• İstanbul25 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zindanlar Yusuf Göreli 1752 Gün Oldu
13 Nisan 2018 Cuma 11:39

Zindanlar Yusuf Göreli 1752 Gün Oldu

Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Mısır zindanlarındaki direniş destanı 1752. gününde… Cumhurbaşkanı Mursi'nin sağlık durumunun son derece kötü olduğu ve hayatını kaybetme riski taşıdığı biliniyor.

Muslim Port Haber Merkezi

Mısır halkı tarafından seçilen ve yıllarca zulüm altında yönetilen Mısır halkı için umut kaynağı olan Dr. Muhammed Mursi, darbeciler tarafından yönetim erkinden uzaklaştırılalı tam 1752 gün oldu.

Yaklaşık 5 yıldır hapishanede bulunan Mursi, "Anayasamız Kur'andır" açıklamasıyla Müslümanların gurur kaynağı olmuş, “Çocuklarımız bizler için onlar adamdı” diyecekler ifadeleriyle zihinlere kazınmıştı

Hüsnü Mübarek’in 2011 yılında devrilmesi sonrasında yapılan bütün meşru seçimleri, yıllarca yasaklı olan Müslüman Kardeşler’in Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) kazanmıştı.

SAĞLIK DURUMU OLDUKÇA KÖTÜ

Mısır’da Abdulfettah Sisi tarafından gerçekleştirilen darbe sonrası yönetim erkinden uzaklaştırılan 3 Temmuz 2013’den bu yana Mısır zindanlarında olan Muhammed Mursi’nin sağlık durumunun da oldukça kötü olduğu biliniyor.

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Ahmed Mursi, babasının sağlığının hiç olmadığı kadar bozulduğu yönünde haberler olduğunu kaydetmişti.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklamada bulunan Ahmed Mursi, "Mensubiyeti ve yönelimi ne olursa olsun konuyla ilgilenen herkese acil bilgilendirme" başlığıyla yaptığı açıklamada, 66 yaşındaki babası Muhammed Mursi'nin sağlığının, daha önce görülmemiş şekilde bozulduğu ve gardiyanlar tarafından söz konusu durumun görmezden gelindiği yönünde haberler olduğunu aktarmıştı.

Babasının hayatından ve gerekli tedaviyi görememesinden Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar'ın sorumlu olduğunu ifade eden Ahmed Mursi, "İslam ve Arap dünyası ile Mısır'ın dürüst insanlarına" babasının başta gerekli sağlık hizmeti olmak üzere insani haklarının desteklenmesi çağrısında bulunmuştu.

727998fc031c4a319bf49318289827d9-0.jpg

TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULUYOR

Muhammed Mursi, "hayati tehlikesi" bulunduğunu ifade etmesine rağmen "tek kişilik hücrede" tutuluyor.

Mısır'da 2013'te gerekleşen askeri darbeyle görevden alınan Mursi, sağlık sorunları nedeniyle çoğu zaman duruşmalara da katılamamıştı. Katıldığı duruşmalardan birinde "Durumum kötü ve günden güne kötüye gidiyor." ifadesini kullanmış, sol gözünün görmemeye başladığını kaydetmişti.

Bir sonraki duruşmasında savunma heyeti ile görüşmek isteyen ve tedavi hakkından feragat etmeyeceğini vurgulayan Mursi, hayatını ilgilendiren konular olduğunu, hapishanedeki yemekleri yemediği için iki defa şeker komasına girdiğini ifade etmişti.

Bunun üzerine Mursi'nin ailesi, masrafları kendileri karşılamak üzere Mursi'nin özel bir sağlık merkezine nakledilmesi talebinde bulunmuş, mahkeme Mursi'nin sağlık sorunlarını göz önünde bulundurarak Kasım 2017'de özel bir hastaneye nakline karar vermişti ancak bu karar şu ana kadar uygulanmadı.

rtx1gq9b-2-27-2017.jpg

MURSİ HER AN ŞEHİT OLABİLİR

Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Abdullah Mursi, geçtiğimiz haftalarda Washington Post için bir yazı kaleme almıştı.

Ahmed Mursi, yayınlanan yazıda tıbbi ihmallerden ötürü babasının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

4798552-3x2-940x627-1.jpg

DARBEYE GİDEN YOL

3 Temmuz 2013 günü televiyonlar tarafından yayınlanarak tüm dünyanın gözü önünde gerçekeşen darbe sonucu Mısır'lı müslümanların umut kaynağı olan Muhammed Mursi ve dava arkadaşları hapishanelere atıldı.

“Cumhurbaşkanı Mursi uzlaşma taleplerini reddetmiştir. Bu nedenle de, askeri güçler görevini gerçekleştirmiş ve yol haritasını çizmiştir.” ifadeleriyle darbeyi gerçekleştiren Abdulfettah El Sisi darbenin ardından anayasayı askıya aldğını açıklarken darbe öncesi Muhammed Mursi "Anaysamız Kur'an'dır" ifadeleriyle Mısır halkına sesleniyordu.

Muhammed Mursi'nin yönetim erkinden uzaklaştırılmasının ardından dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı ve bir Hristiyan olan Adli Mansur, geçiş dönemi Cumhurbaşkanı oldu.

Darbeden kısa bir süre sonra yapılan göstermelik seçimlerdeyse darbeci Abdulfettah El Sisi, ülkenin gayri meşru cumhurbaşkanı olarak yönetim erkini tamamıyla sahiplendi.

Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı makamına oturmasıyla beraber Mısır'lı Müslümanlara karşı bir cadı kazanı başlatıldı.Binlerce Müslümanın Mısır zindanlarına doldurulduğu süreçte çok sayıda kişi de idam edildi.

YORUMLAR
A.kerim Kahlar
Firavuna kalmayan Mısır Sisi Firavun'unada kalmayacaktır biiznillah
14 Nisan 2018 01:23
213.128.90.237
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim