Kanlı Ruanda Soykırımının Üzerinden 27 Yıl Geçti

Afrika kıtasının ortasında yer alan Ruanda’da 1994 yılında insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri yaşandı. Ruanda'da yaklaşık 100 gün süren soykırımda 800 binden fazla insan hayatını kaybetti. Batı’nın ve Fransa’nın katliamlardaki rolü ise hala tartışılıyor.

Etiyopya: Eritreli Güçler Tigray’dan Çekilmeye Başladı

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, Eritreli güçlerin Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinden çekilmeye başladığını açıkladı.

Etiyopya Başbakanı Ahmed: Eritre, Askeri Güçlerini Ülkemizden Çekecek

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed komşu ülke Eritre'nin iki devlet arasındaki sınır üzerinde bulunan Tigray bölgesinden askerlerini geri çekme konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

İDDEF'ten Burkina Faso'ya Eğitim ve Kalkınma Çıkarması

İDDEF, Burkina Faso’nun çeşitli bölgelerinde inşa ettiği su kuyusu, külliye, mescit ve medreselerin açılışını Türkiye’den katılan heyet, ülke ve bölge yöneticileri ile yerel halkın katılımıyla gerçekleştirdi.

Etiyopya’nın Tigray Bölgesinde Siyasi Çözüm Bulunamadı

Etiyopya’nın Tigray bölgesinde çatışmalar yerini sükunete bıraksa da henüz siyasi çözüm bulunabilmiş değil. Fikir birliğine varılamayan Birleşmiş Milletler ise Eritre’nin askerlerini geri çekmesini istiyor.

Sömürgeci Petrol Şirketi Nijeryalılara Tazminat Ödeyecek

Hollanda'daki Lahey Temyiz Mahkemesi, dünyanın ikinci büyük petrol şirketi Shell'in, Nijerya'daki tarım arazilerini kirleten petrol sızıntısından sorumlu olduğuna hükmetti. Böylece Shell, sızıntıdan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olan Nijeryalı çiftçilere tazminat ödeyecek.

Afrika Batı Medyasından Okunuyor!

Bölge haberlerinin yüzde 81’ini çatışma, darbe ya da siyasi kriz gibi olumsuz konu başlıkları oluştururken, haberlerin kaynağının yüzde 14’ünün AFP, yüzde 9’unun BBC, olduğu ortaya çıktı.

Korsan Saldırısı: Nijerya Açıklarındaki Saldırıda Mürettebattan Bir Kişi Öldürüldü

Nijerya'nın Lagos kentindeki limandan yola çıkarak Güney Afrika'nın Cape Town kentine doğru ilerleyen Mozart isimli Türk konteyner gemisi, korsan saldırısına uğradı.

Amerikan Askerleri Somali'yi Tamamen Terketti

Amerika Somali'deki askerlerin tamamen çekildiğini açıkladı. Son dönemde Amerikan üslerine yönelik saldırıların artmasıyla askerlerin çekilme zamanlamasının kesişmesi dikkat çekti.

Muhalefet Partileri Birleşti! İsrail ile Normalleşmek Suç Sayılsın!

Moritanya'da muhalefet partileri, İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleşmesini suç sayan yasaların çıkarılması çağrısında bulundu.

Mali'de Askerleri Ölen Fransa Düğüne Saldırarak Katliam Yaptı

Mali’de son bir haftada 5 askeri öldürülen Fransız ordusu bir çöl düğününü havadan taradı. Fransız güçleri, çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu masum Müslüman halkı katletti.

Nijer’de Kanlı Saldırısı: 2 Fransız Askeri, En Az 70 Ölü

Nijer'in Mali sınırı yakınlarındaki Tchombangou ve Zaroumdareye köylerine düzenlenen silahlı saldırıda en az 70 kişi yaşamını yitirdi. Hayatını kaybedenlerin tamamının sivil olduğu belirtildi. Saldırıda en az 20 kişi yaralandı.

Somali'de Türk Firması Çalışanlarına Bombalı Saldırı: 3 Kişi Hayatını Kaybetti

Somali’de yol yapımı sırasında Türk ve Somalili işçilerin bulunduğu bölgeye düzenlenen bombalı saldırıda 2’si Türk olmak üzere 3 kişi hayatını kaybederken, 14 kişi de yaralandı.

