Pentagon’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, söz konusu askeri malzemelerin ve hizmetlerin ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda İsrail’e derhal satılmasını gerektiren bir acil durumun mevcut olduğuna dair Kongre’ye ayrıntılı gerekçeler sunulduğu belirtildi.

Siyonistlikte Yarışıyorlar... "Zevkle İzledim..." Siyonistlikte Yarışıyorlar... "Zevkle İzledim..."

Silah İhracatı Kontrol Kanunu’nun 36(b) maddesi gereğince Kongre’nin inceleme gerekliliklerinden feragat edildiği bildirilen açıklamada, “ABD, İsrail’in güvenliğine kendini adamıştır. İsrail’in güçlü ve hazır bir öz savunma yeteneğini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olmak, ABD’nin ulusal çıkarları açısından hayati önem taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’e verilecek askeri teçhizatın ve desteğin bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği ve uluslararası insani hukuka uygun mühimmat kullanmanın tüm ülkelerin görevi olduğu öne sürüldü.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 9 Aralık’ta benzer gerekçelere dayanarak değeri 106 milyon doların üzerinde olan yaklaşık 14 bin mermilik tank mühimmatının İsrail’e satılmasını Kongre’nin oluruna sunmadan onaylamıştı.

Editör: Yusuf Yusmar