Muslim Port Haber Merkezi | Salih Eser

Halid Meşal: Heniyye'nin Oğullarının Şehadeti Savaşta Bir Dönüm Noktasıdır Halid Meşal: Heniyye'nin Oğullarının Şehadeti Savaşta Bir Dönüm Noktasıdır

Bir dönem İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi görevini yürüten ve iyi Türkçe konuşabilen Richard Moore'un, İngiltere gizli servisinin başına getirilmesi gündeme oturdu. Ancak Moore bu alanda ilk değil. İngiliz istihabratçı gibi, Fransa'nı dış istihbarat birimi DGSE'nin başındaki Bernard Emie ile "Beyninin her hücresini kullanabilen yetenekte" bir isim olarak adlandırılan CIA'in başındaki Gina Haspel'in de yolu Türkiye'den geçti.

Halen Dışişleri Bakanlığı'nda Siyasi Direktörlük görevini yürüten Moore, Türkiye'de görev yaptığı dönemde özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ve Beşiktaş taraftarlığıyla büyük ilgi görmüştü.

Moore'un MI6 başkanlığı görevine sonbaharda başlaması bekleniyor. Moore, yaklaşık altı yıldır MI6 başkanlığını yürüten Sir Alex Younger'ın yerini alacak.

MI6 İngiltere'nin dış istihbarat servisi ve İngiltere dışında istihbarat toplamaktan sorumlu. Kuruluş ana amaçlarını, terörü durdurmak, düşman devletlerin faaliyetlerini aksatmak ve İngiltere'ye bir siber avantaj sağlamak diye tanımlıyor.

Libya Doğumlu Moore, Müslüman Ülkelerde Görev Almasıyla Dikkat Çekiyor

Libya doğumlu Moore, daha önce de MI6'te çeşitli görevler ve ulusal güvenlik danışmanlığı yapmıştı.

Akıcı Türkçe konuşan Moore kariyeri boyunca, Vietnam, Türkiye, Pakistan ve Malezya'da görev yaptı.

Moore'un başta Suriye ve Libya savaşını yakından takip eden biri olması bu göreve atanmasında etkili olduğu da düşünülüyor.

CIA'in Başına Gelen Gina Haspel'de Türkiye'de Görev Yaptı

2018'in Mayıs ayında CIA'in başına getirilen Gina Haspel'de akıcı Türkçe, İspanyolca, Fransızca ve Rusça biliyor.

CIA tarafından yayınlanan özgeçmiş bilgilerinde yer alan detaylarda Haspel'in Türkçeye akıcı derecede hakimiyet sağladığı da belirtilirken, Haspel'in 2000 yılında da Ankara'da görev yaptığı belirtiliyor. Türkçeyi burada öğrendiği belirtilen Haspel'in bu sebeple kasıtlı olarak yerleştirildiği belirtiliyor.

61 yaşındaki Gina Haspel'in Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın Orta Avrupa bürosunda da görev aldığı, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinde uzun süre çalıştığı biliniyor.

Fransız İstihbaratının Başına da Eski Türkiye Büyükelçisi Getirilmişti

Fransa'nin eski Türkiye Büyükelçisi Bernard Emie'de 2017 yılında Fransız dış istihbarat birimi DGSE'nin başına getirilmişti.

Bernard Emie 2007-2010 yılları arasında Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunmuştu.

Bernard Emie dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB sürecine olan muhalefeti nedeniyle iki ülke arasında ilişkilerin gergin olduğu bir dönemde Ankara'da elçilik görevini yürütmüştü.