Afganistan, Taliban Mahkumlarını Serbest Bırakan Kararını Duyurdu

14 Mart'tan itibaren 1500 mahkumun, Afganlar arası müzakerelerin başlamasıyla da her iki haftada bir 500 olmak üzere toplamda 5 bin mahkumun serbest bırakılması takvime bağlandı.

Hint Müslümanlarının Sesini Duyan Var Mı?

Narendra Modi’nin Hint milliyetçiliği (bundan sonra “Hindutva”) Hindistan’da Müslümanlara karşı sistemli bir şiddet ve zulüm pratiğinin önünü açtı.

Amerika, Afganistan’ı Terk Ediyor

29 Şubat'ta Taliban'la imzaladığı anlaşma kapsamında Afganistan'daki birliklerini çekmeye başlayan ABD, İlk etapta 135 gün içinde 3400 askerini ülkeden çıkaracak. Geri kalan 8600 askerin ise (operasyonları) sürdürebileceği açıklandı.

Hindistan Başbakanı Modi’nin Bangladeş’e Yapacağı Ziyarete Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Hindistan’da Müslümanları dışlayan yasa tasarısı, Keşmir’in statüsünü değiştirme gibi krize neden olan kararlar alan Başbakan Modi 17 Martta Bangladeş’i ziyaret edecek. Bangladeşli Müslümanlar ise sokaklara döküldü, ‘Modi’yi istemiyoruz’ gösterileri düzenlendi.

Afganistan'da Siyasi Liderlerin Katıldığı Törene Bombalı Saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de siyasi liderlerin de katıldığı anma törenine silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. En az 27 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Afganistan Sağlık Bakanlığı 55 kişinin yaralandığını açıkladı.

Taliban’ın Zaferi: Ehl-i Sünnet’in Anti-Emperyalizmi Makbul Değil mi?

Katar’ın başkenti Doha’da 29 Şubat 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İslam Emirliği (Taliban) arasında imzalanan ikili antlaşma Afganistan topraklarında Büyük Britanya ve Rusya’nın ardından ABD’nin de yenilgisini mühürlemiş oldu.

ABD Anlaşmaya Rağmen Taliban'a Karşı Hava Saldırısı Düzenledi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Afganistan'daki Taliban güçlerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Saldırı, ABD ve Taliban arasında cumartesi günü imzalanan barış anlaşmasından bu yana Taliban'a karşı yapılan ilk saldırı oldu.

Taliban-ABD Arasındaki Tarihi Anlaşmanın İçeriği

Anlaşmada taraflara düşen yükümlülükler sıralanırken, Afganistan’da ABD ve müttefiklerinin güvenliğine karşı tehdit oluşturacak hiçbir unsura izin verilmemesi, bu ülkelerin de Afganların içişlerine karışmaması taahhütleri vurgulanıyor.

Koronavirüs Tehlikesi Büyüyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 85'i bini geçti. Covid-19 salgınında toplam 2 bin 933 kişi yaşamını yitirdi. Çin ana karasında 2 bin 835, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde 2, İran'da 43, İtalya'da 21, Güney Kore'de 17, Japonya'da 11, Fransa'da 2, Tayvan ve Filipinler'de de 1'er kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Afganistan’da Taliban Zaferi: Amerika Çekiliyor

ABD, 2001 yılında Afganistan'ı işgal ederek yüzleştiği Taliban'la barış anlaşmasını Katar'da resmen imzaladı. Doha’da aylardır devam eden görüşmelerde Taliban geri adım atmadı, ABD Trump’ın emriyle anlaşmaya imza attı.

Pakistan'da Tren Otobüsle Çarpıştı: 18 Ölü

Pakistan’da yolcu otobüsü ve trenin çarpışması sonucu 18 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi yaralandı.

'Hindu Fanatikler Müslüman Olduğum İçin Saldırdı'

Hindistan’da Hint milliyetçisi grupların, başkent Yeni Delhi’de Müslümanları hedef alan saldırılarında 4 günde 20 kişi katledildi. Camiler, işyerleri ve evler tahrip edildi. Ashok Vihar bölgesinde, bir grup, caminin minaresindeki hilali sökmeye çalıştı. Irkçı saldırılar sonrası bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Müslümanlar, Hindu Vahşetine Karşı Direnişi Sürdürüyor; 4 Kişi Daha Katledildi

Hindistan'da, Müslümanları dışlayan "Vatandaşlık Yasası"na karşı tepkiler sürüyor. Başkent Yeni Delhi'nin kuzeydoğusunda yapılan protesto gösterilerinde olay çıktı. 1 emniyet amiri ile 3 sivil hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı.

