Filistin

Şeyh Cerrah’tan Aksa’ya, Kudüs’ten Gazze’ye Direniş

13 Mayıs 2021 16:11

Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde başlayan ve işgal politikalarına karşı Ramazan ayı boyunca süregelen tarihi direniş devam ediyor. İşgal güçlerinin zorla evinden çıkarmak istedikleri mahallenin sakinlerine karşı başlayan destek gösterileri, işgal güçleri ile savaşa dönüştü.

Muslim Port Haber Merkezi

Kudüs’ün Şam kapısı civarında iki haftadır yaşanmakta olan Filistinliler ile işgalci İsrail güçleri arasındaki gerginlikler 7 Mayıs’ta işgalci güçlerin bir anda Mescid-i Aksa’ya yaptıkları baskınla dünyanın gündemine girdi.

Çok sayıdaki işgalci ibadet için orada bulunan Müslümanlara ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. İşgalci İsrail kurumları 2009’dan beri sistematik bir şekilde Kudüs’te tarihi Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlileri evlerinden zorla çıkararak yerlerine Yahudi yerleşimcileri iskan etmeye çalışıyor. Yaşanan bu şiddet olayları da evlerini terk etmek istemeyerek direnen Kudüslülere karşı gerek işgalcilerin ve gerekse silahlı Siyonist Yahudilerin müdahaleleri neticesinde meydana gelmeye devam ediyor.

İşgal güçlerinin, Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde tahliye edilmek istenen evlerin etrafında toplanan Filistinlilere müdahalesi ise Ramazan ayı boyunca aralıksız devam etti. Yapılan saldırılar sırasında yüzlerce Filistinli yaralanırken onlarcası tutuklandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, işgal polisi, Yahudi yerleşimcilere verilmek üzere el konulmakla tehdit edilen Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki evlerde oturma eylemine katılan Filistinli protestocuları darp ederek karşılık vermişti.

İşgal güçlerinin, söz konusu mahalle sakinleriyle dayanışma eyleminde bulunan Kudüslülere ses ve gaz bombasıyla müdahale etmesi sonucu bazı eylemcilerin yaralandığını bildirilmişti.

Öte yandan Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, Telegram kanalında paylaştığı açıklamasında, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan gelişmeleri ve İsrail’in hukuktan uzak uygulamalarını yakından takip ettiklerini belirterek, “İşgal yönetimi ve gaspçı yerleşimcilerin, söz konusu mahalledeki halkımıza yönelik saldırılarının devam etmesi durumunda elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız. Düşman İsrail yaptıklarının bedelini ağır ödeyecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu ise, İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin, işgal altındaki Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ikamet eden Filistinlilere yönelik yürüttüğü baskın ve saldırı sonrası meydana gelen görüntülerin, işgal yönetiminin barbar zihniyetinin tezahürü olduğunu vurgulamıştı.

Yahudi Örgütleri, Mescidi Aksa’ya Büyük Bir Baskın Hazırlığı Yaptıklarını Açıklamıştı

Tapınak (Heykel) grupları olarak adlandırılan aşırılık yanlısı Yahudi örgütleri, İslam dünyası açısından tarifsiz değere sahip olan Ramazan ayının 28’inci gününde Mescidi Aksa’ya geniş çaplı baskın düzenleme çağrılarını süreç boyunca sürdürmeye devam etti.

Aynı zamanda Tapınak Örgütleri Birliği Sözcüsü Asaf Farid, destekçilerini ve sevenlerini, büyük gün olarak nitelendirdiği 28 Ramazan baskını için hazırlıklı olmaya davet etti. Ayrıca Farid, söz konusu günde Harem-i Şerif’in 07:00’dan 11:00’a kadar baskınlara açık olacağını duyurmuştu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Siyonist Farid, “Kudüs baskını çağrılarımızı, kilise ve dini okullar başta olmak üzere tüm yerlerde yayın, aile efradınızı haberdar edin, iş arkadaşlarınıza söyleyin. Etrafınızdaki herkesi baskına davet edin, sayımız binleri geçsin ki Kudüs Tapınağı dağını Araplardan geri alalım. Kudüs Tapınağı dağının bizim olduğunu bir kez daha tüm dünyaya haykıralım.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan gelişmeler üzerine ayaklanan Filistinli Müslümanlar işgal güçlerinin sert müdahalesi ile karşılaştı. Ramazan ayının son 10 gününde Mescid-i Aksa'da nöbet tutmaya başlayan Müslümanlar, iftar ve sahurlarını kutsal mekanda yaptı ve orada yatıp kalkmaya başladı. Ancak işgalci güçler orada bulunmalarını hazmedemeyip onları dağıtmak için sürekli baskınlar düzenlemeye devam etti. Kudüs ve Filistinli Müslümanlar ise direnişi sürdürdü.

Hamas İşgalcileri Uyarmıştı

Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlilerin evlerinin gasp edilmesi ve İşgal güçlerinin saldırılarına Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları’ndan tarihi uyarı gelmişti. “Saldırganlık durmazsa bedeli ağır olacak” denilen açıklamada, işgal güçleri açıkça tehdit edilmişti.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Askeri Kanadı İzzettin El Kassam Tugayları komutanı Ebu Halid Muhammed Al-Deif, “Kudüs'ün Şeyh Carrah mahallesindeki ve Kudüs'teki sadık halkımızı saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlamıştı.

“Şeyh Carrah mahallesindeki ve Kudüs'teki halkımıza yönelik saldırılar hemen durdurulmazsa biz de boş durmayacağız. Ve düşmana çok ağır bir bedel ödeteceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

BM: İsrail’in Filistinlileri Zorla Evlerinden Çıkartması Savaş Suçu Demişti

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilciliği Sözcüsü Rupert Colville konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İsrail’e zorla evden çıkartmalara son vermesi çağrısı yapıyoruz. Doğu Kudüs’ün hala işgal altındaki Filistin topraklarının bir parçası olduğunun altını çiziyor ve uluslararası insani hukukun burada tesis edilmesini arzu ediyoruz” demişti.

İşgal altındaki topraklarda bulunan özel mülklere zorla el konulamayacağını dile getiren Coville, “Bu uluslararası hukuka göre yasa dışıdır ve savaş suçu anlamına gelebilir” diye konuşmuştu.

Mescid-i Aksa Kıyama Kalktı

Baskın çağrıları ve Şeyh Cerrah mahallesinde yaşanan saldırılar aralıksız sürerken Kudüs’te yaşayan Filistinli halk kıyama kalkarak direnişe başladı.

Ramazan ayının ikinci haftası geride kalırken İsrail işgal güçlerinin Filistinlilere yönelik baskı ve saldırıları da devam ediyordu. Tüm provokasyonlara rağmen binlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etti. Namaz çıkışlarında ise işgal güçlerinin saldırılarına karşı direniş vardı. İsrailli sivil provokatörler de Filistinlilerin mülklerini hedef almıştı.

İşgalci İsrail güçleri, Ramazanın ikinci haftasına girilirken Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya yönelik saldırılarına karşı koyan en az 80 Filistinliyi tutuklamıştı.

İnsanlık dışı girişimleriyle uluslararası camianın tepkilerini çeken fanatik yerleşimciler, işgal altındaki Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin araç, ev ve yapılarına saldırmıştı.

Irkçı yerleşimcilerin, işgal güçlerinin koruması altında taş ve molotof kokteylleriyle Filistinlilere ait araçları hedef aldığını, evlerine baskın yaptığını ve Araplar aleyhine ayrımcı sloganlar attığını belirtilmişti.

Hamas: Direniş Meşalesi Yandı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro üyesi Husam Bedran, “İşgal altındaki Kudüs’te özellikle de Mescidi Aksa yakınlarındaki fırtına, bizim her zaman söylediğimizi, genelde Filistin halkımızın özelde ise Kudüslülerin, direniş meşalesini yakmaya ve bulundukları her yerde işgalcilerle çatışmalara girmeye kadir olduğunu doğruluyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunana Hamaslı yönetici Bedran, siyasi ve diplomatik girişimlerin beyhude olduğunu ve işgalci İsrail’in sadece savaş dilinden anladığını belirterek, “Kudüs’te yaşanan olaylar, direniş yaklaşımının ne denli doğru olduğunun apaçık delilidir” demişti.

Açıklamalarında Bedran, “Birkaç gündür yaşanan gelişmeler, ulusal bir halk hareketin parçasıdır. Gençlerin Kudüs’te başlattığı bu kahramanlık destanı, işgal rejimini ve aşırılık yanlısı ırkçı yerleşimcilerin sinsi planlarını bozmak için büyük bir fırsattır, devamı getirilmelidir” ifadelerini kullanmıştı.

Namazlarda On Binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’da Saf Tuttu

Ramazan ayının ikinci Cuma namazını kılmak için binlerce Filistinli, Kudüs'ü Batı Şeria'dan ayıran kontrol noktalarından geçerek Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescidi Aksa'ya akın etti.

Uzun bir yolculuğun ardından yaklaşık 60 bin Filistinli Mescidi Aksa'ya ulaşırken, binlercesinin işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polislerince girişine izin verilmedi.

Teravih namazlarında da saf tutan on binlerce Filistinli Aksa’dan ayrılmayarak büyük bir direniş örneği sergilemişti.

Mescidi Aksa’da Şanlı Direniş Başladı

Ramazan ayının son Cuma namazı için Mescidi Aksa’ya gelen yaklaşık 80 bin Müslüman iftar ve teravihe de kalınca, İsrail işgal güçleri sindiremedi. Direnişe şiddetle karşılık verildi. Yaklaşık 250 kişi yaralandı onlarca kişi de gözaltına alındı.

Cuma namazının ardından birçok Yahudi yerleşimcilerin iddia ettiği İsrail işgali altındaki topraklarda evlerinden çıkarılmakla karşı karşıya kalan Filistinlileri desteklemek için protestolar gerçekleştirildi.

Ancak işgal altındaki Batı Şeria'da binlerce Filistinlinin Aksa Camii'ne ulaşması, işgalci İsrail güçlerinin kutsal mekana giden yol boyunca çok sayıda barikat ve kontrol noktası kurmasıyla engellendi.

Aktivistler, işgalci İsrail polisinin olayların merkezindeki Şeyh Cerrah mahallesinin girişlerini yüzlerce Filistinliye ve bölgeye girmeye çalışan dayanışma aktivistlerine kapattığını belirtti.

Şeyh Cerrah mahallesine girmeleri engellenen protestocular, Ramazan ayında günlük orucu bozan akşam yemeği olan grup iftarı düzenledi ve polis barikatlarında nöbet tuttu.

İftar sırasında yüzlerce polis Müslümanlara saldırdı.

Olaylarda Yüzlerce Filistinli Yaralandı

Filistin Kızılay’ı kurtarma servisinden yapılan açıklamaya göre, işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Aksa Camii'nde işgalci İsrail polisiyle çıkan çatışmalarda en az 250 Filistinli yaralandı, yüzlercesi ise hastaneye kaldırıldı.

Filistin Kızılay'ı, çoğunun işgal güçleri tarafından atılan şok bombası, plastik mermiler ve şarapnel parçalarıyla yüzünden ve gözlerinden yaralandığını belirtti.

İşgalci İsrail polisinden yapılan açıklamada, altı işgalcinin de yaralandığı belirtildi.

İşgal Güçleri Mescid-İ Aksa’nın İçinde Şok Bombası Attı

Filistinli Müslümanlar, Aksa Camii'nin içinden işgalci İsrail polis güçlerinin şok bombası ateşlenerek gösterdiğini gösteren videolar paylaştı.

Müslümanlar tarafından ilk kıble olarak da bilinen Cami'yi dumanlar sararken ibadet eden masum Müslümanlar işgal güçlerine karşılık verdi.

Filistinliler Şeyh Cerrah Mahallesi Yakınlarında Nöbet Tuttu

İşgal güçleri ayrıca, potansiyel tahliyeyle karşı karşıya kalan ailelerin evlerinin yakınında toplanan Filistinli protestocuları ve dayanışma eylemcilerini dağıtmak için zırhlı araçlara monte edilmiş tazyikli su kullandı.

Düzinelerce Filistinli, işgalci İsrail polisinin yerleşim bölgesine girmelerini engellemek için barikatlar kurduğu Şeyh Cerrah mahallesinin girişine yakın mevzilerde nöbet tutmaya başladı.

Hamas Sonuçları Konusunda İşgalcileri Uyardı

Hamas siyasi büro şefi İsmail Heniyye, Aksa Camii'nde "saldırganlığın sonuçları" konusunda uyarıda bulundu.

Filistin basınında yer alan habere göre Heniyye’nin, Aksa'da Filistinlilere ibadet edenlere yönelik saldırılara karşı durmaları için bölgedeki bir dizi yetkiliyle temasa geçtiği ve desteklerini çağırdığı bildirildi.

Hamas siyasi bürosunun bir diğer üyesi Mahmud el-Zahhar, Arap liderlerini "Aksa Camii'ne yapılan saldırıyı izlerken sessiz kaldıkları" için kınadı.

Yetkili, Kudüs'teki durumun tek çözümünün "silahlı direnişten" geçeceğini söyledi.

Siyonist Baskın Müslümanlar Tarafından Engellendi

Filistinliler Mescid-i Aksa'ya baskın yapmak isteyen fanatik Yahudilere karşı taş ve barikatlar kurarak önlemler almıştı. İşgal güçleri Mescid-i Aksa’nın Meğaribe Kapısından içeri girerek Filistinlilere müdahaleye başladı. Baskına karşı yapılan Aksa savunması sonucunda bazılarının durumu ağır olmak üzere 460'dan fazla Filistinli yaralandı.

İsrail işgal güçleri, Mağaribe kapısında ve Mescid-i Aksa'nın surlarının üstünden Filistinlilere saldırıya geçti.

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’da çatışmalar yaşanmaya başladı.

Mescid-i Aksa'da bulunan Filistinli Müslümanlara saldıran işgalci güçlerin plastik mermiler, gaz ve ses bombaları kullandıkları görüldü.

İsrail işgal güçlerinin ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya başlattığı saldırıda çok sayıda yaralı olduğu aktarıldı.

İşgalciler, kutsal mekana giriş ve çıkış kapılarını kapattı.

Yaralılar Kıble Mescidi’ne taşındı.

Siyonist askerler yaralıların taşındığı Kıble Mescidi’ni de bastı.

Mescide gaz bombaları atıldı.

Yaralıların taşınmasını engelleyen işgalci güçler sebebiyle şu ana kadar 3 yaralı ambulansa taşınabildi.

Gece boyu Burak Duvarında ayin yapan Siyonist Yahudiler, Mescidi Aksa’nın Mağaribe kapısında toplandı. Baskın için kapıların açılmasını bekliyorlardı. Ancak düşündükleri baskını Filistinlilerin onurlu mücadelesi sonucunda gerçekleştiremediler.

Hamas: İsrail, Mescidi Aksa’yı İşgal ve İstila Etmenin Bedelini Ağır Ödeyecek

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Kudüs sözcüsü Muhammed Hammadee, işgal güçlerince şu an bu saatte Mescidi Aksa ve Kıble Mescidi’ne dönük gerçekleştirilen baskın ve buralarda namaz kılan veya itikafa girenlere yönelik saldırılarını, Filistinlilere karşı yürütülen “dini bir savaş” olarak nitelendirirken, bölgede yaşanan gelişmelerin, işgalci İsrail’in vahşi ve nazi zihniyetini ortaya koyduğunu vurgulamıştı.

Eli kanlı işgalci İsrail’in, Mescidi Aksa’ya baskın yapma ve dini ibadetlerini eda eden Filistinlilere saldırmanın bedelini ağır ödeyeceğinin altını çizen Hamaslı yönetici Hammade, tüm Filistinlileri, Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı Mescidi Aksa’yı müdafaa etme ve işgalcilere karşı direniş göstermeye davet etmişti.

Hamas, Saldırıların Ardından İşgal Bölgelerini Roketlerle Vurdu

İslami Direniş Hareketi Hamas işgalci İsrail güçlerinin Kudüs ve Mescid-i Aksa’da gerçekleştirmiş olduğu saldırıların sonrasında açıklamada bulunarak işgalcilere süre vermişti. İşgalcilere verilen sürenin dolması ile beraber Hamas işgal bölgelerini bombalayarak karşılık verdi. İşgalci güçlerin Gazze’ye saldırısında ise masum siviller şehit oldu.

Gazze Şeridi'nden Kudüs’ün batısı ve işgalci İsrail'in orta bölgesindeki Beyt Şems kentine roket atılmasıyla birlikte, kentlerde sirenler çaldı ve işgalci Yahudiler sığınaklara kaçtı.

İsrail parlamentosu (Knesset) tahliye edildi. İsrailli milletvekilleri Knesset'ten çıkarılarak sığınaklara götürüldü.

İşgalci İsrail polisi, Kudüs'te yapılmasına izin verilen Yahudi bayrak yürüyüşünü başlamasından kısa süre sonra iptal etti.

Roket saldırılarının sorumluluğunu üstlenen Hamas'tan 'düşmanın Kudüs'teki saldırganlığına yanıt' açıklaması geldi.

Binlerce Roket Fırlatıldı

İşgalci İsrail’in sürekli övündüğü demir kubbe hava savunma sistemi bu sefer onları koruyamadı. Hamas’ın Gazze şeridinden atmış olduğu füzeler işgal yerleşimlerine düşmeye devam etti. İşgal edilen bölgelere düşen füzelerin ardından dumanların yükseldiği görüldü.

Ayrıca İsrail medyasının yayınladığı görüntülere göre işgalci güçlerin birçok askeri noktası hedef alındı ve ölümler meydana geldi.

Hamas tarafından yapılan füze saldırılarının ardından, İsrail parlamentosu (Knesset) tahliye edildi. İsrailli milletvekilleri Knesset'ten çıkarılarak sığınaklara kaçtı.

İşgalci İsrail polisi, Kudüs'te yapılmasına izin verilen Yahudi bayrak yürüyüşünü ise başlamasından kısa süre sonra iptal etti.

Ayrıca Burak duvarında saatlerdir ayin yapan Siyonist çeteler korkuyla kaçışarak, sığınaklara gitmek zorunda kaldı.

Gazze şeridine yakın işgalci Yahudi yerleşimlerde yarın işyerleri tatil edildi.

Siyonist Güçler Gazze’ye Kanlı Saldırı Başlattı

İşgalci İsrail'in uçakları, Gazze'de birçok noktaya hava saldırıları düzenledi. Gazze'den işgalci İsrail'in güneyine atılan roketler ile çok sayıda İsrailli öldürüldü. İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'e 5 dakikada 137 roket gönderdiklerini duyurdu. Başbakan Netanyahu ise yaptığı açıklamada saldırıların yoğunlaşarak artacağını söyledi.

İşgal uçakları, Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Deyr el Belah kentinde Hamas'a bağlı El Salah el Hayriyye Derneği'ne ait okulu da vurdu.

Ayrıca işgalcilerin Gazze'nin doğusunda hedef aldığı plastik fabrikasında yangın çıktı.

Öte yandan işgalci İsrail güçlerinden yapılan yazılı açıklamada, Gazze sınırındaki birliklere takviye gönderildiği aktarıldı.

İşgal güçleri tarafından yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Gazze için takviye kuvvetleri çağırdığı bilgisi yer aldı.

Aynı açıklamada, 'iç cephe savunmasını derinleştirmek' için Gantz'ın 5 bin İsrail askerinin seferber edilmesini emrettiği bilgisinin altı çizildi.

Olaylar üzerine işgalci İsrail'in Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan yeni bir açıklama geldi. Durum değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen Netanyahu, Gazze'ye saldırıların yoğunluk ve sıklığını artıracaklarını açıkladı. 

Kassam Tugayları İşgal Altındaki Güney Kentlerini Vurdu

Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin Kassam Tugayları da işgalci İsrail'in Aşdod ve Askalan (Aşkelon) kentlerini 5 dakika içinde 137 roketle hedef aldıklarını açıkladı.

İslami Cihad Hareketinin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri (Seraya el-Kudüs) ise Kudüs, Batı Şeria ve Kudüs'teki saldırılar devam ettikçe savaşın durmayacağını kaydetti. Kudüs Seriyyeleri Sözcüsü Ebu Hamza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sivilleri ve mücahitleri hedef almasına karşılık olarak İsrail'e sert bir yanıt vereceğiz" ifadesini kullandı.

İşgalci İsrail'in saldırılarında şehit olan Gazzeli Müslümanlar düzenlenen cenaze merasimleriyle defnedildi. Naaşların taşındığı sırada, kurbanların yakınlarıyla birlikte yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

Filistinliler İşgalci İsrail’in Zulmüne Karşı Birleşti

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah, Nablus, El-Bireh, Kalandiya ve diğer kentlerinde yaşayan binlerce Filistinli, işgalci İsrail'in Müslümanların kutsal mekanına düzenlediği vahşi saldırıya karşı Mescid-i Aksa’ya destek vermek için sokaklara döküldü. İşgalci İsrail ise kentlerde kontrolü kaybetti.

İsrail işgal güçleri, Kalandiya kontrol noktasına gelen protestocuları acımasızca dağıttığı bildirildi. İşgalci İsrail'de yaşayan Arap vatandaşlar Hayfa, Al Ramla ve Lod gibi birçok Arap kentinin sokaklarına döküldü.

Aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimciler ise protesto gösterilerine saldırdı.

İşgalci İsrail'in saldırıları sonucu Lod'da Filistinli bir protestocu hayatını kaybetti. Tel Aviv'in güneydoğusunda bulunan Lod kentinde Musa Malik Hassuna adlı 33 yaşındaki Filistinli bir vatandaş vurularak öldürüldü. Saldırının arkasında ise silahlı bir fanatik Yahudi olduğu anlaşıldı.

İsmail Heniyye: “Aramızdaki Bölünme Sona Ermiştir”

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Kudüs terk edilmeyecek. Mescid-i Aksa ve Filistin'in kurtuluşu için aramızdaki bölünme sona ermiştir. Kudüs Ümmetin cephesidir. Hür Müslüman ve Hristiyanların cephesidir. Filistin halkı tüm zorluklara rağmen varoluş savaşını veriyor.

Protestolara Binlerce Filistinli Katıldı

İşgalci İsrail'in Kudüs'teki Mescid-i Aksa Camii'ne ve Filistinlilere yönelik saldırılarının ardından, İsrail'in şehirlerinde yaşayan Arap vatandaşlar, Filistin davası için eşi görülmemiş bir dayanışma gösterisiyle ülke çapındaki protesto hareketlerine katıldı.

İşgal altındaki Filistin’in kuzeyinde bulunan Hayfa, Nasıra, Şefa Amr ve Tira kentlerindeki gösterilere binlerce Arap vatandaş katıldı. Protesto gösterilerine katılanlar, kamu düzenini bozduğu ve taş attığı iddiasıyla işgal güçleri tarafından tutuklandı.

İsrail işgali altındaki Kalansava’da, Arap asıllı gençler ile İsrail polisi arasındaki çatışmalar ise aralıksız devam etti.

İsrail işgali altındaki bölgelerde, Filistinli gençler bir işgal karakolunu basarak ateşe verdi ve Siyonizm simgesi olan İsrail bayraklarını indirdi.

Lod Kentinde İç Savaş Manzaraları Yaşandı, Kontrol Kaybedildi

Protestoların başını çeken Lod kentinde durum kontrolden çıktı. Araplarla Yahudilerin farklı bölgelerde düzenlediği eylemler bazı noktalarda çatışmaya döndü, silahlar ateşlendi.

Lod Belediye Başkanı, İsrail basınına, kentin kontrolünün kaybedildiğini ve iç savaş haline girildiğini açıkladı. Şehirlerde olağanüstü hal ilan edilip ordunun müdahalesi talep edildi.

Talep üzerine işgalci İsrail karar alarak orduya sokaklara inme yetkisi tanıdı.

İsrail işgal yönetiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail Hava Kuvvetleri karargahına geldi. İsrail Savunma Bakanı Gantz, orduya, Lod ve İsrail'deki diğer karma şehirlerde düzeni sağlamaya yardımcı olma talimatı verdi.

Filistinlilerin haklarını desteklemek için başlayan protestolar işgal edilen kentlerde karışıklığa yol açtı. Sosyal medya da paylaşılan videolar, işgal altındaki Filistin’de bulunan Arap nüfusun ağırlıklı olduğu bir şehir olan Rahat'ta ve Kalansava'da ateşli protestoları gösterdi.

İşgalci İsrail hükümeti, Tel Aviv'in güneydoğusundaki Lod'da, bir Filistin vatandaşının şehirde Siyonist Yahudi bir İsrailli tarafından öldürülmesinin ardından artan şiddetin ortasında olağanüstü hal ilan etti. İsrail İşgal Yönetiminin Başbakanı Netenyahu’nun, kontrolden çıkan Lod şehrine gelerek sokağa çıkma yasağı ilan ettiği aktarıldı.

Hamas'tan Tel Aviv'e 130 Füzeyle Saldırı

Gazze Şeridi'nden Siyonist İsrail'in başkenti Tel Aviv'e yönelik roket saldırısı nedeni ile şehrin birçok noktasında siren sesleri yükseldi. Hava savunma sistemleri devreye girdi.

Siyonist İsrail ile Filistin arasındaki gerilim artarak devam ederken işgalci İsrail’in başkenti Tel Aviv’e Gazze Şeridi’nden fırlatılan roketler nedeni ile hava savunma sistemleri devreye girerken, şehrin birçok noktasında siren sesleri yükseldi.

Sağlık görevlileri, Tel Aviv'in güneyindeki Holon kentinde roketler nedeni ile 1’i ağır olmak üzere çok sayıda kişinin yaralandığını aktarılırken, roketlerin bir otobüsü vurduğu öne sürüldü.

İşgalci İsrail güçlerinin Gazze'ye hava saldırısı düzenleyerek meskun alanda bir binayı vurmasının ardından Hamas Hareketi, Tel Aviv'e 130 roket attığını duyurdu.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, "Şimdi, sözümüzü yerine getirirken, El- Kassam Tugayları düşmanın sivil binaları hedef almasına cevaben 130 füze ile Tel Aviv ve çevresinde en büyük füze saldırısını başlattı" ifadesi kullanıldı.

Gazze'de Şehit Sayısı 65'e, Yaralı Sayısı 365’e Çıktı

Gazze Sağlık Bakanlığı: İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırısı sonucu 16'sı çocuk, 5'i kadın ve 1'i yaşlı olmak üzere 65 şehit, 365 yaralı olduğunu açıkladı.

Filistin Bir Bayrama Daha Zulümle Girdi

Mescid-i Aksa’da bayram sabahı namazın ardından Gazze’de yaşayan Müslümanlar için dua edildi. Yapılan duanın ardından on binlerce Filistinlinin katılımı ile bayram namazı eda edildi.

Bayram namazı sonrası Mescid-i Aksa'da Gazze'de şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Gazze ise bir bayrama daha zulümle girdi. İşgal güçleri bayram gecesi Gazze’yi bombalamaya devam etti. Çok sayıda Müslüman şehit oldu.

Gazze’de bayram namazları muhtelif camilerde kılınırken, işgalci İsrail’in hava saldırıları sebebiyle şehit olanlar namaz sonrası ebediyete uğurlandı.

Kassam Tugayları’nın, İsrail saldırılarında şehit olan, aralarında üst düzey komutanlarının da bulunduğu bazı direnişçileri için toplu cenaze namazı kıldırıldı.

Muslim Port Haber Merkezi

Kudüs’ün Şam kapısı civarında iki haftadır yaşanmakta olan Filistinliler ile işgalci İsrail güçleri arasındaki gerginlikler 7 Mayıs’ta işgalci güçlerin bir anda Mescid-i Aksa’ya yaptıkları baskınla dünyanın gündemine girdi.

Çok sayıdaki işgalci ibadet için orada bulunan Müslümanlara ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. İşgalci İsrail kurumları 2009’dan beri sistematik bir şekilde Kudüs’te tarihi Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlileri evlerinden zorla çıkararak yerlerine Yahudi yerleşimcileri iskan etmeye çalışıyor. Yaşanan bu şiddet olayları da evlerini terk etmek istemeyerek direnen Kudüslülere karşı gerek işgalcilerin ve gerekse silahlı Siyonist Yahudilerin müdahaleleri neticesinde meydana gelmeye devam ediyor.

İşgal güçlerinin, Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde tahliye edilmek istenen evlerin etrafında toplanan Filistinlilere müdahalesi ise Ramazan ayı boyunca aralıksız devam etti. Yapılan saldırılar sırasında yüzlerce Filistinli yaralanırken onlarcası tutuklandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, işgal polisi, Yahudi yerleşimcilere verilmek üzere el konulmakla tehdit edilen Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki evlerde oturma eylemine katılan Filistinli protestocuları darp ederek karşılık vermişti.

İşgal güçlerinin, söz konusu mahalle sakinleriyle dayanışma eyleminde bulunan Kudüslülere ses ve gaz bombasıyla müdahale etmesi sonucu bazı eylemcilerin yaralandığını bildirilmişti.

Öte yandan Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, Telegram kanalında paylaştığı açıklamasında, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan gelişmeleri ve İsrail’in hukuktan uzak uygulamalarını yakından takip ettiklerini belirterek, “İşgal yönetimi ve gaspçı yerleşimcilerin, söz konusu mahalledeki halkımıza yönelik saldırılarının devam etmesi durumunda elimiz kolumuz bağlı kalmayacağız. Düşman İsrail yaptıklarının bedelini ağır ödeyecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu ise, İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin, işgal altındaki Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ikamet eden Filistinlilere yönelik yürüttüğü baskın ve saldırı sonrası meydana gelen görüntülerin, işgal yönetiminin barbar zihniyetinin tezahürü olduğunu vurgulamıştı.

Yahudi Örgütleri, Mescidi Aksa’ya Büyük Bir Baskın Hazırlığı Yaptıklarını Açıklamıştı

Tapınak (Heykel) grupları olarak adlandırılan aşırılık yanlısı Yahudi örgütleri, İslam dünyası açısından tarifsiz değere sahip olan Ramazan ayının 28’inci gününde Mescidi Aksa’ya geniş çaplı baskın düzenleme çağrılarını süreç boyunca sürdürmeye devam etti.

Aynı zamanda Tapınak Örgütleri Birliği Sözcüsü Asaf Farid, destekçilerini ve sevenlerini, büyük gün olarak nitelendirdiği 28 Ramazan baskını için hazırlıklı olmaya davet etti. Ayrıca Farid, söz konusu günde Harem-i Şerif’in 07:00’dan 11:00’a kadar baskınlara açık olacağını duyurmuştu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Siyonist Farid, “Kudüs baskını çağrılarımızı, kilise ve dini okullar başta olmak üzere tüm yerlerde yayın, aile efradınızı haberdar edin, iş arkadaşlarınıza söyleyin. Etrafınızdaki herkesi baskına davet edin, sayımız binleri geçsin ki Kudüs Tapınağı dağını Araplardan geri alalım. Kudüs Tapınağı dağının bizim olduğunu bir kez daha tüm dünyaya haykıralım.” ifadelerini kullanmıştı.

Yaşanan gelişmeler üzerine ayaklanan Filistinli Müslümanlar işgal güçlerinin sert müdahalesi ile karşılaştı. Ramazan ayının son 10 gününde Mescid-i Aksa'da nöbet tutmaya başlayan Müslümanlar, iftar ve sahurlarını kutsal mekanda yaptı ve orada yatıp kalkmaya başladı. Ancak işgalci güçler orada bulunmalarını hazmedemeyip onları dağıtmak için sürekli baskınlar düzenlemeye devam etti. Kudüs ve Filistinli Müslümanlar ise direnişi sürdürdü.

Hamas İşgalcileri Uyarmıştı

Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki Filistinlilerin evlerinin gasp edilmesi ve İşgal güçlerinin saldırılarına Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları’ndan tarihi uyarı gelmişti. “Saldırganlık durmazsa bedeli ağır olacak” denilen açıklamada, işgal güçleri açıkça tehdit edilmişti.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Askeri Kanadı İzzettin El Kassam Tugayları komutanı Ebu Halid Muhammed Al-Deif, “Kudüs'ün Şeyh Carrah mahallesindeki ve Kudüs'teki sadık halkımızı saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlamıştı.

“Şeyh Carrah mahallesindeki ve Kudüs'teki halkımıza yönelik saldırılar hemen durdurulmazsa biz de boş durmayacağız. Ve düşmana çok ağır bir bedel ödeteceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

BM: İsrail’in Filistinlileri Zorla Evlerinden Çıkartması Savaş Suçu Demişti

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilciliği Sözcüsü Rupert Colville konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İsrail’e zorla evden çıkartmalara son vermesi çağrısı yapıyoruz. Doğu Kudüs’ün hala işgal altındaki Filistin topraklarının bir parçası olduğunun altını çiziyor ve uluslararası insani hukukun burada tesis edilmesini arzu ediyoruz” demişti.

İşgal altındaki topraklarda bulunan özel mülklere zorla el konulamayacağını dile getiren Coville, “Bu uluslararası hukuka göre yasa dışıdır ve savaş suçu anlamına gelebilir” diye konuşmuştu.

Mescid-i Aksa Kıyama Kalktı

Baskın çağrıları ve Şeyh Cerrah mahallesinde yaşanan saldırılar aralıksız sürerken Kudüs’te yaşayan Filistinli halk kıyama kalkarak direnişe başladı.

Ramazan ayının ikinci haftası geride kalırken İsrail işgal güçlerinin Filistinlilere yönelik baskı ve saldırıları da devam ediyordu. Tüm provokasyonlara rağmen binlerce Filistinli Mescid-i Aksa'ya akın etti. Namaz çıkışlarında ise işgal güçlerinin saldırılarına karşı direniş vardı. İsrailli sivil provokatörler de Filistinlilerin mülklerini hedef almıştı.

İşgalci İsrail güçleri, Ramazanın ikinci haftasına girilirken Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya yönelik saldırılarına karşı koyan en az 80 Filistinliyi tutuklamıştı.

İnsanlık dışı girişimleriyle uluslararası camianın tepkilerini çeken fanatik yerleşimciler, işgal altındaki Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin araç, ev ve yapılarına saldırmıştı.

Irkçı yerleşimcilerin, işgal güçlerinin koruması altında taş ve molotof kokteylleriyle Filistinlilere ait araçları hedef aldığını, evlerine baskın yaptığını ve Araplar aleyhine ayrımcı sloganlar attığını belirtilmişti.

Hamas: Direniş Meşalesi Yandı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro üyesi Husam Bedran, “İşgal altındaki Kudüs’te özellikle de Mescidi Aksa yakınlarındaki fırtına, bizim her zaman söylediğimizi, genelde Filistin halkımızın özelde ise Kudüslülerin, direniş meşalesini yakmaya ve bulundukları her yerde işgalcilerle çatışmalara girmeye kadir olduğunu doğruluyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne özel açıklamalarda bulunana Hamaslı yönetici Bedran, siyasi ve diplomatik girişimlerin beyhude olduğunu ve işgalci İsrail’in sadece savaş dilinden anladığını belirterek, “Kudüs’te yaşanan olaylar, direniş yaklaşımının ne denli doğru olduğunun apaçık delilidir” demişti.

Açıklamalarında Bedran, “Birkaç gündür yaşanan gelişmeler, ulusal bir halk hareketin parçasıdır. Gençlerin Kudüs’te başlattığı bu kahramanlık destanı, işgal rejimini ve aşırılık yanlısı ırkçı yerleşimcilerin sinsi planlarını bozmak için büyük bir fırsattır, devamı getirilmelidir” ifadelerini kullanmıştı.

Namazlarda On Binlerce Filistinli Mescid-i Aksa’da Saf Tuttu

Ramazan ayının ikinci Cuma namazını kılmak için binlerce Filistinli, Kudüs'ü Batı Şeria'dan ayıran kontrol noktalarından geçerek Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescidi Aksa'ya akın etti.

Uzun bir yolculuğun ardından yaklaşık 60 bin Filistinli Mescidi Aksa'ya ulaşırken, binlercesinin işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail polislerince girişine izin verilmedi.

Teravih namazlarında da saf tutan on binlerce Filistinli Aksa’dan ayrılmayarak büyük bir direniş örneği sergilemişti.