• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zimbabve Kaosa Sürükleniyor
13 Temmuz 2016 Çarşamba 16:31

Zimbabve Kaosa Sürükleniyor

Zimbabve'de Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin istifası ve maaşların zamanında ödenmesi talebiyle başlatılan sivil itaatsizlik eylemleri yaklaşık 10 gündür devam ediyor.

Muslim Port Haber Merkezi | Mahmud Özdemir - Harare

Zimbabve'de yaklaşık Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin istifası ve maaşların zamanında ödenmesi talebiyle başlatılan sivil itaatsizlik eylemleri yaklaşık 10 gündür devam ediyor. Robert Mugabe geçen hafta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında hükümetin işçi maaşlarını zamanında ödeyememesinden ABD'yi ve AB ülkelerini sorumlu tuttu.

rtse28t.jpg

Bağımsızlığın ilan edildiği 1980 yılından günümüze 36 Yıldır Başkanlık görevini yürüten 92 yaşındaki Mugabe, her fırsatta dile getirdiği "Herkesle anlaşın ama Avrupalılarla asla" sloganıyla ve batı dünyasına kapıları kapatmasıyla tanınıyor. Mugabe'nin protestoların direkt hedefinde olması ise, ekonomik daralma ve İngileterenin kopuşuyla sıkıntıya giren Avrupa Birliği ülkelerinin, protestoları el altından desteklediğini düşündürüyor. Zira uluslararası yayın yapan haber ajansları ve medya organları şimdiden Mugabe sonrasında kimin başkanlık koltuğuna oturacağı hakkında haber ve analizler yayımlamaya başladı.

ww.jpg

Diğer yandan hükümet karşıtı eylemlerin başını çeken Papaz Evans Mawarire, Facebook hesabı üzerinden paylaştığı videoda, hükümet tarafından Zimbabvelileri etkileyen meselelerin henüz ele alınmadığını, dolayısıyla Mugabe'ye yapılan baskının arttığını belirtti.

1997.jpg

Mawarire, "Niyetimiz ülkeyi saran korkuyu kırmak için kepenk indirmek. Vatandaşların sorunları değişmeyecek doğru, insanlar tutuklanabilir ancak bu dertler asla tutuklanamaz." dedi.

Papaz Mawarire, hükümet, kabinedeki bakanları görevden alana, polislerin sokaklara kurduğu barikatlar kaldırılana, maaşlar zamanında ödenene kadar pasif direniş eylemlerini sürdürme yemini etti.

Taksi ve minibüs şoförleri emniyet güçleriyle çatışmıştı

Ülkede olaylar, bir grup tüccarın, 1 Temmuz'da Zimbabveli yetkililerin Güney Afrika ile ticarete getirdiği kısıtlamalar üzerine Beitbridge sınırında gösteri düzenlemesiyle patlak verdi.
Başkent Harare'de, 4 Temmuz'da polisi rüşvet talep etmek için şehrin sokaklarına barikatlar kurmakla suçlayan taksi ve minübüs şoförleri emniyet güçleriyle çatışmış, sürücülerin kendilerine saldırması ve kent merkezine çıkan yolları kapatması sonucu polis, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

30003.jpg

Protestolar tüm ülkeye sıçradı

Sosyal medyada 6 Temmuz'da yapılan #ShutDownZimbabwe2016 (#KepenkİndirZimbabve2016) çağrısına, iş dünyası karşılık verdi, okullar, mağazalar ve devlet daireleri ülke genelinde kapatıldı.

Devlet Başkanı Mugabe, cuma günü yaptığı halka sesleniş konuşmasında, hükümetin işçi maaşlarını zamanında ödeyememesinden ABD'yi ve AB ülkelerini sorumlu tutarken, işçilere de "Bazıları, bizim beyaz azınlığın iktidarında yönetilirken karşılaştığımız sorunları hiç yaşamadıklarından anlamıyorlar. Şimdi onlara toprak veren, iş veren, zenginlik veren bir hükümetleri var. Yaptırımlar canımızı yakıyor. Sabırlı olun, ödemelerinizi yapacağız." demişti.

3000e.jpg

3000.jpg

3751.jpg

3500.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim