• İstanbul17 °C
  • Mekke29 °C
  • Medine27 °C
  • Kudüs13 °C
  • Kahire18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TSK Açıkladı: İdlib'de İkinci Gözlem Noktası Kuruldu
27 Ekim 2017 Cuma 10:01

TSK Açıkladı: İdlib'de İkinci Gözlem Noktası Kuruldu

TSK'dan yapılan açıklamada '2 No'lu gözlem noktası 23 Ekim'de oluşturuldu. TSK görevini angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir.' denildi.

Suriye'de çatışmasızlık bölgelerinde gözlem noktaları oluşturmaya devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib kent merkezinin kuzey doğusunda Afrin sınırındaki Simon Kalesi'ne de yerleşti. TSK, böylece İdlib ile PYD/YPG kontrolündeki Afrin arasındaki hattın tamamını güneyinden kontrol altına almış oldu.

TSK'dan yapılan açıklama:

Astana Süreci kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla İdlib bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin'Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü' olarak görev yaptığı hatırlatılan açıklamada, TSK'nın tespit edilen bölgelerde gözlem noktaları tesis etmek üzere 8 Ekim tarihinden itibaren keşif faaliyetlerine başladığı, 13 Ekim tarihinde 1 numaralı gözlem noktasını, 23 Ekim tarihinde ise 2 numaralı gözlem noktasını tesis ettiği aktarıldı. 

Askeri sevkiyat sürüyor

Bir yandan çatışmasızlık gözlem noktalarının oluşturulması, diğer yandan da Afrin operasyonu hazırlıkları çerçevesinde, İdlib'e asker ve zırhlı araç sevkıyatı devam ediyor. Daha önce Salve Köyü'ne konuşlanan TSK, Daret İzza bölgesine de yerleşti. 80 askerin Halep'in batı kırsalındaki Simon Kalesi'nde karakol noktası oluşturduğu belirtildi. Simon Kalesi'nin birkaç kilometre ötesinde PYD/ YPG'liler nöbet tutuyor.

tsk-intikal-26.10.17.jpg

 

Afrin Operasyonuna hazırlık

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre TSK, Afrin'in batısında Hatay ve kuzeyinde Kilis hudut hattındaki yığınak çalışmasını da tamamladı. Afrin'in doğusundaki bölge Fırat Kalkanı Harekâtı'yla çok önceden kontrol altına alınmıştı. Böylece dört tarafı çevrilen Afrin'in tam anlamıyla ablukaya alınmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği operasyonun başlatılması için “emir” verilmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de hudut hattındaki birlikleri önceki gün ziyaret ederek son hazırlıklar hakkında bilgi aldı.

İdlib-Azez (Fırat Kalkanı) Koridoru

6 Eylül'de Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy yaptığı açıklamada Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile YPG arasında çatışmaları önlemek amacıyla Tel Rıfat'ta gerilimi azaltma bölgesi kurulduğunu belirtmişti. Tel Rıfat'tan YPG birliklerinin çekilerek yerini Rejim güçlerine bıraktığı söylenirken Fırat Kalkanı içerisinde kalan Azez ve İdlib arasında bir ÖSO koridoru açılacağı dillendiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖZEL HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Muslim Port | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0090 535 921 45 31 | Haber Yazılımı: CM Bilişim