Somali Muhalefetinden Türkiye'ye Mektup

Somali'de muhalefet, Türkiye'nin bu ülkeye yapmayı planladığı silah sevkiyatını seçim sonrasına ertelemesi için çağrıda bulundu. Muhalefet, silahların Somali'deki seçimlerin manipülasyonunda kullanılmasından endişeli.

Amerika Somali'de de Kaybetti Trump Askerlerine Geri Çekilin Talimatı Verdi

Amerika'nın yolcu Başkanı Donald Trump, Somali'deki ABD askerlerinin çoğunun 2021 yılı başına kadar geri çekilmesi talimatını verdi. Amerika'da, geçtiğimiz günlerde Somali'deki operasyonlarda askerlerinin öldüğü haberleri konuşuluyordu.

Nijerya'da En Az 43 Tarım İşçisi, Boğazları Kesilerek Öldürüldü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda düzenlenen ve Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'nin "akıl almaz" diye tanımladığı saldırıda 43 kişi öldürüldü.

Etiyopya'da TPLF'ye Karşı Yürütülen Askeri Operasyon Tamamlandı

Etiyopya'da isyancı güçler Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) yönelik üç haftadır devam eden askeri operasyon tamamlandı.

Etiyopya Savaşa Sürükleniyor

Etiyopya’da, bir yanda Tigray’da hükümete karşı başlayan isyan ve sivil katliamlar ile komşu ülke Eritre’ye füze atılması, bir yanda ise Mısır ve Etiyopya’nın ortak tatbikat düzenlemesi ülkeyi savaşın eşliğine getirdi.

Ruanda Soykırımında Başrol Fransa

Afrika kıtasının ortasında yer alan Ruanda’da 1994 yılında insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri yaşandı.

Nijerya'da Protestolar: Tüm Polis Güçleri Devreye Sokuldu

Nijerya Emniyet Genel müdürü Mohammed Adamu, ülkede günlerdir süren protestolar, şiddet eylemleri ve yağmalar nedeniyle tüm polis güçlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Trump'ın "Mısır Barajı Havaya Uçuracak" Demesi Etiyopya'yı Öfkelendirdi

Etiyopya, ABD Başkanının sözlerini kınarken saldırılara boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Sudanlılar: "Halkımız Normalleşme Anlaşmalarına Bağlı Kalmayacaktır"

Sudan'daki "Ulusal İttifak Güçleri" birliği, Sudan halkının normalleşme anlaşmalarına bağlı kalmayacağını açıkladı. Birlik, İsrail işgal rejimiyle yapılan anlaşmanın halkın duruşunu yansıtmadığı duyuruldu.

Afrika'nın En Yoğun Nüfuslu Ülkesi Nijerya'da Neler Oluyor?

Nijerya'nın en büyük şehri Lagos'ta polis şiddetine karşı gösterilerde en az 12 kişinin askerlerin açtığı ateşte öldürüldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Nijerya ordusu ise askerlerin protestocuları öldürdüğü haberlerinin "yalan haber" olduğunu söylüyor.

Sudan Hükümeti İle 9 İsyancı Güç Arasında Tarihi Barış Anlaşması

Sudan hükümeti ile ülkenin batı ve güneyinde Devrimci Cephesi bünyesindeki 9 isyancı silahlı örgüt arasındaki çatışmaları sona erdirecek nihai barış anlaşması imzalandı.

Mali'de Cunta Cumhurbaşkanı İ. Boubacar Keita'yı Serbest Bıraktı, Sarayı Terketmedi

Mali'de 18 Ağustos'ta yapılan darbeden bu yana askeri cunta tarafından alıkonulan Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita serbest bırakıldı. Darbeci askerler, Keita'nın rezidansını ise terketmedi.

Mali'de Darbeye Giden Süreç ve Sömürge Ülkelerinin Etkisi

Fransa'nın sömürgeci rolünden Rusya'nın etkisine, siyasi muhalefetten isyancı askerlere kadar Mali’deki darbeye ilişkin yaşanan süreci tüm detaylarıyla derledik.