Doğu Türkistanlı Mazlumların Yakınlarından Önemli Çağrı

Çin güçleri tarafından toplama kampına kapatılan mazlumların yakınları Ankara'da basın açıklamasında bulunacak.

Zalim Çin, Doğu Türkistan’da Koronavirüsü Bahane Ederek Baskıya Devam Ediyor

Doğu Türkistan’da uzun süredir aralıksız devam eden yasaklar zalim Çin’in koronavirüsü bahane ederek baskıyı artırdığı gerçeğini ortaya çıkardı. Tedavi sürecinde olan Müslüman Türkistan halkına sözde geleneksel Çin tıbbının ilaçlarını kullandırıyorlar.

Doğu Türkistan’da Müslümanların Tutulduğu Hapishane ve Toplama Kampları İfşa Edildi

Çin’in harita programı olan Baidu platformunun bazı kısımlarını karartması üzerine yapılan araştırma sonucu önemli veriler elde edildi. İki yıl boyunca yapılan detaylı araştırmalar sonucu ulaşılan konumlar, Doğu Türkistan’da bulunan ve gizlenen hapishaneleri ve toplama kamplarını ortaya çıkardı.

Yeni Zelanda’da Camiye Saldıran Terörist Ömür Boyu Hapse Mahkum Edildi

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde 2 camiye terör saldırısı düzenleyerek 51 kişiyi katleden ve 49 kişiyi yaralayan Brenton Tarrant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Endonezya’dan BAE-İsrail Normalleşme Anlaşmasına Tepki

Endonezya’daki sivil toplum kuruluşları,  Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail işgal yönetimi arasında yapılan normalleşme anlaşmasını kınayarak bu anlaşmanın Filistin davasına yönelik işlenmiş bir suç olduğunu belirtti. 

Arakanlı Mültecilerin Kamplarında Covid 19 Salgınının Artmasından Endişeleniliyor

Myanmar'ın Arakan eyaletinde kamplara sığınan Rohingyalılar Covid-19 vakalarının artışından endişe ediyor. Aşırı kalabalık olan bu kamplarda oldukça zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren on binlerce kişinin enfekte olabileceği ifade ediliyor.

Mauritius Adası'nda Karaya Oturan Japon Petrol Tankeri İkiye Bölündü

Hint Okyanusu'ndaki Mauritius Adası'nda karaya oturarak tonlarca petrol sızıntısına yol açan Japon bandıralı gemi ikiye bölündü.

Irkçı Başbakan Modi Cami Arazisine Hindu Tapınağı Yapımı İçin İlk Tuğlayı Koydu

Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, tarihi Babür Camisi'nin (Babri Masjid) yerine inşa edilecek tartışmalı Hindu tapınağının temel atma törenine katıldı.

Hinduların Babri Cami'ni Yıkmasının Üzerinden 28 Yıl Geçti

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde 6 Aralık 1992'de aşırılıkçı Hinduların, 16. yüzyılda inşa edilen Babri Camisi'ni altında tapınak olduğu gerekçesiyle yıkmasının üzerinden 28 yıl geçti.

Toplama Kampında Bir Anne! Acılı Evlat Feryat Edip Yardım İstedi

Çin zulmüne maruz kalarak hayatları perişan hale gelen mazlumlardan biri de Suriye Tursun. Çin zindanlarındaki Uygur kadının oğlu Jevlan Shirmehmet ailesi için yardım çağrısında bulunuyor.

Tarihi Caminin Hindu Tapınağına Çevrilmesine Karar Verildi

Hindistan'da tarihi Babür Camisi'nin yerine inşa edilmesi planlanan Hindu tapınağının temel atma törenine Hindistan Başbakanı Nerandra Modi de katılacak.

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmü İstanbul’da Protesto Edildi

İstanbul'da bir araya gelen Uygurlar, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan aileleriyle görüşemediklerini belirterek eylem yaptı.

Çin Zindanlarında Bir Alim Daha Şehit Oldu

Kasım 2014 de tutuklanıp toplama kamplarına atılan Doğu Türkistan'ın Hoten kentinde yaşayan Büyük Üstad Abdulhakim Han Mahdum'un yetiştirdiği Alimlerden "Üstad Mehmet Emincan Yunus Damollam" 56 yaşında Çin zindanlarında şehit oldu.

Yoksul Halkı Sel Vurdu

Güney Asya’yı etkisi altına alan muson yağmurları bölgede felaketi beraberinde getirdi. Bangladeş’te yoksul halkın yaşadığı bölgelerin üçte birinin su altında kalma tehlikesi bulunurken 81 kişi de hayatını kaybetti.

Evlerinden Alınan Doğu Türkistanlı Çocukların Tutulduğu Okullar Görüntülendi

Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan'ın çeşitli kentlerinde inşa ederek Uygur ailelerin çocuklarını yerleştirdiği yetimhaneyi andıran yatılı okulların sayısının hızla arttığı ortaya çıktı. Uydu görüntüleri üzerinden 55 toplama okul tespit edildi.

Myanmar Ordusu 19 Arakanlı Müslümanı Katletti

Budist Myanmar ordusunun Müslüman Rohingyaların yaşadığı Arakan eyaletine yaptığı hava saldırılarında en az 19 sivil katledildi. ''Saldırılar savaş suçudur'' diyen BM, 10 bin bölge halkının evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu.

Çin’in Doğu Türkistan'daki Zulme Direniş Eylemlerine Kanlı Müdahalesinin 11. Yılı

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de Çin güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11'inci yıl dönümü.

Dünyanın Tanımadığı Müslümanlar: Cham Müslümanları

Çok az kimsenin bildiği bir Müslüman topluluk olan Vietnam’da yaşamlarını sürdüren Cham Müslümanları.

Urumçi Katliamı'nın Yıl Dönümünde Önemli Çağrı

5 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleştirilen Urumçi Katliamı'nın yıl dönümünde basın açıklaması düzenlenecek. Öte yandan Saraçhane'de 5-7 Temmuz tarihleri arasında katliama dair resim sergisi olacak.

Doğu Türkistan'dan Acı Haber: Ekrem Mehmet Şehid Edildi

Komünist Çin Yönetimi'nin zulmü altındaki Doğu Türkistan’dan bir acı haber daha geldi. Yakın arkadaşının üç farklı kişiden teyit ettiğine göre Ekrem Mehmet, zalim Çin güçleri tarafından şehit edildi.

Çin, Uygur Türklerini Kürtaja Zorlayarak Soykırım Yapıyor

Komünist Çin hükümetinin, Müslüman nüfusu kontrol altına almak adına Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara uyguladığı doğum kontrol programını çok daha genişlettiği ortaya çıktı.

Hindistan, Çin Sınırına Füze Savunma Sistemi Konuşlandırdı

Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Himalaya Dağları’ndaki Ladakh’a karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.

Tekneleri Batan 94 Arakanlı Mülteciyi Endonezyalı Balıkçılar Kurtardı

Myanmar'daki dikta yönetimininde desteklediği ırkçı Budist çetelerin zulmünden kaçan Arakanlı mültecileri taşıyan tekne Endonezya'nın Açe bölgesi kıyılarında battı. Denize savrulan 94 mülteci, Endonezyalı balıkçılar tarafından kurtarıldı.

Uygur Gazeteci Nuriman'ın Ailesine Terör Hazırlığı Düşüncesi Nedeniyle 46 Yıl Hapis

Washington merkezli Radio Free Asia’da (RFA) muhabir olarak çalışan Uygur gazeteci Nuriman Abdüreşid’in annesi, babası ve erkek kardeşinin, Çinli otoritelerce, "Terör hazırlığı düşüncesi içerisinde olmak" suçlamasıyla toplam 46 yıl hapis cezasına çarptırıldıkları ortaya çıktı.

Güçleri Ancak Mazlumlara Yetiyor

Asya kıtasında Müslümanlara zulmeden iki işgal devleti Çin ve Hindistan kısa süreli bir sınır çatışmasının ardından barış anlaşması yaptı.

Çin ile Hindistan Arasındaki Çatışmalar Yerini Uzlaşıya Bıraktı

Çin, Hindistan ile sınır bölgesinde onlarca askerin hayatını kaybettiği çatışmanın ardından sorunu barışçıl yollarla çözmek için anlaştığını açıkladı.