Malezya Fransa, İngiltere ve ABD'nin 'Çöplerini' Geri Gönderdi

Malezya 150 konteyner plastik atığı getirildikleri ülkelere geri gönderdi. Plastik atıkların ülkeye 'yasa dışı' yollardan sokulduğu belirtildi.

Hindistan'dan Keşmir Tepkisi: Türkiye'den İthalat Sınırlandırılıyor

Ankara'nın Keşmir politikasına tepki gösterdiği Hindistan, Türkiye'den yaptığı ithalatta sınırlandırmaya gitme kararı aldı.

Avustralya'da Deve Vahşeti Yaşanıyor

Avustralya'nın kontrol altına alınamayan yangınlardan ve kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde, su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 5 binin üzerinde yabani deve helikopterlerden keskin nişancıların açtığı ateşle itlaf edildi.

Hindistan'da Müslüman Karşıtı Yasayı Protesto Edenlerden Milyonluk Tazminat İstendi

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaleti yönetimi, Müslümanları dışlayan vatandaşlık yasasına karşı yapılan protestolarda kamu mallarına verilen zarar nedeniyle 200'den fazla kişiden milyonlarca rupilik tazminat talep ediyor.

Tsunami Felaketinin 15. Yıl Dönümünde Anma Törenleri

15 yıl önce en az 220 bin kişinin ölümüne neden olan tsunami felaketinin kurbanları için anma törenleri düzenlendi.

Anne Babası Tutuklu Olan Uygur Çocuk Donarak Öldü!

Geçtiğimiz günlerde karla kaplı nehir içinde cansız cesedine ulaşılan 5 yaşındaki Uygur Türk'ü Nesrullah Rozi Ahmad'in anne ve babasının tutuklu olduğu belirtildi.

Çin, Kur'an ve İncil'in Yeniden Yazılması için Harekete Geçti

Dini özgürlüklerin günden günde kısıtlandığı Çin'de Şi Cinping yönetimi, Kur'an, İncil ve Budist Sutraların meallerinin Maoist Çin Komünist Partisi'nin ideolojisine göre yeniden yazılması için düğmeye bastı.

İsrail'den Arakan Müslümanlarına Karşı Myanmar'a Teşvik

İsrail Haaretz gazetesi, İsrail'in, Müslüman Rohingyaları katleden Myanmar hükümetini gerek silah satışı gerekse uluslararası soruşturmalarda çekimser kalmak suretiyle desteklediğini yazdı.

5 Maddede Doğu Türkistan

Twitter'da 'Genç İHH' isimli hesaptan paylaşılan videoda Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan'a ilişkin beş madde sıralandı.

Türkiye Tek Ses, Tek Yürek! Doğu Türkistan İçin Eylem Çağrısı

Çin’in zulmettiği mazlumların yanında olmak amacıyla birçok eylem gerçekleştirilecek. Eylemlerin İstanbul'daki adresi Fatih olacak. Binlerce kişi, Fatih Camii’nde buluşup Beyazıt Meydanı’na yürüyecek.

Çin'de Ömür Boyu Hapis Cezası Çeken Uygur Aktivist İlham Tohti Kimdir?

İlham Tohti, Çin'de yaşayan Uygur azınlığın bir mensubu ve Çin politikalarını eleştiren bir akademisyen yazar. 2014 yılında ömür boyu hapse mahkum edildi ve o zamandan bu yana hala hapiste.

Malezya’da Zirve: Beklentiler ve Zorluklar

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur 18-21 Aralık günlerinde önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak. ‘KL Zirvesi’ olarak adlandırılan bu etkinlik, farklı coğrafyalardan ve ülkelerden siyasetçi, akademisyen, araştırmacı, iş adamı gibi farklı alanlardan katılımcılarıyla İslam dünyasını etkileyen sorunları masaya yatıracak.

Filipinler 6.8 Büyüklüğünde Depremle Sarsıldı

Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler'de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 6 yaşında bir kız çocuğunun üzerine yıkılan duvar nedeniyle hayatını kaybettiği, en az 14 kişinin ise yaralandığı duyuruldu.

Bangsamoro Başbakanı Hacı Murat: Yeni Statümüze Geçerken Destek Bekliyoruz

Bangsamoro Özerk Bölgesi Başbakanı Hacı Murat, "50 yıllık devrimci bir hareketten idareyi teslim alan bir hükümet moduna nasıl dönüşebileceğimiz durumuyla yüz yüzeyiz. Bu konuda tüm İslam toplumları ve hükümetlerden destek bekliyoruz, önceki statümüzden şimdiki yapımıza geçiş yaparken lütfen bu kapsamda bize yardımcı olun." diye konuştu.

Çinli Müsteşara Çağrı: İstediği Kanalda Tartışmaya Varım

Doğu Türkistan'daki ailesinden acı haberler paylaşan Prof. Abdürreşit Celil Karluk, Çin’in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı'nın gerçekleştirdiği basın toplantısında sarf ettiği sözlere cevap verdi.

Komünist Çin Rejimi: Uygurlar Çok Mutlu!

Çin yönetimi sözde 'Mesleki eğitim merkezi' olarak tanımladığı toplama kamplarında bulunanların çoğunun mezun olarak evlerine döndüğünü ve mutlu bir yaşam sürdüğünü iddia etti.

Cami Yıktı, Müslüman Oldu: 90 Cami İnşa Etti

Babri Camisi'nin 6 Aralık 1992'deki yıkımında yer alan Hindulardan biri olan Balbir Singh, olaydan 6 ay sonra Müslüman olarak Muhammed Amir ismini aldı.

Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 27 Yıl Geçti

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde 6 Aralık 1992'de aşırılıkçı Hinduların, 16. yüzyılda inşa edilen Babri Camisi'ni altında tapınak olduğu gerekçesiyle yıkmasının üzerinden 27 yıl geçti.

Rusya ve Çin'i Birbirine Bağlayan Dev Doğalgaz Boru Hattı Devrede

Rus gazını Çin'e taşıyacak Sibirya'nın Gücü Doğalgaz Boru Hattı devreye girdi. Rusya, Çin'e 30 yıl boyunca yılda 38 milyar metreküp doğal gaz sevk edecek.

Çin'in Toplama Kampında Kalan İsim Doğu Türkistan'daki Zulmü Anlattı

16 ay boyunca zalim Çin güçleri tarafından toplama kamplarında tutulan Gülbahar Celilova yaşadığı acı olayları anlattı. Celilova'nın anlattıkları Doğu Türkistan'daki zulmü gözler önüne seriyor.

Doğu Türkistan'dan Acı Haber Geldi: Allah Aşkına Lütfen Ses Çıkartın!

Ailesinin durumuna ilişkin acı bilgileri paylaşan Abdürreşit Celil Karluk, "Allah aşkına lütfen ses çıkartın, insanlık düşmanlarından insanlık adına hesap sorun!" dedi.

Çin'in Uygur Türklerini Tuttuğu Kamplara İlişkin Yeni Gizli Belgeler Ortaya Çıktı

Çin'de Müslüman Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kamplarının nasıl ve ne amaçla kullanıldığını gösteren gizli belgeler ortaya çıktı. Sızan belgelerde asıl amacın 'ideolojik dönüşüm' olduğu belirtildi.

'Kur'an-ı Kerim'i Okuduğu için Hapislerde Yatan Arkadaşlarımız Oldu'

Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne ilişkin açıklamalarda bulunan Abdusalam Teklimakan, "Kur'an-ı Kerim'i okuduğu için hapislerde yatan arkadaşlarımız oldu" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore Lideri Kim, Güney Kore Sınırı Yakınlarında Top Atışı Yaptırdı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore ile batı deniz sınırı yakınlarında askeri birlikte yaptığı denetleme sırasında askerlere top atışı talimatı verdi.

Hong Kong Yerel Seçiminde Demokrasi Savunucularının Zaferi

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde aylardır süren protestoların gölgesinde dün yapılan yerel seçimde demokrasi savuncuları, Pekin yanlılarına karşı üstünlük sağlayarak belediye meclis üyeliği sandalyelerinin çoğunu kazandı.

'Bunu Anlatacağıma Şeriat İzin Verse İntihar Etmeyi Tercih Ederdim'

Doğu Türkistanlıların evlerine Çinlilerin yerleştirilmesine dair konuşan Abdusalam Teklimakan, "Ben burada bunu anlatacağıma şeriatta yolu olsaydı intihar etmeyi tercih ederdim" dedi.

Hong Kong'da Neler Oluyor?

Hong Kong'da demokrasi yanlısı, hükümet karşıtı protesto gösterileri beş aydan uzun süredir devam ediyor.

Çin'in Uygur Türkleriyle İlgili Belgeleri Sızdırıldı: Merhamet Göstermeyin!

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Çin Komünist Partisi'nden sızdırılan ve partinin Müslüman Uygur Türklerine yönelik olarak uygulanacak politikalarla ilgili direktiflerin sıralandığı belgeleri yayımladı.

Endonezya'da Son 8 Saatte 5 Büyüklüğünün Üzerinde 13 Deprem

Endonezya'da, Kuzey Maluku eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki deprem sonrası 5 büyüklüğün üzerinde 13 deprem daha yaşandı.

Batmak Üzere olan Teknedeki 119 Arakanlı Mülteci Kurtarıldı

Bangladeş sahil güvenlik ekipleri, ülkenin güney kıyılarından Malezya'ya geçmeye çalışan 119 Arakanlı mülteciyi, bindikleri tekne batmak üzereyken kurtardı.

Endonezya'da Polis Merkezine Bombalı İntihar Saldırısı

Endonezya'nın Sumatra Adası'nda polis merkezine bombalı intihar saldırısı düzenlendi.

Uygur Müslüman Kadınlara 'Yatak!' Zulmü

Esasen casusluk yapan Çinli yetkililerin bir milyondan fazlası, Doğu Türkistan'da Sincan eyaletindeki Uygurların evlerine yerleştirildi.

Hong Kong'da Protestolara Sebep Olan Tasarı Geri Çekildi

Çin'in Hong Kong Özerk İdare Bölgesi'nde haziran ayından bu yana geniş çaplı protestolara yol açan şüphelilerin iadesi yasa tasarısı geri çekildi.

Endonezya'da Yeni Hükümet Kuruldu

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yeni hükümeti oluşturan kabine listesini açıkladı.

"Cammu Keşmir Konusunda Geri Adım Atmayız"

Malezya Başbakanı Muhammed, Cammu Keşmir sorununa ilişkin, "Biz düşündüğümüzü açıkça söylüyoruz. Bu konuda geri adım atmayız ve değişmeyiz" dedi.

Bangladeş, 105 bin Arakanlı Müslüman'ın Adını Gönderdi

Bangladeş'in, Arakanlı Müslümanların Myanmar'a geri dönüşü çerçevesinde, 105 bin isimlik bir listeyi Nepido yönetimine gönderdiği bildirildi.

Cammu Keşmir'de Çıkan Çatışma Sonrası 3 Keşmirli Vefat Etti

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde güvenlik güçleri ile Keşmirliler arasında çıkan çatışmada 3 Keşmirli hayatını kaybetti.

Endonezya'daki Orman Yangınları Eğitimi de Etkiledi

Endonezya'da, orman yangınlarının hava kalitesini düşürdüğü gerekçesiyle bazı eyaletlerde eğitime ara verildi.

Hong Kong'da Gösterilerin Bilançosu Ağır

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılı dolayısıyla düzenlenen gösterilerde 100'den fazla kişi yaralandı. Şiddetin dozunun arttığı olaylarda polisin gerçek mermiyle bir göstericiyi vurması büyük tepki çekti.

Ruhani ve Modi Keşmir İçin Newyork'ta Görüştü

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Uganda Başbakanı Ruhakana Rugunda ile New York'ta bir araya geldi.

Tayland Müslüman Öğrencilerin Şahsi Bilgilerini Topluyor

Tayland Başbakanı Prayut Çan-oça, Emniyet Özel Şube Bürosu'nun ülkedeki Müslüman üniversite öğrencilerinin şahsi bilgilerini toplama yönündeki kararını savundu.

Endonezya Bir Aydır Süren Yangınlar İçin Yağmur Duasına Çıktı

Endonezya’nın Sumatra ve Borneo adalarında bir aydan uzun süredir devam eden orman yangınları nedeniyle binlerce kişi yağmur duasına çıktı.

Arakanlı Müslüman Öğrenciyi Mülteci Diye Üniversiteden Attılar

Cox's Bazar Uluslararası Üniversitesi, mülteci olduğu gerekçesiyle Rahime Akter Khuşi'nin öğrenciliğine son verdi

Bangladeş'te 500 bin Arakanlı Müslüman için Kimlik Kartı Çıkarıldı

Bangladeş'te kamplarda kalan 500 binden fazla Arakanlı Müslüman mülteciye yeni kimlik kartları çıkarıldığı bildirildi.

Hong Kong'daki Protestolar Oturma Eylemiyle Devam Ediyor

Hong Kong'da, suçluların Çin'e iadesi tasarısına karşı düzenlenen protestolar, havalimanında oturma eylemiyle devam ediyor.

Yeni Zelanda’dan NATO’nun Irak Tekfine Ret

Yeni Zelanda Hükümeti, Yeni Zelanda’nın Irak’ta “görevini yerine getirdiğini” belirterek NATO’nun Irak askeri kurumlarının inşasında yeni bir misyonun parçası olarak kalınması talebini reddettiği açıklandı.

Moro İslami Kurtuluş Cephesinde Sivilleşme Süreci Başlıyor

Filipinler'deyapılan referandumla Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin kurulmasının ardından Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin kamplarında silah bırakma ve sivilleşme süreci başladı.

Hong Kong’da Yüz Binler Sokakta: ‘Çin’e İade Yasası’nı Protesto Ediyorlar

Hong Kong’da yüz binlerce kişi ‘şüphelilerin yargılanmak üzere Çin’e gönderilmesine izin veren’ yasal düzenlemeyi protesto etmek ve yönetime ‘iptal çağrısı’ yapmak için sokağa döküldü.

Arakan'daki İnsan Hakları İhlalleri Rapor Haline Getirildi

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Myanmar ordusunun Arakan'da yaptığı insan hakları ihlallerini rapor haline getirdi.

Hindistan'da Başbakan Modi'nin Partisi Parlamento Seçimlerinin Galibi Oldu

Hindistan'da Başbakan Narendra Modi'nin Hindistan Halk Partisi, ülkede 7 aşamada yapılan parlamento seçimlerinin galibi oldu.