• İstanbul9 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ümmetin Gençleri: O Adamdı Diyecekler
17 Haziran 2019 Pazartesi 22:25

Ümmetin Gençleri: O Adamdı Diyecekler

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin zindanlardaki direniş destanı 2 bin 355 gün sürdü. Mursi bugün, çıkarıldığı darbe mahkemesinin salonunda şehid oldu.

Muslim Port Haber Merkezi | Mehmet Furkan Bülbül

Muhammed Mursi. Mısır ihvanının yiğit evladı, büyük direnişçi. 2011 Mısır Devrimi'ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler'in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi ve girdiği ilk seçimde tarihi zafer elde ederek ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı oldu. Ancak Mısır cuntası ve arkasındaki emparyel destekçileri Mursi ve siyasetine karşı durdu, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan askeri darbe ile gözaltına alınarak cezaevine götürüldü.

6 yıl direndi, geri adım atmadı. Her mahkemeye çıkışında işaret parmağını kaldırarak hakkı haykırdı. Mısır zindanlarında bulunan Muhammed Mursi, "Anayasamız Kur'andır" açıklamasıyla Müslümanların gurur kaynağı olmuş, “Çocuklarımız bizler için onlar adamdı diyecekler" ifadeleriyle zihinlere kazınmıştı.

2-074-001.jpg

SEVENLERİNE SESLENMİŞTİ

Son Ramazan bayramı ile bir bayramı daha Mısır zindanlarında geçirmek zorunda kalan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, geçtiğimiz aylarda avukatları aracılığıyla sevenlerine mesaj göndermişti. İhvan-ı Müslimin Şura Meclisi üyesi Mithat Haddad'ın aktardığına göre Mursi, "Şüphesiz ki Allah azze ve cellenin yardımı yakındır. Allah, bu zulmün devam etmesine izin vermeyecektir. Belki yakın bir tarihte Mısır'da Sisi cuntası tarafından yapılan tüm bu zulümlere karşı Allah'ın ayetlerini açık ve net bir şekilde göreceğiz" ifadeleri ile ümmete seslenmişti.

screen-shot-2019-06-09-at-11.03.14-001.png

OĞLU ABDULLAH MURSİ "HER AN ŞEHİT OLABİLİR" DİYE UYARMIŞTI

Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Abdullah Mursi, Washington Post için bir yazı kaleme almıştı. Ahmed Mursi, yayınlanan yazıda tıbbi ihmallerden ötürü babasının hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

Tek kişilik hücrede tutulduğu bilinen Mursi, sağlık sorunları nedeniyle çoğu zaman duruşmalara da katılamamıştı.

Öte yandan İhvan-ı Müslimin Şura Meclisi üyesi Mithat Haddad da Muhammed Mursi'nin birçok hastalığa yakalanmış durumda olduğunu kaydetmişti. Haddad, "Vücudunun yarısı hastalıklarla mücadele ediyor. Fakat o tüm bunlara rağmen sabırlı, azimli, dirayetli ve Rabbinin onun hakkında belirlemiş olduğu kaderi bekleyerek direnmeye devam ediyor" demişti.

ŞEHİD MURSİ KİMDİR?

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır'ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi'nde aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde tamamladı (1982). Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). Ardından eğitim vermek için Mısır'daki Zagazig Üniversitesi'ne geldi.

İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi. Tam 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi'ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler'in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde Müslüman Kardeşler'in aday gösterdiği Hayrat Şatır'ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da %51.73 oy alarak, ülkenin ilk sivil cumhurbaşkanı oldu.

2012–13 Mısır protestoları adıyla bilinen, 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi reddettiğini açıkladı ve halka direnmelerini söyledi. Muhammed Mursi'nin gözaltına alındığı, ev hapsinde tutulacağı bildirildi.

16 Mayıs 2015 günü mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkında açılan "casusluk" davasından müebbet hapse mahkum olurken, "cezaevi baskınları" davasında ise mahkeme idam kararını onadı.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin zindanlardaki direniş destanı 2 bin 355 gün sürdü. Mursi 17 Haziran günü, çıkarıldığı darbe mahkemesinin salonunda şehid oldu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim