Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Türkiye

Koronavirüs önlemleri kapsamında camilerde cemaatle namaz kılmanın yasak olduğu Türkiye’de Müslümanlar ibadetlerini evlerde yapmaya devam ediyor.


Filistin ve Gazze

Koronavirüs salgınının etkilediği ülkelerden olan Filistin ve Gazze Şeridi ibadetlerin toplu şekilde yapılmadığı yerlerden bir diğeri. Mescid-i Aksa toplu ibadetlere kapalı ve insanlar ibadetlerini evlerde ya da sokaklarda mesafelerini koruyarak yapıyor.


Fas

Bu yıl, Faslılar koronavirüs salgını kontrol altına almak için oruç ve Ramazan ayı ile ilgili birçok gelenek ve uygulamadan vazgeçmek zorunda kaldılar.

Yetkililer sokağa çıkma yasağı tedbirlerini 20 Mayıs'a kadar uzattılar ve kritik tesislerde çalışan personel hariç 19.00'dan 17.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı uygulamaya devam ediliyor.

Emekli İsrailli General: Ordumuzda Medyanın Bahsetmediği Şiddetli Bir Kaos Yaşanıyor Emekli İsrailli General: Ordumuzda Medyanın Bahsetmediği Şiddetli Bir Kaos Yaşanıyor
Pakistan

Çok sayıda etnik unsur ve kültürün bir arada yaşadığı yaklaşık 200 milyon nüfuslu Pakistan'da Ramazan ayı coşkuyla kutlanırken bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle ibadetler sosyal mesafeli olarak gerçekleştiriliyor. Birçok Ramazan etkinliğine ise kısıtlama getirildi.


Bosna Hersek

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ve diğer şehirleri olarak nitelendirilen tarihi koronavirüs salgını nedeniyle alışılmışın çok dışında bir ramazan ayı geçiriyor. Ramazan ayının gelmesiyle farklı bir havaya bürünen, teravih namazlarında camilerin dolup taştığı, iftar vakti restoranlarda yer bulmanın mümkün olmadığı Bosna Hersekte, bu yıl camiler de restoranlar da boş kaldı.


Hindistan

Mübarek Ramazan ayında Hindistan'ın başkentindeki ana cami olan ve genellikle binlerce Müslümanla dolup taşan Jama Mescidi, koronavirüsün yayılmasını kontrol etmek için ülke çapında ilan edilen yasak sonucunda sessizliğe büründü.


Keşmir

Koronavirüs salgınının etkilediği bölgelerden biri olan zulüm altındaki Keşmir halkı tedbirlere uyarak toplu şekilde ibadetler yapmıyor ve sosyal mesafe kurallarına uyarak ibadetlerini gerçekleştiriyorlar.