ABD İşgalinin Gerçek Yüzü! 100 Bin Sivil Katledildi

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'daki iç savaşta son 10 yılda 100 binden fazla sivilin öldüğünü veya yaralandığını açıkladı.

Afganistan'da 2 Aday Seçim Zaferi İlan Ederken Cumhurbaşkanı Gani’ye Mazbata Verildi

Yüzde 50 barajını az bir farkla aşarak yüzde 50,64'lik oy ile 2. kez Afganistan Cumhurbaşkanı seçildiği ilan edilen Eşref Gani'ye mazbatası verildi. Seçim Komisyonu tarafından yüzde 39.5 oy aldığı ilan edilen Abdullah Abdullah ise 'şaibeli oylara' işaret ettiği açıklamasında sonuçları tanımadığını belirterek kendi seçim zaferini ilan etti.

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Mülteci Hakları İçin 'Tevbe Suresi' Vurgusu

Tevbe Suresi'nden alıntı yapan BM Genel Sekreteri Guterres, "Bu ayet, inançlı ya da inançsız mültecilere hak ettikleri korumayı modern anlamda sağlamayı tanımlayan 1951 yılı Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşmesi'nden yüzyıllar önce söylenmiş dikkate değer bir hoşgörü örneğidir" dedi.

Erdoğan Pakistan’da; ‘Dün Çanakkale, Bugün Keşmir. Hiçbir Farkı Yok’

Pakistan Parlamentosu'ndaki Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda konuşan Erdoğan, ''Değerli kardeşlerim, biz sizi sevmeyeceğiz, size muhabbet beslemeyeceğiz de kimi seveceğiz, kime muhabbet besleyeceğiz?'' dedi. Pakistan halkının Kurtuluş Savaşı'na desteğini hatırlatan Erdoğan, "Dün Çanakkale, bugün Keşmir. Hiçbir farkı yok" diye konuştu.

Taliban, ABD Askerlerinin Olduğu Uçağı Vurdu

Afganistan'da bir uçağın, ülkenin doğusundaki Gazni vilayetinde Taliban kontrolü altında bulunan dağlık bir bölgede düştüğü belirtildi. Ancak uçağın yolcu uçağı mı yoksa akseri uçak mı olduğuna ve kaç kişinin bulunduğuna dair farklı bilgiler verildi. Taliban yaptığı açıklamada uçağı kendilerinin vurduğunu açıkladı.

Rusların 'Kanlı Ocak' Vahşetinin 30. Yılı; Acılar Hala Dinmedi

Azerbaycanlılar, 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmadan katlettiği kurbanlarını anıyor.

Çeçenistan'da Başkanlık Görevini Bırakan Kadirov Hastaneye Kaldırıldı

Rusya yanlısı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramazan Kadirov, geçici olarak görevini bıraktığını açıkladı. Kadirov'un hastaneye kaldırıldığı da kaydedildi.

Afganistan'da Taliban Saldırısında 17 Asker Öldü

Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Tahar kentinde Taliban örgütünün düzenlediği saldırıda 17 sözleşmeli asker hayatını kaybetti.

BM: Afganistan'da 10 Yılda 100 Bin Sivil Öldü veya Yaralandı

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), Afganistan'da 10 yılda 100 binden fazla sivilin öldüğünü veya yaralandığını bildirdi.

Hint ve Pakistan Askerleri Keşmir'de Çatıştı: 6 Asker Öldü

Keşmir Kontrol Hattı'nda Hint ve Pakistan askerleri arasında karşılıklı açılan ateş sonucu son 36 saatte iki taraftan toplam 6 asker öldü. Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Kontrol Hattı'nın Hacı Pir bölgesinde Hint askerleri tarafından ateşkes ihlali yapıldığı belirtildi.

Afganistan'da Amerikan Askeri Öldürüldü

Afganistan'da Taliban'a bağlı güçler NATO bünyesinde görev yapan bir ABD askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Hindistan'da Vatandaşlık Yasasına Karşı Protestolar Sürüyor

Hindistan'da Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen altı dini azınlığa mensup kişilere vatandaşlık yolunu açan, ancak aynı kapsamdaki Müslümanları saf dışı bırakan vatandaşlık yasası değişikliğine protestolar sürüyor.

Hindistan'ın Müslümanları Dışlayan Vatandaşlık Yasası Protesto Ediliyor

Hindistan'ın çeşitli eyaletlerinde, komşu ülkelerden gelen 6 dini gruba vatandaşlık yolunu açarken, aynı durumdaki Müslüman göçmenleri dışarıda bırakan vatandaşlık yasası değişikliğine protestolar sürüyor.