Rio de Janeiro kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşan Lula da Silva, “İsrail hükümetinin Filistin halkına yaptığı şey bir savaş değil soykırımdır. Çünkü kadınları ve çocukları öldürüyorlar. Askerler ölmüyor, kadınlar ve çocuklar hastanede ölüyor. Bu bir soykırım değilse, soykırımın ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

İsrail ile uyum içinde özgür ve bağımsız bir Filistin devletini savunduklarını söyleyen Lula da Silva, bu konuda politikalarının net olduğunu ifade etti.

Brezilya Devlet Başkanı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne de tepki göstererek “Bugün hiçbir şeyi temsil etmiyor, herhangi bir karar almıyor yani barış için hiçbir şey yapmıyor. Bugün dünyada ikiyüzlülük çok fazla, politika ise oldukça az. Gazze'de olanları kabul etmediğimiz gibi, Ukrayna'daki savaşı da kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

Amerika İsrail’e Acil Silah Satışı Kararını Onayladı Amerika İsrail’e Acil Silah Satışı Kararını Onayladı

BM Güvenlik Konseyi’nde reform gerçekleştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarını ifade eden Lula da Silva, veto hakkına sahip ülkelerin demokratik davranmadığını belirtti.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana yapılan saldırılarda çoğu kadın ve çocuk 30 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Lula da Silva, “İnsanların, Gazze'de olup biteni anlamaması mümkün değil” dedi.