Filistin

Bebek Katili İsrail Gazze’de Katliam Yapıyor

15 Mayıs 2021 05:15

İşgalci İsrail’in Gazze'deki El-Şati mülteci kampında bir evi bombalaması sonucu 6’sı çocuk 14 Filistinlinin şehit olduğu aktarıldı. Sivilleri hedef alan saldırı sonrası Gazze'den büyük bir roket bombardımanı başlatıldı.

Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Siyonist İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırılarda 20 kişinin yaralandığı ve 6'sı çocuk olmak üzere yaklaşık 14 Filistinlinin şehit edildiği bildirildi. El-Şati kampına düzenlenen bombardımanda yıkılan evin enkazından çıkarılanlar arasında bebek, çocuk ve kadınlar olduğu aktarıldı. 20’den fazla sivilin ise çöken binaların enkazında mahsur kaldığı düşünülüyor. Mahsur kalan siviller için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Saldırıların alevlendiği Pazartesi gününden bu yana 31'i çocuk en az 126 Filistinli şehit edildi ve 920 Filistili yaralandı.

Kassam Tugayları, işgalci İsrail'in Gazze’deki sivillere saldırmasına karşılık olarak, işgal altındaki Asdod ve Askalan’ı füzelerle vurmaya başladı. Roket saldırılarının ardından Askalan kentinde elektriklerin kesildiği aktarıldı.

İşgalci İsrail’in katliamlarına karşılık Gazze direnişinin roketleriyle hedef alınan Asdod’ta bir fabrikanın alevler içinde kaldığı bildirildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler, Gazze'de yaklaşık 10.000 Filistinlinin “devam eden çatışmalar nedeniyle” evlerini terk ettiğini söyledi.

Batı Şeria'da 11 Filistinli Şehit Edildi

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'daki çatışmalar sırasında işgalci güçlerin ateşiyle şehit edilen Filistinli sayısının 11’e yükseldiğini aktardı. Batı Şeria'nın farklı yerlerinde ise 1.334 kişi yaralandı. İşgalci İsrail güçlerinin göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve gerçek mermi ile saldırdığı Filistinli gençlerin ise taşlarla karşılık verdiği bölgede şiddetli protestoların patlak verdiği belirtildi.

El Cezire: İşgalci İsrail’in Uçakları İçişleri Bakanlığı'nı Vurdu

El Cezire'den Saffet al-Kahlut’un Gazze Şehri'nden bildirdiğine göre, geçtiğimiz günlerde işgalci İsrail’in savaş uçaklarının yedi ağır roket fırlattığını söyledi. İçişleri Bakanlığı binasına çarptığı iddia edilen roketlerle ilgili El Cezire muhabiri Al-Kahlut, "Sağlık Bakanlığı'na göre, güvenlik ve polis karakollarının çoğu İsrail'in Gazze'deki saldırılarının ilk gününden itibaren boşaltıldığı için herhangi bir can kaybı bildirilmedi" dedi.

BM: Saldırılar Gazze'de 10.000 Filistinliyi Evlerini Terk Etmeye Zorladı

BM, işgalci İsrail saldırısının ortasında yaklaşık 10.000 Filistinlinin “devam eden çatışmalar nedeniyle” Gazze'de evlerini terk ettiğini söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi yaptığı açıklamada, "Su, gıda, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan ve küresel COVID-19 salgınıyla boğuşan Filistinliler okullarda, camilerde ve diğer yerlerde barındılar" dedi. "Hastane ve su hizmetlerine erişim, yakıtı Pazar günü bitecek olan elektriğe bağlı" diye ekledi.

İşgalcilerin Hedefi Siviller

Gazze’den aktarılan bilgilere göre, işgalci güçlerin hava saldırıları abluka altındaki bölgede sivil binalara yönelik oldu ve onlarca sivil şehit edildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde işgal saldırılarına karşı dua eden bir ailenin evine işgal füzeleri düştüğü görüldü.

İşgalci İsrail güçleri, Gazze'de bulunan 'Filistin Üretim Bank' binasına da hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu banka binası tamamen yıkıldı.

İslami Hareketin Başkan Yardımcısı Şeyh Kemal Hatib Gözaltına Alındı

Filistin İslami Hareketi Başkan Yardımcı Şeyh Kemal Hatip’in, işgal güçlerinin evine düzenlediği baskınla gözaltına alındığı bildirildi.

Şeyh Kemal Hatib'in Cuma günü erken saatlerde evinden alınarak tutuklanmasını protesto eden Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında çatışma çıktı. Filistin medyası, işgalci İsrail güçlerinin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullandığı aktarıldı.

İsrail işgal güçlerinin Şeyh Kemal Hatip'i tutuklandığı Kafr Kanna'da, işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çok sayıda yaralı olduğu aktarıldı. Celile'nin kuzey bölgesi yakınlarındaki Kafr Kanna’da işgalci İsrail güçleri tarafından yaklaşık 20 Filistinlinin yaralandığı aktarıldı.

“Nekbe Gününde Protestolar Artabilir”

Ramallah'tan haber yapan El Cezire muhabiri Nida İbrahim, “[Daha fazla gösteri bekliyoruz] çünkü Cumartesi burada Nakba Günü olarak bilinir” dedi. El Cezire muhabiri İbrahim, İşgal altındaki Batı Şeria'nın farklı şehirlerinde düzenlenen protestolarda şehit edilenlerin çoğunun cenazeleri de olacağını aktararak, protestoların artmasının beklendiğini söyledi.

Protestoların ardından hastaneye kaldırılan 14 Filistinlinin "İsrail güçlerinin aşırı güç kullanması nedeniyle” kritik durumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı ise Filistinlilere kan bağışı çağrısı yaptı. El Cezire muhabiri konuyla ilgili, "Cumartesi günü gergin bir güne hazırlandıklarını düşünüyoruz ve tıbbi malzemelere sahip olduklarından ve çatışmalarda muhtemelen yaralanacak çok sayıda Filistinliyle başa çıkabilecek donanıma sahip olduklarından emin olmak istiyorlar" dedi.

İşgal Güçleri: Suriye'den İsrail'e Üç Roket Atıldı

İşgalci İsrail güçleri, Suriye'den işgal edilen topraklara üç roket atıldığını belirterek, bir tanesinin Suriye'ye düştüğünü belirtti. Suriye’den yapılan saldırının, İşgalci İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırısı ve saldırı sonucu bir Hizbullah üyesinin öldürülmesinden sonra gerçekleştiği belirtildi. Olaylar arasında bir bağlantı olduğuna dair bilgi bulunmuyor.

Şeyh Cerrah Mahallesinde Protestolar Sürüyor

Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesinde tehcir politikaları sonucu düzenlenen protestolar aralıksız sürüyor. İşgal güçlerinin protestocuları evlerinde tutmaya çalıştığı belirtildi.

Şeyh Cerrah mahallesinde işgal politikalarını protesto eden Filistinliler ile işgalci yerleşimciler arasında çatışmalar yaşandığı aktarıldı. İşgalcilere ait binalardan birinin içinde silahlı yerleşimcilerin olduğu ve Filistinlilere ateş açtığı belirtildi. Saldırıda bir Filistinli vurularak yaralandı. İşgal edilen toprakların başka yerlerinde, durumun büyük ölçüde bıçak sırtında olduğu aktarıldı. Tel Aviv'in doğusundaki çok sayıda şiddetli olayın yaşandığı Lid şehrinde ise sokağa çıkma yasağı hala devam ediyor.