Ediyor

Gazze'den haber yapan El Cezire'den Youmna al-Sayed Gazze’deki durumu şu sözlerle özetledi:

"Evlerin ve tarım arazilerinin bombardıman altında kalma durumu devam ediyor." diyen Bakan, günün ilk saatlerinde Gazze'nin batısındaki Mahabharat caddesine hava saldırısı düzenlendiğini, Rafah ve Jabalia'da da evlerin vurulduğunu aktardı.

El-Sayed, "Her gece şuanki saldırının başından beri yaşanan en şiddetli gece olduğunu söylüyoruz, ancak bundan sonraki her gece daha da şiddetleniyor." dedi. "Durum hiç de kolaylaşmıyor."

Malezya ve Endonezya'dan BMTK'ya İsrail'in 'Şiddete' Son Verme Çağrısı

Malezya Başbakanı Muhyiddin Yassin ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo yaptıkları telefon görüşmesinde İsrail'in "alçakça eylemlerine" derhal son vermesi gerektiğini konuştular.

Her iki lider de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına müdahale etmeye ve durdurmaya çağırıyor.

Muhyiddin televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplumun İsrail'in uyguladığı her türlü şiddeti durdurmak ve Filistinlilerin hayatını kurtarmak için hızlı davranması gerektiğine dair ortak bir görüşe sahibiz." İfadelerini kullandı.

"Bugüne kadar BM Güvenlik Konseyi, Amerika Birleşik Devletleri'nin muhalefeti nedeniyle Filistin'deki mevcut durumla ilgili herhangi bir harekette bulunmadı."

İsrail Hava Saldırısı Medya Kuruluşlarını Dümdüz Etti

İsrail, Gazze'de El Cezire Medya Ağı ve The Associated Press haber ajansı da dahil olmak üzere konut daireleri ve medya ofisleri içeren yüksek katlı bir binayı yerle bir etti.

İsrail Daha Önce de Medya Kuruluşlarına Saldırmıştı

İsrail savaş uçakları daha önce Gazze Şehrinin kalbinde el-Johara binası ve her ikisinin de medya ofislerinin olmasının yanı sıra 13 katlı Hanadi kulesi ve 14 katlı Shorouq kulesi de dahil olmak üzere birçok binayı hedef almıştı.

'Gazze'de Hiçbir Yer Artık Güvenli Görünmüyor'

Gazze'deki El-Şifa Hastanesi'nden haber yapan Gazzeli muhabir Youmna el-Sayed, hastanenin şu anda ekibin canlı olarak haber yapabildiği tek yer olduğunu söyledi.

"Bildiğimiz en güvenli yer. Şifa daha önce de hedef alınmıştı, ancak burası bir hastane, bu yüzden Gazze'de kalabileceğimiz en güvenli yer olabilir." İfadelerini kullandı.

Üst Düzey Hamas Görevlisi Hedef Alındı

El Cezire'den Safwat el-Kahlout'un haberine göre, saldırının başlamasından altı gün sonra ilk kez işgalci İsrail ordusu, Gazze Kenti'nin doğusundaki üst düzey Hamas siyasi lideri Halil el-Hayya'nın evini hedef alıp vurdu.

El Kahlout, Filistinli grupların Beer Sheva'ya roket atarak karşılık verdiğini söyledi.

Filistinli kaynaklara göre, el-Hayya saldırı anında evde değildi.

İsrail Güçleri Batı Şeria'da 29 Filistinliyi Daha Yaraladı

İşgalci İsrail güçleri, 1948'de İsrail'in kurulmasına sağlamak için yaklaşık 800 bin Filistinlinin zorla sınır dışı edildiği Nakba Günü'nde işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde en az 29 Filistinliyi yaraladı.

Filistin Kızılay Cemiyeti'ne göre, yaralılardan 17'si gerçek mermi, sekizi de plastik kaplamalı mermilerle vurulmuştu. Göz yaşartıcı gaz soluduktan sonra üç kişinin de tıbbi yardıma ihtiyacı vardı.

Lübnan-İsrail Sınırında Yüzlerce Protestocu Toplandı

 Yüzlerce Lübnanlı ve Filistinli protestocu, Gazze ve Şeyh Jarrah ile dayanışma içinde Kfarkila ve Odayseh kasabalarında Lübnan'ın İsrail ile güney sınırı boyunca toplandı.

Lübnan ordusunun askerleri ve UNIFIL güçleri bölgede yoğun bir şekilde konuşlandırıldı. Bazı protestocular sınır duvarının üzerinden molotof kokteylleri ve taşlar attı. Hatta bazı protestocular duvarı aşmaya çalıştı.

İsrail Polisi Şeyh Jarrah'taki Protestoya Müdahale Etti

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinliler tarafından düzenlenen protestoyu şiddetle ayırdı.

Şeyh Jarrah'taki protestocular Filistin haritası çizdiler ve Filistin bayrağının renklerini taşıyan balonlar uçurdular.

En az bir kişi tutuklandı.

İran'dan Hamas'a Destek Sözü

İran devlet medyasında yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları El-Kuds Tugayı Komutanı General Esmail Qa'ani, Hamas lideri İsmail Haniya ile yaptığı telefon görüşmesinde, Hamas'a tam destek vereceğine dair güvence verdi.

Haniya, İran'a desteği için teşekkür etti ve el-Alam haber kanalına göre, İsrail'e karşı mücadelenin sadece Hamas'ın değil, tüm İslam dünyasının görevi olduğunu söyledi.

Keşmirliler Filistinlilere Destek Mitingi Düzenledi

Hindistan yönetimindeki Keşmir'de polisin Filistin yanlısı protestoculara yönelik operasyon başlattı ve bunlardan en az 20'sini gözaltına aldı.

Srinagar'da çok sayıda kişi, Filistin bayrakları taşıyan cemaatle cuma namazı sonrası sokaklara döküldü.

Eylemciler açıklamalarında "Onlar (İsrail) Gazze'de çocukları öldürürken biz nasıl sessiz kalabiliriz. Dünyadaki her insan onları savunmalı. Bu insanlık ve dayanışma göstermekle ilgili, ancak korkudan dolayı ancak bunu yapabiliyoruz." İfadelerine yer verdi.

Bu arada Hindistan güvenlik güçleri, demir bir köprüde Filistin'i desteklemek için grafiti yapan sanatçı Mudasir Martı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

 

Muslim Port Haber Merkezi | Fahrettin Uras

Lid Kentinde 15 Filistinli Tutuklandı

İsrail işgal polisi, Lid kentinde son günlerde meydana gelen şiddet olaylarına sert müdahalede bulunurken  15 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kentten yansıyan bazı görüntülerde Filistinlilerin evlerine, işgalci siviller tarafından molotof atılarak yakılmaya çalışılmıştı.

Nablus'ta Cenaze Törenleri Düzenlendi

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde cuma günü İsrail güçleri tarafından şehid edilen Filistinliler için cenaze törenleri düzenleniyor. 

İşgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen protestolarda en az 11 Filistinli şehid olmuştu.