• İstanbul12 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'den Muhaliflere Açık Destek: Her Türlü Desteği Sağlayacağız
23 Ağustos 2016 Salı 23:09

Türkiye'den Muhaliflere Açık Destek: Her Türlü Desteği Sağlayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Cerablus operasyonu için her türlü desteği sağlayacağız" diyerek muhaliflerin buraya yönelik muhtemel operasyonuna Türkiye'nin katkı sunacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile düzenlediği ortak basın toplantısında  "Cerablus operasyonu için her türlü desteği sağlayacağız" diyerek muhaliflerin buraya yönelik muhtemel operasyonuna Türkiye'nin katkı sunacağını açıkladı.

Türk obüsleri Pazartesi günü buradaki IŞİD mevzilerini bombalamış, Menbiç'i ele geçiren ve kuzeye, Cerablus yönünde doğru ilerleyen YPG güçlerini de bombalamıştı.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda görevli olan ve yurtdışından çağrılan 31 kişinin gelmediğini de söyledi.

"Mücadelemiz Suriye'de de Irak'ta da devam edecek"

Sınırdaki askeri hareketlilik üzerinden Türkiye'nin Cerablus harekatına karadan veya havadan destek verip vermeyeceği sorulan Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye son zamanlarda özellikle FETÖ'nün darbe girişimi ve terör saldırısının ardından PKK, PYD ve DAEŞ aynı anda Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını artırdı. Zaten bunların hepsi birlikte hareket ediyorlardı. FETÖ de bunların hepsiyle iş birliği içindeydi. Bu tesadüf değil. Bu terör örgütlerine karşı mücadelemiz içeride ve dışarıda devam edecek. Suriye'de de Irak'ta da devam edecek. PKK, YPG ile de devam edecek, DAEŞ'le de devam edecek. DAEŞ'in hem Suriye hem Irak'tan temizlenmesi için her türlü katkıyı sağlayacağız. Söylediğiniz bölgelerdeki operasyonlara da zaten destek veriyoruz. Hem Afrin'den doğuya doğru kuzeyden giden hem de Cerablus'tan başlayacak operasyona da her türlü desteği vereceğiz. Bu her şeyden önce bizim kendi güvenliğimiz için önemli. Koalisyon ülkelerine de her türlü lojistik desteği veriyoruz. Aktif bir şekilde DAEŞ'e karşı mücadelede yer alıyoruz. DAEŞ'e karşı en etkili mücadeleyi bugüne kadar Türkiye vermiştir. Türkiye'nin terörle, terör örgütleriyle mücadelesi devam edecek."

"31 kişi yurt dışından gelmedi, kaçtılar"

Gülen örgütü soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığı'nda 300 diplomatın merkeze çekildiği haberleri üzerinden soruşturmalarla ilgili bakanlıktaki son durum sorulan Bakan Çavuşoğlu, is eşu yanıtı verdi:

"Bugüne kadar bakanlığımızda 332 kişiyi ya görevden aldık ya da merkeze çağırdık. Bunların bazılarıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bazı belgeler, deliller var. O sonuçları elde ettikten sonra işlem de yapacağız. Bugüne kadar 89 kişinin bakanlığımızla ilişiğini kestik. Geçen sene Başbakanlık'ta oluşan bir birim vardı. 34 kişiyi oraya göndermiştik. Onların da devletle ilişiği kesildi. Bazıları da gözaltına alındı. Birçok araştırma ve soruşturma devam ediyor. Bakanlığımızda çalışan arkadaşlarımız rahat olsun. Bu terör örgütüne bağlı olanlarla olmayanları ayırt etmek için titiz şekilde çalışıyoruz. Kurunun yanında yaş da yansın anlayışı yoktur. Ama bu terör örgütüyle bağı olanlarla ilgili işlemleri yapacağız. 31 kişi yurt dışından gelmedi. Kaçtılar. Onlarla ilgili de takibimiz devam ediyor. Onların Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili yasal süreci, gittikleri ülkeler nezdindeki girişimlerimizi de sürdüreceğiz"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim