• İstanbul21 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Askeri Katar Sokaklarında
19 Haziran 2017 Pazartesi 15:22

Türk Askeri Katar Sokaklarında

Katar merkezli yayın yapan Al Jazeera, Türk askerlerinin Katar'a ulaştığını duyurdu.

Katar merkezli Al Jazeera, Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait birliklerin dün gece Katar'a ulaştığını duyurdu.

Katar savunma bakanlığı, birleşik askeri tatbikata katılmak için ilk Türk askeri grubunun başkent Doha'ya geldiğini açıkladı.

Bakanlık, Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk eğitimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Uzun zamandır planlanan tatbikatlar, her iki tarafın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi, silahlı gruplarla mücadele çabalarını artırmayı ve bölgede istikrarı sürdürmeyi amaçlayan karşılıklı anlaşmanın bir parçası.

Bunun yanı sıra TBMM'de Katar'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmalara ilişkin yasa bu ay başında kabul edilmişti.

türk askeri ile ilgili görsel sonucu

Türkiye ile Katar'dan ortak askeri tatbikat

Bazı Körfez ülkelerinin 'terörizme destek' suçlamasıyla diplomatik ablukaya aldıkları Katar'a, Türk askeri birlikleri gönderildi. İki ülkenin uzun süredir planlanan ortak bir askeri tatbikat yapacakları ifade edildi.

Katar merkezli Al Jazeera'nin Katar Savunma Bakanlığı'ndan aktardığı açıklamada, Türk birliklerinin ülkeye ulaştığı ve Tarık bin Ziyad askeri üssündeki ilk çalışmalarını Pazar günü yaptıkları belirtildi. Açıklamada ilk etapta ortak tatbikata katılmak üzere 90 askerin ülkede konuşlandığı bilgisine yer verildi. 

Al Jazeera kanalı, Türk askerlerinin Katar sokaklarından geçişini gösteren bir video yayınladı.

Reuters ise tatbikata katılacak askerlerin zaten ülkede olduğunu ve yeni askeri birlik gönderilmediğini öne sürdü.

İki ülke Nisan 2016'da imzaladıkları anlaşmayla, savunma kapasitelerini arttırmak ve bölgedeki istikrarı korumak için askeri işbirliğine gitme kararı almıştı.

Katar'a asker konuşlandırma kararı, Körfez ülkeleriyle Katar arasındaki krizin ardından TBMM gündeminde öne çekilmiş ve ülkeye asker gönderilmesini onaylayan tezkere meclisten geçmişti.

Ankara, kararın herhangi bir ülkeye karşı değil bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını vurgulamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim