• İstanbul10 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ümmetin Kimliği Tehdit Altında!
15 Eylül 2019 Pazar 17:18

Ümmetin Kimliği Tehdit Altında!

İslam Birliği Kongresi ‘İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin’ temasıyla Ankara'da toplandı... Filistin başta olmak üzere İslam Birliği'nin geleceği konuşuldu.

'İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin' temasıyla Ankara'da toplanan 'İslam Birliği Kongresi'nin açılış programı dün gerçekleştirildi. İslam Birliği Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen kongreye 25 ülkeden 60'a yakın davetli katıldı. Bugün de devam edecek ümmetin meselesi Filistin başta olmak üzere İslam Birliği'nin geleceği konuşuldu.

İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından 'İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin' temasıyla Ankara'da İslam Birliği Konferansı düzenlendi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansın açılış programına Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, eski İran Dışişleri Bakanı, Hamide Effort Komitesi Koordinatörü Manuçehr Muttaki, Dünya Mezhepler Arası Yakınlaşma Kurumu Genel Sekreteri Ayatollah Mohsen Araki, Uluslararası Filistin İmar Kurulu Kurucusu Allen Bilal başta olmak üzere 25 ülkeden 60'a yakın davetli katıldı.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU: FİLİSTİN ÖZGÜRLEŞMEDEN İSLAM DÜNYASI ÖZGÜRLEŞEMEZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise konuşmasına, "İnanıyorum ki Filistin'in geleceği İslam dünyasına, İslam dünyasının geleceği ise Filistin'e bağlıdır. Filistin özgürleşmeden İslam dünyası özgürleşemez. İslam Birliği olmadığı sürece Filistin bağımsız hale gelemez" diyerek başladı.

"İSLAM DÜNYASI İÇİN KUDÜS ORTAK MESELEDİR"

Milli Görüş hareketi olarak Filistin'i İslam dünyası için mihenk taşı gibi gördüklerini belirterek sözlerine devam eden Karamollaoğlu, "Çünkü bütün farklılıklara rağmen İslam dünyasının üzerinde anlaştığı neredeyse tek konu Kudüs'tür. Filistin'de yaşanan tüm acı, İslam coğrafyasının tüm noktalarında hissedilir. Bugün Filistin'in ve İslam dünyasının karşı karşıya bulunduğu problemleri anlamak istiyorsak bu üç tarihi olayı iyi bilmeliyiz. Birincisi 1897'de icra edilen Birinci Siyonist Kongre'dir. İkinci tarih 1917 Balfour Deklarasyonu'dur. Üçüncü tarih ise 1948'de sözde İsrail Devleti'nin kuruluşudur" dedi.

BİZ NE YAPIYORUZ?

"Irkçı emperyalizm adım adım hedefine yürürken biz ne yapıyoruz?" diye soran Karamollaoğlu, şunları kaydetti: "Gazze'ye fosfor bombaları yağarken biz ne yapıyoruz? Filistinlilerin evleri işgal edilirken, Siyonist askerler kirli postalları ile mabetlerimize girerken, İslam dünyası kurtlar sofrasında parçalanırken biz ne yapıyoruz? Bu sorulara verilecek cevap aslında en büyük sorunumuzu ortaya koymaktadır.

ASIL SORUNUMUZ BİR ARADA OLMAMAMIZ

Açıkça ifade etmek istiyorum ki asıl sorunumuz ırkçı emperyalizmin güçlü olması değil, bizim içinde bulunduğumuz dağınıklık ve acziyettir. Kendimiz ile hesaplaşırken kendi eksikliklerimizi sıralamak hoşumuza gitmiyor ama bunu görmeden de çare bulamayız sorunlara. Gözümüzü açıp halimizi görmek mecburiyetindeyiz. Kendi halimize baktığımız zaman dünyanın en geri kalmış ülkeleri yine İslam dünyası. En fazla çatışmanın, ihtilafın olduğu yine İslam ülkeleri. Gelir adaletsizliği, mülteci göçü, genç işsizlik ve maalesef ki adalet sisteminin en sıkıntılı olduğu ülkeler de yine İslam ülkeleridir. Eğitim ve teknoloji alanında en geri ülkeler de İslam ülkeleri. Peki, neden bu durumdayız? İşte bütün mesele bunun nasıl halledilebileceğinde yatmaktadır. Somut projelere ihtiyacımız var. Sadece söze takılıp kalmamalıyız."

BİTMEZ: FİTNELER İLE PARÇALANDIK

Kongrenin düzenleyicisi olan İSBAM Genel Başkanı Hasan Bitmez de yaptığı konuşmada, Filistin'in İslam dünyasının en önemli meselesi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "İslam Birliği'ni kurmadan aydınlık ve huzurlu bir geleceğe ulaşmanın mümkün olmayacağını bilmeliyiz. Bu olmadığı için Müslümanlar arasında birlik hissi yok oldu ve aramıza sokulan fitneler ile parçalanma yaşadık. Yaşanan bütün olumsuz şartlara rağmen İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerekiyor.''

KENDİ MESELELERİMİZİ KENDİMİZ ÇÖZMELİYİZ

''Aksi halde İslam dünyası için daha kötü günler yaşanır. Irkçı emperyalizm ancak güçten anlar. Bunun için İslam dünyasının ayağa kalkması gerekiyor. Biz bir araya gelemediğimiz için Siyonistler azgınlığını arttırıyor. Keşmir'de zulüm yaşanıyor ve Müslümanlar birbirini öldürüyor. Eğer İslam Birliği'ni kurarsak yaşanan sorunları çözmeye ancak o zaman yaklaşabiliriz. Müslümanlar olarak kendi meselelerimizi kendimiz çözmeliyiz. Bu kongrenin temel amacı budur."

"GÜN, BİR ARADA OLMA GÜNÜDÜR"

Batı’nın, İslam’ı terörün kaynağı olarak gösterip yeni bir Haçlı Seferi başlattıklarını dile getiren Oğuzhan Asiltürk, "Başlattıkları Büyük Ortadoğu Projesi ile Müslümanların birliğini bozmak, İslami değerleri ve esasları bozmak ve yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte tüm bu hedeflere karşı güçlü durmamız lazım. Bunun için de İslam Birliği'nin kurulması şarttır. Bu nedenle gün, ırkçı ve tekelci zihniyetlerin çıkarttığı etnik ve mezhepsel fitnelere karşı koyma günüdür. Bir arada olma günüdür. Gün, kendi medeniyetimizi kurma günüdür" diyerek sözlerini sonlandırdı.

ARAKİ: FİLİSTİN MESELESİ ÖLÜM KALIM MESELESİDİR

Filistin meselesinin sadece Filistin halkının değil tüm İslam âleminin meselesi olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Dünya Mezhepler Arası Yakınlaşma Kurumu Genel Sekreteri Ayatollah Mohsen Araki, "Düşman, Filistin topraklarını parçalar ya da Mescid-i Aksa'yı İslam ümmetinin varlığından koparırsa, bütün İslam âlemi ortadan kalkar. Bu nedenle, Filistin meselesi ölüm kalım meselesidir" açıklamasında bulundu.

ÜMMETİN KİMLİĞİ YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

İslam ümmetinin kimliğinin yok edilmeye çalışıldığının altını çizen Araki, "İslam ümmetinin kimliği bugün tehdit altındadır. Bizi ülkelere böldüler, bizi birbirimize karşı savaştırdılar. Birbirimize düşman ederek, kimliğimizi yok etmeye çalıştılar. İslam birliği, Müslümanlar için asla vazgeçilmez bir durumdur. Ümmet olarak bu birlikten kesinlikle vazgeçemeyiz" dedi.

BİLAL: FİLİSTİN ÜMMETİN VARLIĞIDIR

İslam ümmetinin varlığı açısından Filistin'in önemine değinen Uluslararası Filistin İmar Kurulu Kurucusu Allen Bilal ise, konuşmasında İslam ülkelerinde ki siyasi faaliyetlerin maalesef Filistin konusunda yetersiz kaldığını ifade etti.

SİYONİZM SİZİ KORUMAYACAK

Filistin direniş hareketlerini terör olarak niteleyen bazı İslam ülkelerinin yöneticilerini eleştirerek konuşmasına devam eden Bilal, sözlerinin sonunda o ülkelere şu çağrıda bulundu: "Filistin'i desteklemeyi düşünüyorsanız Filistin hareketine destek verin. Netanyahu veya Siyonizm asla koltuklarınızı korumayacak."

Kaynak: Milli Gazete

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim