“ABD Türkiye’nin Akdeniz’deki Faaliyetlerinden Rahatsız”

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz'de geriliminin ardından Güney Kıbrıs Rum tarafını ziyaret etti. Pompeo ülkesinin Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinden rahatsız olduğunu söyledi.

Macron: Türkiye Artık Doğu Akdeniz’de Müttefikimiz Değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz ve Libya krizini görüşmek üzere, Avrupa Birliği üyesi 7 Akdeniz ülkesini topladı. Zirve Türkiye karşıtı söylemlerle başladı.

Türkiye ve İran'dan Tehditlere Karşı Ortak Hareket Etme Kararı

Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 6. Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla video konferans yöntemiyle yapıldı. Konseyin daha önceki toplantısı, Ruhani’nin Ankara’ya gelişiyle 20 Aralık 2018’de yapılmıştı.

Akar NATO Askeri Komite Başkanı İle Doğu Akdeniz‘i Görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Stuart Peach ile bir araya geldi. Görüşmede, Doğu Akdeniz'de son dönemde yaşanan gelişmeler ele alındığı bildirildi.

AB Üyesi Yunanistan Müzakere Masasından Kaçıyor

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki gerilimin giderilmesi için ön koşulsuz görüşme önerisini Atina'nın kabul etmediğini açıklarken Yunanistan Başbakanı da Türkiye'ye "tehditlere" son verme çağrısı yaptı.

ABD, G. Kıbrıs'a Silah Desteğini Kaldırdı Türkiye'den Tepki Gecikmedi

Amerika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu 'kısmi' olarak kaldırdı. Türkiye'den cevap gecikmedi. ''Gerekli mukabil adımlar kararlılıkla atılacaktır'' denildi.

Türkiye İçin "12 Mil" Savaş Sebebi

Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığı şeklindeki haberlere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert tepki gösterdi. Yunanistan'ın böyle bir karar almasının Türkiye için savaş sebebi olacağını söylendi.

MSB: Yunanistan’a Ait 6 Adet F-16 Uçağı Uzaklaştırıldı

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağına önleme yapıldığını ve bölgeden uzaklaştırıldığı belirtildi.

İstanbul'dan Medine'ye Hicaz Demiryolu'nun 112. Yılı

Tam 112 yıl önce bugün, Hicaz Demiryolu hizmete girdi. İstanbul'dan Medine'ye ilk tren kalktı. Müslümanların “Allâh yansur sultânenâ” (Allah padişahımızı muzaffer kılsın) dualarıyla beraber yola çıktı.

Erdoğan ve Trump Doğu Akdeniz'i Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ve ikili meselelerin ele alındığı belirtildi.

Akdeniz'de Türkiye'ye Karşı Dörtlü Şer Tatbikatı

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İtalya’yla birlikte hava ve deniz güçlerinin katıldığı ortak bir tatbikata başladıklarını duyurdu. Açıklamanın Türkiye'nin Almanya'ya, Akdeniz'de petrol aramaktan vazgeçmeyeceğini iletmesinin ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Türkiye'nin Kaç Sondaj ve Sismik Araştırma Gemisi Var, Nerelerde Arama Yapıyorlar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih araştırma gemisinin Karadeniz'de doğal gaz keşfettiğini duyurduğu açıklamasında Türkiye'nin üç sondaj ve iki sismik araştırma gemisinin tamamen Türkiye'ye ait ekipman ve personel ile çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Ayasofya'dan Sonra Kariye de İbadete Açılıyor

İstanbul'da Bizans döneminden kalma, müze olarak hizmet veren Kariye Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Ayasofya'dan sonra Kariye'nin de ibadete açılacak olmasına Yunanistan ve Avrupa Birliği yine tepki gösterdi.

''Türkiye Tarihinin En Büyük Doğalgaz Keşfini Karadeniz'de Gerçekleştirdi''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'müjde' dediği gelişmeyi açıkladı. Erdoğan, ''Fatih sondaj gemisi, Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.'' dedi.

Cihat Yaycı: Akdeniz'de Türkiye İle Çatışma NATO’yu Temelinden Sarsar

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Kurmay Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, ''Sevilla haritasını çizdiren AB'nin amacı çok zengin hidrokarbon yataklarına sahip olduğu bilinen Doğu Akdeniz’i Türkiye’yi dışlayarak paylaşmaktır.''dedi.

ABD Savaş Gemisi Doğu Akdeniz’de

Türkiye'nin sondaj çalışmaları başlatmasının ardından Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikte ABD sözde gözlemci rolü üstlendi. Ancak ABD'nin gönderdiği savaş gemisi USS Hershel Woody Williams, Girit Adası’na yanaştı.

Amerika ve AB'den Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs'a Destek Açıklamaları

Türkiye'nin Yavuz sondaj ve Barbaros sismik araştırma gemileri için Navtex ilan etmesinin ardından ABD, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetlerinde Güney Kıbrıs ile işbirliği talebini açıklarken AB İse Türkiye'yi hedef alan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Macron'un Derdi Sömürgeci Yapıyı Ayağa Kaldırmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'le ilgili sözlerine "Doğu Akdeniz'de sahili olmayan bir ülkenin de kışkırtmalarıyla, Yunanistan'ın yanlış adımlar attığını görüyoruz. Kimse kendini dev aynasında görmemeli. Şov peşinde de koşmamalı." cevabını verdi.

Hicaz'dan Erbakan Hoca'ya Gelen Mektup!

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'ya Başbakanlığı döneminde Suudi Arabistan'daki önemli bir isimden mektup gelir. Hicaz'dan gelen bu mektupta ne yazıyordu ve kimden gelmişti?

Erdoğan'dan Akdeniz Ülkelerine Yeni Formül Çağrısı

Doğu Akdeniz'de yükselen tansiyonla ilgili konuşan Erdoğan, "Akdeniz'deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim. Herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım" dedi. Ankara'dan Atina'ya da yanıt geldi.

Türkiye Doğu Akdeniz'de Yeni Navtex İlan Etti

Türkiye, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin, Doğu Akdeniz’de çalışmalar yürüteceği bölgede yeni Navtex ilan etti.

Doğu Akdeniz’de Şer İttifakı Genişliyor

“Şeytan üçgeni” diye tabir edilebilen “İsrail, Yunanistan, Rum Kesimi’ ittifakına Fransa ve Mısır’ın da katılması, Türkiye’yi adeta ateş çemberine çekerken, Akdeniz suları kaynama noktasına geliyor.

Türkiye'den ABD'nin YPG/SDG ile Petrol Anlaşmasına 'Terörizme Finansman Tepkisi

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD'li şirketin Suriye'nin kuzeyinde başını YPG'nin çektiği SDG ile yaptığı petrol anlaşmasına tepki gösterdi. 'Terörizme finansman' olarak değerlendirilen anlaşmaya, 'kabul edilemez' tepkisi gösterildi.

Ayasofya'ya Bayramda da İlgi Yoğun Oldu

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya’da ilk bayrama ilgi yoğun oldu. İstanbul’un ve Türkiye’nin dört bir yanından gelenlerin yoğun katılım gösterdiği Bayram namazı ve sonrasında Ayasofya ziyaretçi akınına uğradı.

Türkiye ile Azerbaycan Ortak Askeri Tatbikata Başladı

Türk ve Azerbaycan hava ve kara kuvvetleri Azerbaycan'da ortak askeri tatbikata başladı. Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak çalışması, Ermenistan'ın Rusya ile askeri tatbikat düzenlemesinin hemen ardından duyuruldu.

Türkiye Doğu Akdeniz’de Yeniden Navtex İlan Etti

Oruç Reis'in ardından Türkiye yeniden Doğu Akdeniz’de Navtex duyurusu yaptı. Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi Güney Kıbrıs ile Lübnan arasında kalan deniz sahasında görevlendirildi.