• İstanbul22 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemen Açlıktan Ölüyor
16 Haziran 2017 Cuma 14:09

Yemen Açlıktan Ölüyor

Ülkenin orta kesiminde yer alan İbb vilayetinde yiyecek bulamayan 40 yaşındaki Meryem iki kızı ile birlikte intihar etti.

Yemen'de uzun süredir devam eden çatışmalar ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle milyonlarca kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve bazılarının bu krizden dolayı intihar ettiği belirtiliyor.

Yemen'de 2 yılı aşkın süredir hükümet güçleri ile Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı silahlı güçler arasında devam eden çatışmalardan en çok etkilenen Kızıldeniz sahil şeridinde yer alan bölge halkı, geçim kaynakları olan hayvanlarını satmak zorunda kaldıkları ve insani felaketle karşı karşıya kaldıkları ifade ediliyor.

Ülkenin batı kesiminde yer alan Taiz'e bağlı Muha ilçesi sakinlerinden 42 yaşındaki Amran el-Akil, yaptığı açıklamada, Kızıldeniz'de balıkçılık yaparak geçimini sağladığı ancak bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı 2 aydan beri denize açılamadığını dile getirerek, iş bulma umuduyla başkent Sana'ya geldiğini söyledi.

Çocuklarının karınlarını doyurmak ve bayram öncesi onlara yeni giysi alacak kadar para kazanma arayışında olduğunun altını çizen Akil, "İş arıyorum. Nerede ne iş olursa olsun fark etmez yeter ki dilencilik yapmayayım veya çocuklarımın yanına elim boş dönmeyeyim." dedi.

Akil, başkent Sana'nın da aralarında bulunduğu ülkenin çoğu kentinde her geçen gün kötüleşen ekonomik sıkıntılara işaret ederek, uluslararası örgütler ile yardım kuruluşlarının Yemen'deki krize farklı çözüm yollarını bulmaları temennisinde bulundu.

"Bir keçim vardı 9 bin Yemen riyalına satarak (25 dolar) bir kısmını çocuklarıma bıraktım bir kısmını da Sana'ya gelmek için harcadım." diyen Akil, tek temennisinin çocuklarına eli boş dönmemesi olduğunu söyledi.

Açlık nedeniyle Yemenli kadın iki kız çocuğu ile intihar etti

Ülkenin orta kesiminde yer alan İbb vilayetine bağlı es-Sedde ilçesinde yiyecek bulamayan 40 yaşındaki Meryem, İman (12) ve Eric (9) isimli kızlarıyla zehir içerek intihar etti. Komşuları, dilenmenin kendisine ağır geldiği için kadının 2 çocuğuyla canına kıydığını aktardı.

Kentteki yardım kuruluşlarında aktivist Mustafa ez-Zeyadi, bölgedeki insani krizden dolayı Meryem ve iki kızı intihar ederek hayatlarına son verdiğini, kocasının ekonomik sorunlarından dolayı kısa süre önce evini terk ettiğini söyledi.

Söz konusu intihar olayının sosyal medyada yankı uyandırdığına dikkati çeken Zeyadi, intihar eden kadının fotoğrafını sosyal medyada paylaşan Yemenlilerin, kendi durumlarının da bundan pek farklı olmadığı yönünde yorumlarda bulundular.

Bu olaydan yaklaşık bir hafta önce ise başkent Sana'da görev yapan üst düzey subay Salih Muhammed es-Sabari, geçim sıkıntısından dolayı intihar etmişti. Komşularından alınan bilgiye göre, 8 aydan beri maaşını alamayan Sabari, beylik tabancasıyla intihar ederek hayatına son vermişti.

Psikolojik sorunlar

Ülkede uzun süredir devam eden çatışmalar sonucu bireyleri intihara kadar götüren insani felaket, halkın psikolojik durumunu da etkiliyor.

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen Yemenli psikiyatrist, başkent Sana'da psikolojik durumdan mustarip onlarca kişinin yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeniyle kliniğe gelerek tedavi olmak istediklerini belirtti.

Yardımların azalması

Yemen'deki çatışmalardan en fazla etkilenen vilayet ülkenin güneybatısındaki Taiz'de de hayat şartlarının çok kötü durumda olduğunu belirten yardım kuruluşları, kamu görevinde çalışan birçok kişinin geçim kaynağı aradığını aktardı.

Kentteki insani yardım koalisyonu basın sözcüsü Ahmed es-Suheybi, Taiz'deki insani yardımların büyük seviyede azaldığına dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

"Taiz halkı bu yılki yardım kuruluşlarından umutluydu, ancak yardımlar büyük ölçüde azaldı. Geçen ramazan ayında Kral Selman Vakfı yardım kuruluşu 100 bin gıda yardım kolisi dağıttı. Bu ramazanda ise hiçbir şey dağıtılmadı. Savaştan dolayı göç eden ve zarar görenlerin sayısında artış olmasına rağmen yardım kuruluşlarından destek çok azaldı. Düşünün petrol şirketinde çalışan ve maaşını dolar ile alan biri savaşın başlamasıyla çalıştığı şirket kapanıyor ve bunun gibi birçok kişi de seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor."

Yemen iç savaşında 2.7 milyon kişi yerinden oldu

Yemen'de devam eden iç savaş sebebiyle 2.7 milyon Yemenli başka ülke içinde bölgelere göç etmek zorunda kaldı

Yemen hükümeti, iç savaşın başladığı 2015 yılından bu yana ülkede 2.7 milyon Yemenlinin yerinden olduğunu doğruladı. 

Yemen Göçmen Kampları Yönetim Kurulu Başkanı Necib El Saadi yaptığı açıklamada, Yemen'deki iç savaş sebebiyle ülke içinde göç etmek zorunda kalmış olanların sayısını 2 milyon 442 bin olduğunu ifade etti. El Saadi açıklamasında, 300 binden fazla kişinin de başka ülkelere göç ettiğini kaydetti.

Yemen Haber Ajansı'nın El Saadi'den aktardığına göre, Yemenlilerin ülke dışında göç ettikleri ülkeler: Suudi Arabistan, Mısır, Cibuti, Türkiye, Malezya, Sudan, Somali ve Ürdün.

Yemen'de iç savaşın başladığı 2015 yılından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısının 10 bine yaklaştı ifade ediliyor. Ayrıca ülkede18 milyon kişi yeterli oranda gıdaya ulaşamıyor ve toplamda yaklaşık 3.3 milyon kişi hastalıklar ile mücadele ediyor. Üllkede her 450 kişiye ise sadece 1 sağlık görevlisi düşüyor.

 

Büyük kriz

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien de iki hafta önce BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen Yemen'deki insani duruma ilişkin toplantıda yaptığı açıklamada, ülkedeki gıda sorununa değinerek gıda güvensizliği seviyesi bakımından yaklaşık 17 milyon Yemenlinin "Büyük kriz" seviyesine geldiği, aralarında 6,8 milyon kişinin ise açlığın kıyısında olduğunu söyledi.

Dünya Gıda Programı (WFP) da Yemen'deki duruma ilişkin yayımladığı nisan ayı raporunda ülkede yaklaşık 9 milyon kişiye acil gıda yardımını sağlayacağını açıklamıştı.

Yemen krizini "Dünyanın en kötü krizlerinden biri" olarak tanımlanan raporda aylık olarak ciddi tehlike altındaki yaklaşık 7 milyon kişiye gıda yardımının yanında 2,2 milyon çocuğun da yetersiz beslenmeye karşılık tedavi sağlamayı amaçladıkları kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim